text
Головбух: Бюджет

Як розрахувати декретні працівниці у разі неповного робочого дня

 • 4 жовтня 2016
 • 428

Працівниця, яка недавно влаштувалася на роботу в установу і працює на умовах неповного робочого часу, йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Тож бухгалтер має правильно нарахувати їй декретні.

Так, за законодавством про працю вагітні жінки перед пологами мають право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

До того ж якщо в період роботи працівниці (у т. ч. в час випробування та день звільнення) настає страховий випадок, вона, як і кожна застрахована особа, має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105). Одним із видів матеріального забезпечення є допомога по вагітності та пологах (так звані декретні). А оскільки робота на умовах неповного робочого часу не може бути підставою для якихось обмежень обсягу трудових прав, декретні нараховують працівникам, що працюють за такими умовами, за загальними правилами.

Аби період, коли працівниця перебувала у такій відпустці, їй оплатили, вона має надати установі листок непрацездатності. Саме він і стане тим документом, що міститиме медичний висновок про вагітність та пологи працівниці і на підставі якого бухгалтер установи має нарахувати працівниці декретні.

(!) Листок непрацездатності повинен бути виданим за відповідним порядком і оформленим належно, тобто так, як того вимагає пункт 6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455.

Декретні у разі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниці за весь період такої відпустки нараховує їй установа, а виплачуються вони за рахунок коштів ФСС з ТВП.

Аби розрахувати декретні працівниці у разі неповного робочого дня, бухгалтер має дотримати норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266). І для того щоб нарахувати їх правильно, слід:

 • визначити страховий стаж працівниці перед настанням відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • урахувати законодавчі обмеження мінімального та максимального розмірів декретних.

Страховий стаж для нарахування декретних

Розмір декретних не залежить від страхового стажу — їх нараховують у розмірі 100% від середньої заробітної плати (доходу).

Тобто навіть коли страховий стаж працівниці налічує, скажімо, 5 місяців, розмір декретних становить 100% середньої заробітної плати.

Як же бути з особливим правилом нарахування матеріального забезпечення для працівників, які мають страховий стаж менше ніж шість місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку, спитаєте ви. Зараз розповімо про обмеження розміру декретних, що поширюються на такі випадки.

Обмеження мінімальної та максимальної суми декретних

Бухгалтер зможе розрахувати правильно декретні, у т. ч. у разі роботи працівниці на умовах неповного робочого дня, лише тоді, коли врахує обмеження мінімального та максимального розмірів декретних. Тобто те, що у розрахунку на місяць нарахована сума декретних:

 • не повинна перевищувати

-   максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески до ФСС з ТВП — для загальних випадків;

-   двократного розміру мінімальної заробітної плати — для випадків, коли страховий стаж менше ніж шість місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку

 • не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Тому у разі коли страховий стаж працівниці менше ніж шість місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку, нараховувати їй декретні потрібно дотримуючись як верхньої межі їх розміру — дві мінімальні заробітні плати, так і нижньої — одна мінімальна заробітна плата.

Тепер покажемо, як розрахувати декретні працівниці у разі неповного робочого дня на прикладі.

ПРИКЛАД. Розрахунок декретних працівниці, яка працює на умовах неповного робочого дня

Працівницю прийняли на роботу на 0,75 ставки (перше робоче місце) 13 квітня 2016 року. Заробітна плата за місяць становить 1000,00 грн. Із 5 вересня 2016 року працівниця надала в установу листок непрацездатності, виданий у зв’язку з вагітністю та пологами.

Потрібно розрахувати декретні працівниці.

Нагадаємо, що розмір декретних не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати у місяці настання страхового випадку. І сума декретних у розрахунку на місяць не залежить від режиму роботи працівниці (зокрема від роботи на умовах неповного робочого дня). На цій позиції наполягає Мінсоцполітики в листі від 23.06.2016 № 215/18/99-16.

Як бачимо, місячна заробітна плата працівниці менша за мінімальну. Отже бухгалтеру доведеться донарахувати працівниці суму декретних до встановленого законодавством мінімального рівня.

(!) Для розрахунку беруть той розмір мінімальної заробітної плати, який встановлено на день настання страхового випадку. Розмір середньоденної допомоги не змінюється навіть тоді, коли в наступних місяцях, на які припадає відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, мінімальна заробітна плата в країні підвищується.

Тепер перейдемо до розрахунку декретних.

Як установлено пунктом 26 Порядку № 1266, якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначають за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).

Отже, для обчислення декретних розрахунковий період у працівниці буде 4 місяці (з травня по серпень).

Тоді середньоденна заробітна плата за один календарний день з фактично нарахованої зарплати становитиме:

1000 грн. × 4 міс. ÷ 123 к. дн. = 32,52 грн.

Однак сума декретних не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати (1450,00 грн.). За таких умов середньоденна сума має становити:

1450,00 грн. ÷ 30,44 = 47,64 грн.

Порівнявши ці суми (32,52 грн. < 47,64 грн.), обираємо для розрахунку працівниці декретних більшу з них — 47,64 грн.

Далі, аби розрахувати усю суму декретних працівниці, скористаємося Таблицею.

Період, за який нараховано декретні

Кількість календарних днів періоду

Розрахункова сума, грн.

Розрахунок

Нарахована сума декретних, грн.

05-30 вересня 2016 року

26

1238,64

47,64 × 26

1238,64

Жовтень 2016 року

31

1476,84

47,64 × 31

1476,84

Листопад 2016 року

30

1429,20

47,64 × 30

1450,00

Грудень 2016 року

31

1476,84

47,64 × 31

1476,84

01-08 січня 2017 року

8

381,12

47,64 × 8

381,12

Усього

126

6002,64

×

6023,44

Зауважимо: у листопаді 2016 року розрахунково ми отримаємо суму декретних 1429,20 грн. (менша за мінімальну заробітну плату — 1450,00 грн.), тому потрібно провести донарахування декретних до розміру мінімальної заробітної плати.

Отже, у заяві-розрахунку про нараховану працівниці суму декретних, яку подаватимемо до органу ФСС з ТВП, вказуємо сума декретних — 6023,44 грн.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль