Акт ревізії: чи можна зазначати осіб, винних у допущенні порушення

720
За результатами ревізії фінансово-господарської діяльності, проведеної у бюджетній установі, ревізори склали акт ревізії. У цьому акті ревізії вони не лише вказали виявлені порушення, а й зазначили осіб, винних у їх допущенні. Але ж за законодавством винність особи у вчиненні злочину визначає суд. З’ясуємо, чи мають право ревізори в акті ревізії зазначати винних осіб.

Держава за допомогою державного фінансового контролю перевіряє витрачання державних коштів установами та організаціями, які отримують (чи-то отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або використовують (чи-то використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Одним із видів державного фінансового контролю є проведення інспектування контролюючими органами. Під проведенням інспектування в бюджетній установі мається на увазі документальна та фактична перевірка певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об’єкта контролю.

Основною формою проведення інспектування є ревізії, під час яких контролюючі органи виявляють факти порушення законодавства, встановлюють посадових і матеріально відповідальних осіб, винних у їх допущенні. Таке право їм безпосередньо надає Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджений постановою КМУ від 20.04.2006 № 550.

Зауважимо: попри те що проведення державного фінансового контролю нині покладено на Держаудитслужбу, окремі аспекти її діяльності (скажімо, проведення ревізії) дотепер регулюють нормативні акти, створені ще за часів роботи її попередника — Держфінінспекції.

Перелік і обсяг відомостей про результати ревізії посадові особи контролюючого органу мають задокументувати в акті ревізії. І як правильно написати акт ревізії, знає майже кожен з перевіряльників. Та аби убезпечити себе, про це має знати і кожен керівник об'єкта контролю.

Що вказується в акті ревізії

Акт ревізії — це документ, у якому посадові особи контролюючого органу, що проводили ревізію, мають зафіксувати факт її проведення та результати.

Акт ревізії складається із вступної та констатуючої частини.

У вступній частині акта ревізії посадові особи контролюючого органу мають зазначити:

 • підставу для проведення ревізії;
 • тему ревізії;
 • повну назву об’єкта контролю, його місцезнаходження; відомості про організаційно-правову форму та форму власності;
 • дати початку і закінчення ревізії та період, який підлягав ревізії;
 • перелік посадових осіб контролюючого органу і залучених спеціалістів, що проводили ревізію;
 • перелік посадових осіб, які відповідали за фінансово-господарську діяльність об’єкта контролю у період, що підлягав ревізії.

У констатуючій частині акта ревізії наводять:

 • за кожним питанням програми ревізії інформацію про результати ревізії, зазначивши, за який період, яким способом (вибірковим, суцільним) та за якими документами перевірено ці питання;
 • висновок про наявність або відсутність порушень законодавства;
 • у разі якщо під час ревізії визначені збитки — розмір збитків, завданих державі чи об’єкту контролю внаслідок виявлених порушень.

На що в акті ревізії звернути увагу бюджетним установам

В акті ревізії висновки посадових осіб контролюючого органу:

 • мають бути підтверджені документально;
 • не повинні суперечити законодавству.

Якщо об’єкт контролю припустився порушень законодавства, які були виявлені посадовою особою контролюючого органу під час ревізії, такі порушення мають бути зафіксовані в констатуючій частині акта ревізії із зазначенням:

 • посилань на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які було порушено;
 • винних у його допущенні осіб.

(!) Варто наголосити, що у констатуючій частині акта ревізії вказують лише підтверджені ревізійними діями висновки. Жодних суб’єктивних припущень посадових осіб органу контролю у цій частині не наводиться.

Окрім цього, у констатуючій частині акта ревізії вказують про відмову (звичайно, за її наявності):

 • працівників об’єкта контролю, причетних до виявлених порушень, надавати відповідні письмові пояснення;
 • керівника об’єкта контролю надати завірені копії документів, які засвідчують виявлені факти порушень.

Посадові особи контролюючого органу зобов’язані поставити підпис в журналі реєстрації перевірок об’єкта контролю (у разі його надання). Тож якщо бюджетна установа як об’єкт контролю не надала перевіряльникам такого журналу, про це має бути вказано у вступній частині акта ревізії.

(!) Пам’ятайте: акт ревізії, який складено без дотримання вказаних правил, є неправомірним.

Хто має підписати акт ревізії

Акт ревізії підписують:

 • посадові особи контролюючого органу;
 • керівник та головний бухгалтер (чи особа, уповноважена на ведення бухгалтерського обліку) об’єкта контролю;
 • за потреби — інші працівники об’єкта контролю.

Чи вказують в акті ревізії винну особу

Нагадаємо, що саме завдяки ревізії мають бути виявлені факти порушення законодавства, а також встановлені посадові та матеріально відповідальні особи, винні в їх допущенні.

Відповідно, якщо за результатами ревізії виявлені порушення законодавства, то, як зазначалося, в констатуючій частині акта ревізії посадові особи контролюючого органу вказують винних у його допущенні осіб.

Винними особами вважаються особи:

 • які з огляду на покладені на них обов’язки та законодавство були відповідальні за фінансово-господарські операції, проведені з порушенням законодавства;
 • дії (бездіяльність) яких призвели до такого порушення.

Як бачимо, винними особами вважаються навіть ті особи, які хоч і не були призначені відповідальними за проведення тих чи тих фінансово-господарських операцій, але їх дії чи бездіяльність спричинили порушення законодавства.

Аби встановити винних осіб, під час проведення ревізії посадові особи контролюючого органу всебічно досліджують виявлені порушення, вимагають пояснення від працівників, причетних до виявлених порушень, аналізують посадові інструкції працівників тощо.

Насамкінець нагадаємо, що за результатами проведеної ревізії посадові особи контролюючого органу в межах наданих прав вживають заходи для притягнення винних у допущенні порушень працівників об’єктів контролю до:

 • адміністративної відповідальності;
 • дисциплінарної відповідальності;
 • матеріальної відповідальності.

Водночас наголосимо: винність особи у вчиненні злочину визначає в установленому порядку суд, у т. ч. за результатами розгляду матеріалів проведеної перевіряльниками ревізії. На такій позиції свого часу наполягала й Держфінінспекція у листі від 13.01.2014 № 25-14/50.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль