Служба управління персоналом в держоргані чи спеціаліст з питань персоналу

263
Новий Закон про держслужбу вимагає створити у державних органах службу управління персоналом. Відповідно, державним службовцям доведеться забути про стару назву «Кадрова служба» і звикати до нової. Цікаво, змінилася лише назва служби, чи й основні її завдання? Як тепер слід визначати кількість спеціалістів у службі управління персоналом?

Одним із елементів системи управління державною службою за Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889) є служба управління персоналом.

Так, замість державної кадрової служби в державних органах тепер створюється служба управління персоналом або ж призначається спеціаліст з питань персоналу. Все залежить від чисельності персоналу в державному органі.

Тож розглянемо разом нові основні умови функціонування служби управління персоналом.

Якими нормами має керуватися служба управління персоналом 

 Для забезпечення виконання керівником державної служби своїх повноважень, реалізації державної політики з питань управління персоналом у державному органі, добору персоналу в державному органі створюється служба управління персоналом.

Діяльність служб управління персоналом регулюють, зокрема:

На службу управління персоналом також покладаються завдання з планування та організації заходів з питань підвищення рівня професійної компетентності державних службовців, документального оформлення вступу на державну службу, її проходження та припинення, а також організаційно-методичне керівництво та контроль за роботою з персоналом у підпорядкованих територіальних органах тощо.

Хто може виконувати обов'язки служби управлыння персоналом

 Закон № 889 визначає дві організаційно-правові форми функціонування служби управління персоналом:

 •   самостійний структурний підрозділ державного органу;
 •   спеціаліст з питань персоналу.

Водночас обов’язки служби управління персоналом можуть бути покладені на одного з державних службовців, якщо чисельність державного органу становить менше 10 осіб.

Як зазначалося, вибір організаційно-правової форми функціонування служби управління персоналом або варіанта виконання обовязків служби залежить від чисельності персоналу в держоргані (див. табл.).

 Створення служби управління персоналом чи виконання обовязків служби залежно від чисельності персоналу

Чисельність персоналу державного органу

Організаційно-правова форма служби управління персоналом чи виконання обовзків служби

До 9 включно

Обов’язки служби управління персоналом покладаються на одного з державних службовців

або

вводиться посада спеціаліста з питань персоналу

або

утворюється самостійний структурний підрозділ

Від 10 і до 20 включно

Уводиться посада спеціаліста з питань персоналу

або

утворюється самостійний структурний підрозділ

Понад 21

Утворюється самостійний структурний підрозділ

 

Зауважимо: спеціаліст з питань персоналу виконує лише функції служби управління персоналом державного органу. Інша ситуація виникає тоді, коли обов’язки служби управління персоналом покладають на одного з державних службовців. Для цього держслужбовця обовязки служби управління персоналом є додатковими до його основних посадових обов’язків.

 Cкільки спеціалістів має служба управління персоналом

 Чисельність спеціалістів у службі управління персоналом визначають із розрахунку до 20 осіб на одного спеціаліста служби.

Тобто за чисельності персоналу в державному органі понад 20 осіб, у службі управління персоналом працюватиме щонайменше 2 спеціаліста.

Оскільки ані Закон № 889, ані Положення № 47 не передбачають введення двох чи більше посад спеціалістів з питань персоналу, в державному органі, що має від 21 і більше працівників, утворюється служба управління персоналом як самостійний структурний підрозділ.

Якщо ж чисельність персоналу держоргану становить, приміром, від 10 до 20 осіб, то керівник такого органу має право вибору: або утворити самостійний структурний підрозділ, або ввести посаду спеціаліста з питань персоналу.

Які вимоги до служби управління персоналом в місцевих державних адміністраціях

Нюанси функціонування служби управління персоналом в апараті та структурних підрозділах місцевих державних адміністрацій Уряд урегулював окремо. Зокрема, в абзаці першому пункту 20 Типового регламенту місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 11.12.1999 № 2263 (далі — Типовий регламент).

Як установлює абзац перший пункту 20 Типового регламенту:

 • в підрозділах із штатною чисельністю до 5 осіб включно — обов’язки служби управління персоналом покладають на одного з працівників;
 • в інших підрозділах — утворюють службу управління персоналом.

Зауважимо: наразі законодавчо не передбачено можливості поєднання в одному структурному підрозділі районних державних адміністрацій повноважень служби управління персоналом та інших повноважень.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль