Нарахування індексації у 2016 році без бюджетних асигнувань — порушення

2831
Нещодавно Держпраці нагадала: якщо установа не нараховуватиме індексацію заробітної плати, її керівника притягнуть до відповідальності за порушення трудового законодавства. Утім, бюджетні установи для нарахування індексації у 2016 році, як правило, не мають відповідних бюджетних асигнувань. Тож розглядати питання нарахування індексації нині потрібно і з погляду бюджетного законодавства. Тобто так, як на нього зазвичай дивляться фінінспектори під час ревізій.

Для того щоб хоча б частково відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, передбачений своєрідний механізм підвищення грошових доходів населення — їх індексація.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Ним, зокрема, визначено, що право на індексацію доходів громадян настає тоді, коли індекс споживчих цін (ІСЦ) перевищує поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.

Тож із квітня 2016 року, коли індекс інфляції був зафіксований на рівні 103,5%, окремі працівники бюджетної сфери набули право на індексацію своїх доходів.

З огляду на це, Держпраці (лист від 19.05.2016 № 5548/4/4.3-ДП-16) нагадала керівникам державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що виплата індексації як державна соціальна гарантія є обов’язковою. А за її недотримання законодавством про працю передбачена відповідальність.

(!) Слід зазначити, що виплати, пов’язані з індексацією грошових доходів, належать до фонду додаткової заробітної плати. Тож законодавство про працю установлює за невиплату сум індексації грошових доходів працівникам таку саму відповідальність, як і за порушення у виплатах основної заробітної плати та інших видів доходів працівників.

Водночас не варто забувати й про вимогу частини першої статті 51 Бюджетного кодексу України (БК). Вона містить суворий припис для керівників бюджетних установ — утримувати чисельність працівників та проводити фактичні видатки на заробітну плату  лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого кошторисами цих установ.

Звідси випливає висновок: якщо у кошторисах бюджетних установ відповідних бюджетних асигнувань не передбачено, то й нарахування сум індексації доходів працівників у повному розмірі є прямим порушенням цієї норми БК.

А, як ми знаємо, за тим, аби бюджетні установи не припускалися порушень бюджетного законодавства, пильно полюють фінінспектори під час ревізії фінансово-господарської діяльності установи.

Тому навряд чи хтось із керівників бюджетних установ хоче, аби до установи за порушення бюджетного законодавства були застосовані відповідні заходи впливу. До речі, про їх можливість неодноразово попереджали експерти тижневика «Головбух: Бюджет».

Не залишилися вони осторонь і такого проблемного питання, як нарахування індексації у 2016 році у бюджетній сфері. Усі застереження для керівників бюджетних установ, які опинилися нині перед вибором  — нараховувати чи ні індексацію доходів працівників, коли коштів у фонді оплати праці для цього не вистачає, — детально аргументовані в публікації Л. Кравченко «Відповідальність за не проведення індексації: чи є підстави в умовах обмеженого фінансування». Тож обов’язково прочитайте, як уникнути порушення бюджетного законодавства та знайти вихід із такої доволі неоднозначної ситуації, в яку потрапили у 2016 році бюджетні установи при нарахуванні індексації.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль