Компенсація за харчування дітей-сиріт: нараховуємо правильно

1000
Студенти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються у вишах, відповідно до законодавства мають право на компенсацію за харчування. Розглянемо разом, як правильно її нараховувати.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа установлює Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342-IV (далі — Закон № 2342).

Частиною першою статті 8 Закону № 2342 визначено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Одним із складових державного забезпечення є забезпечення продуктами харчування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. А за потреби — виплата компенсації за харчування. 

Що саме треба врахувати під час нарахування компенсації за харчування студентам-сиротам, розглянемо детальніше.

Коли студент-сирота може розраховувати на компенсацію за харчування

Насамперед нагадаємо, що статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, — це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг.

Статус дитини-сироти та  дитини, позбавленої батьківського піклування, підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.

Як передбачено підпунктом 1 пункту 13 постанови КМУ  «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування»  від 05.04.1994 № 226 (далі — Постанова № 226), студенти з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно, зокрема, продуктами харчування за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів.

Якщо ж діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, перебувають під опікою (піклуванням), то на період навчання у вишах вони безоплатно забезпечуються обідами і гуртожитком (пп. 5 п. 13 Постанови № 226).

(!) Перебіг навчального періоду у вишах розпочинається, як правило, 1 вересня. Для студентів навчальний період (від зарахування на навчання до його закінчення) охоплює:

 • навчальні дні;
 • дні проведення підсумкового контролю;
 • екзаменаційні сесії;
 • вихідні, святкові та канікулярні дні.

Компенсація за харчування студентів-сиріт за нормами харчування

Норми харчування затверджені постановою КМУ «Про затвердження норм харчування у навчальних і оздоровчих закладах» від 22.11.2004 № 1591 (далі — Постанова № 1591).

У примітці 7 додатку 4 до Постанови № 1591 визначено, що студенти вишів, які відповідно до законодавства перебувають на державному забезпеченні, та студенти з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на повному державному забезпеченні або яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, забезпечуються харчуванням згідно з нормами для дітей віком від 13 і старше років.

Якщо ж у навчальному закладі немає можливості для організації повноцінного харчування, то означеним категоріям студентів може виплачуватися грошова компенсація — у розмірі вартості харчування у школах-інтернатах відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок.

Оскільки особам, яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, виплачується лише вартість обіду, тож компенсацію за харчування вони отримують лише з огляду на визначену вартість обіду.

(!) Нагадаємо, що вартість харчування у школах-інтернатах, на яку слід спиратися під час обрахунку компенсації за харчування студентів-сиріт, обраховується управлінням освіти і науки облдержадміністрації.

Розмір денної грошової норми для нарахування компенсації за харчування студентам-сиротам

Розмір денної грошової норми на одну особу визначається з урахуванням потреби у раціональному харчуванні та санітарно-гігієнічних вимог, але не більш як 2% установленого прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років у розрахунку на місяць. При цьому вартість:

 • сніданку не може перевищувати 25% зазначеної грошової норми;
 • обіду — 40% зазначеної грошової норми;
 • полуденка — 10% зазначеної грошової норми;
 • вечері — 25% зазначеної грошової норми.

Водночас підпунктом 8 пункту 13 Постанови № 226 передбачено, що студентам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під час їх хвороби видається готівка в межах встановленої грошової норми на харчування відповідного регіону з урахуванням торговельної націнки.

Утім, зазначимо, що стосується така норма лише тих учнів і студентів з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, хто зарахований на повне державне утримання.

З огляду на зазначене, студентам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають під опікою (піклуванням), які навчаються у вишах, компенсацію на харчування слід виплачувати за всі дні перебування у виші (у т. ч. вихідні, святкові дні й канікули).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль