Матеріальна відповідальність працівника медзакладу: коли укладати договір

310
У Методичних рекомендаціях ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я доволі часто зустрічається поняття «матеріально відповідальна особа». З цього випливає, що медзаклад повинен укладати з працівниками договори про матеріальну відповідальність. З’ясуємо, за яких обставин на працівників медзакладу покладається матеріальна відповідальність та коли потрібно укладати договір про матеріальну відповідальність?

Так, медичні заклади для обліку лікарських засобів та медичних виробів користуються Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом МОЗ від 09.09.2014 № 635. А от під час буколіку цих засобів та виробів використовують лише в ті положення, що не суперечать національним стандартам бухобліку.

І дійсно, у цьому нормативному акті, коли йдеться про облік лікарських засобів та медичних виробів у медзакладах, виникає постать матеріально відповідальної особи. З її назви випливає, що на працівника (особу) покладається матеріальна відповідальність.

Що таке матеріальна відповідальність працівника

Матеріальна відповідальність працівника — це такий вид відповідальності, за якого працівник зобов’язаний відшкодувати в установленому законом порядку і розмірах шкоду, яку заподіяно його роботодавцю внаслідок того, що він без поважних причин не виконав чи неналежно виконав свої трудові обов’язки.

На працівника в медзакладі залежно від особливостей роботи можуть покласти повну або обмежену відповідальність.

Спочатку з’ясуємо нюанси обмеженої матеріальної відповідальності працівника і те, чи потрібно за такої відповідальності укладати договір про матеріальну відповідальність.

Обмежена матеріальна відповідальність працівника

Обмежену матеріальну відповідальність Кодекс законів про працю України (а саме стаття 132 КЗпП) покладає на всіх працівників, які перебувають у трудових відносинах і виконують трудові обов’язки.

Скажімо, обмежену матеріальну відповідальність понесуть працівники за зіпсуття або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, виробів, продукції (навіть під час виготовлення). Або ж, наприклад, працівники медзакладів — за зіпсуття або знищення через недбалість інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, які їм видано закладом у користування.

Звичайно, розмір обмеженої матеріальної відповідальності установлюють відповідно до розміру прямої дійсної шкоди, але за КЗпП він не може бути більшим розміру середнього місячного заробітку працівника (як бачимо, тут законодавство про працю враховує насамперед інтереси працівника).

Порядок покриття шкоди також чітко обумовлений. Як визначено статтею 136 КЗпП, якщо розмір шкоди не перевищує середнього місячного заробітку працівника, за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу відповідну суму відраховують із заробітної плати працівника.

При цьому розпорядження керівника має бути:

  • видано не пізніше ніж за 2 тижні з дня виявлення заподіяної працівником шкоди;
  • звернено до виконання не раніше 7 днів з дня повідомлення про це працівникові.

Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, то за його заявою розглядають трудовий спір — у порядку, передбаченому законодавством.

Тому цілком логічним є те, що за обмеженої матеріальної відповідальності  укладати договір про матеріальну відповідальність працівника не потрібно. Адже в такому разі до прямої дійсної шкоди призводить саме порушення трудових обов’язків.

Повна матеріальна відповідальність працівника

Працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини медичному закладу, зокрема, якщо:

  • між працівником і медзакладом укладено письмовий договір про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих для зберігання;
  • відповідно до законодавства на працівника покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну медичному закладу при виконанні ним трудових обов'язків;
  • медичному закладу завдано шкоди у зв’язку із недостачею, умисним знищенням або умисним зіпсуттям матеріальних цінностей, а також інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших предметів, виданих медичному працівнику в користування;
  • шкоди завдано діями працівника, що мають ознаки діянь, які переслідуються у кримінальному порядку тощо.

Отже, на противагу обмеженій матеріальній відповідальності, у разі покладення на працівника повної матеріальної відповідальності з ним укладають письмовий договір про повну матеріальну відповідальність.

Зауважимо, що такий договір вважатиметься нечинним, якщо:

  • працівник ще не досягнув повноліття, тобто не має 18 років;
  • у трудовому договорі, укладеному з працівником, не йдеться про виконання роботи, що безпосередньо пов’язана зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих цінностей.

Керівник медичного закладу має право укласти договір про повну матеріальну відповідальність, зокрема, зі старшими медичними сестрами структурних підрозділів та особами, які виконують такі роботи:

  • з приймання для зберігання, обробки, зберігання, відпуску матеріальних цінностей на складах, камерах схову, коморах і гардеробах;
  • з видачі (прийому) матеріальних цінностей особам, які перебувають у лікувально­профілактичних і санаторно-курортних закладах.

Якщо ж такі працівники відмовляються укладати договір про повну матеріальну відповідальність і немає можливості перевести їх у цьому ж закладі  на іншу роботу, це може стати підставою для розірвання трудового договору.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль