Декретна відпустка під час відпустки для догляду за дитиною: як нарахувати декретні

484
Працівниця бюджетної установи під час відпустки для догляду за дитиною повідомила керівнику, що йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Це означає, що установа має нарахувати їй декретні. Розповімо, про що має пам’ятати бухгалтер, який нараховуватиме декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною.

Під час розрахунку соціальних страхових виплат керуються Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266). Тож і для розрахунку декретних працівниці під час відпустки для догляду за дитиною (як їх ще називають декретні з декрету в декрет) нам передусім потрібен саме цей нормативний акт.

Що є підставою для розрахунку декретних працівниці під час відпустки для догляду за дитиною

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР установлює право жінок на оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами такою тривалістю:

 • 70 календарних днів (к. дн.) — до пологів;
 • 56 к. дн. (70 к. дн. за народження двох і більше дітей та ускладнення пологів) — після пологів, починаючи з дня пологів.

Надають декретну відпустку працівниці у зв’язку із вагітністю та пологами на підставі медичного висновку, зафіксованого в листку непрацездатності.

А коли у декретну відпустку йде працівниця, яка працює в установі на умовах сумісництва, підставою для такої відпустки стане копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

На підставі отриманого листка непрацездатності установа нараховує працівниці декретні, які виплачуються повністю за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Тож і в разі, коли установа має розрахувати декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною, підставою для такого розрахунку стане наданий працівницею листок непрацездатності.

З якої дати розраховувати декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною

Звичайно, коли працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шестирічного віку за медичними показаннями, документально підтвердила свою непрацездатність у зв’язку із вагітністю та пологами, установа має надати їй декретну відпустку і нарахувати декретні виплати.

Нараховують декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Як правильно розрахувати декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною

Аби розрахувати декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною, спочатку слід визначити розрахунковий період.

Як установлено пунктом 25 Порядку № 1266, розрахунковим періодом, за який обчислюють середню заробітну плату, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

Проте для працівників, які у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку з поважних причин не мали заробітку (а відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичними показаннями і є однією з таких поважних причин) середню заробітну плату для нарахування соціальних страхових виплат визначають за іншим правилом.

У такому разі до уваги беруть тарифну ставку (посадовий оклад) або її частину, встановлену на день настання страхового випадку. А якщо тарифну ставку (посадовий оклад) працівнику не встановлюють, розрахунок проводять з огляду на розмір мінімальної заробітної плати (або її частину), встановлений законом на день настання страхового випадку.

Тож з огляду на те, що працівниця протягом 12 місяців розрахункового періоду перебувала у відпустці для догляду за дитиною, декретні їй розраховують на основі тарифної ставки (або ж мінімальної заробітної плати).

Середньоденну заробітну плату визначають діленням тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, або її частини (у разі роботи на умовах неповного робочого дня чи тижня) на середньомісячну кількість календарних днів — 30,44.

А далі декретні працівниці обчислюють, помноживши середньоденну заробітну плату на кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Нагадаємо, що декретні нараховують у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу працівниці.

Як залежить розмір декретних, які нараховують працівниці під час відпустки для догляду за дитиною, від обмежень

Водночас, для того щоб нарахувати декретні працівниці під час відпустки для догляду за дитиною, одного розрахунку не достатньо. Потрібно обов’язково порівняти обчислену суму із законодавчими обмеженнями.

Їх установлює частина друга статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Так, сума декретних у розрахунку на місяць не повинна:

 • перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески до ФСС з ТВП;
 • бути меншою ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Тож коли нарахована працівниці під час відпустки для догляду за дитиною сума декретних у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати — бухгалтер установи має здійснити доплату до суми декретних, розрахованої з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (наразі — 1450,0 грн.). Для цього суму доплати він розраховує як різницю між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої так: 1450,0 грн. ÷ 30,44 × 126 к. дн. (на такому алгоритмі розрахунку наполягав ФСС з ТВП у листі від 15.05.2015 № 5.2-32-862).

При нарахуванні декретних працівниці під час відпустки для догляду за дитиною не можна прогавити й ще одну законодавчу вимогу.

Варто пам’ятати, про таке:

 • період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховують до страхового стажу;
 • натомість період, коли працівниця була у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями, до страхового стажу не зараховують.

З огляду на це, якщо працівниця була у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку і протягом 12-місячного періоду перед відпусткою у зв’язку із вагітністю та пологами її страховий стаж становить менше шести місяців, то суму декретних у розрахунку на місяць визначають:

 • на основі нарахованої заробітної плати; але
 • не вищою за двократний розмір мінімальної заробітної плати (і звичайно, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої у місяці настання страхового випадку).

(!) Зауважимо, що правильно визначити середньоденну виплату для обчислення декретних бухгалтеру допоможе пункт 8 розділу ІІІ Прикладів обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджених наказом Мінсоцполітики від 21.10.2015 № 1022.

Відповідно, якщо у повному місяці відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами розрахована сума виплати перевищує двократний розмір мінімальної заробітної плати (скажімо, в місяці, що має 31 к. дн.), то сума декретних у такому місяці обмежується цією величиною (2900 грн.). Це впливає і на загальний розмір страхових виплат (лист Мінсоцполітики від 07.04.2016 № 101/18/99-16).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль