Люстрація в органах місцевого самоврядування: що це та з чим його їдять

1850
Законодавством передбачено проведення люстрації, і стосується ця вимога не лише державних службовців, а й посадових осіб органів місцевого самоврядування. Однак у багатьох місцевих радах дотепер люстраційна перевірка не була проведена. А тим часом строк, установлений Законом про очищення влади, добігає кінця…

Початок цьому поклав Закон України «Про очищення влади» від 16.09.2014 № 1682-VII (далі — Закон про очищення влади).

Саме цей Закон передбачив очищення влади (люстрацію), тобто заборону для окремих фізичних осіб обіймати певні посади (перебувати на службі) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування. А також — визначив:

 • критерії люстрації;
 • перелік посад, які підлягають люстраційній перевірці (у т. ч. в органах місцевого самоврядування);
 • загальний порядок проведення люстрації державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування.

З огляду на те, що кінцевий строк проведення люстрації, установлений Законом про очищення влади, вже не за горами, пригадаємо її ключові моменти.

На кого поширюється люстрація

Перелік посад, щодо яких проводиться люстрація, установлює стаття 2 Закону про очищення влади. Окрім перелічених конкретних посад, нею також передбачено, що заходи з очищення влади (люстрації) здійснюються щодо інших посадових та службових осіб (крім виборних посад) органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

Коли проводять люстрацію посадових осіб місцевого самоврядування

Строки проведення люстрації Уряд встановив у Плані проведення перевірок відповідно до Закону України «Про очищення влади», затвердженому розпорядженням КМУ від 16.10.2014 № 1025-р.

Як випливає з цього документа, в органах місцевого самоврядування люстрацію потрібно провести протягом червня 2015 — грудня 2016 року. І стосуватися вона має посадових і службових осіб (крім виборних посад) органів місцевого самоврядування.

(!) Визначення належності працівників до категорії посадових або службових осіб викликає певні труднощі. Якщо ви не впевнені, як це зробити правильно, скористайтеся порадами експерта у е-журналі «Головбух: Бюджет» № 37/2016.

Інформація про осіб, щодо яких застосовано заборони за Законом про очищення влади, заноситься до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади». Цей Реєстр, а також офіційну інформацію щодо люстрації, актуальні питання, відомості про стан проходження люстраційної перевірки оприлюднено на веб-сайті «Очищення влади України» Мін’юсту за посиланням lustration.minjust.gov.ua.

Наголошуємо: люстраційну перевірку проводять лише один раз.

Тому особа, щодо якої така перевірка вже проведена під час призначення (переведення) на посаду, наприклад в органі місцевого самоврядування, може працювати спокійно. Вона не потрапить до списку осіб, щодо яких в цьому органі проводитимуть планову люстраційну перевірку.

На кого не поширюється люстрація

Посадові особи органів місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади, не підпадають під люстрацію.

Виборними є посади, на які осіб:

 • обирає територіальна громада;
 • обирає або затверджує відповідна рада.

             До виборних посад в органах місцевого самоврядування належать посади:

  сільського, селищного, міського голови, старости;

  голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради;

  заступника міського голови — секретаря Київської міської ради;

  секретаря сільської, селищної, міської ради;

  голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад;

  заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

  керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради

Як зазначалося, до кола осіб, щодо яких проводиться люстраційна перевірка, належать усі посадові та службові особи місцевого самоврядування (крім виборних посад).

Одразу ж виникають запитання, чи належать до таких осіб і чи підпадають під люстрацію ті особи, що обіймають в органах місцевого самоврядування посади:

 • головного бухгалтера та землевпорядника;
 • водія, прибиральниці, сторожа та інші посади робітників;
 • касира, діловода, оператора комп’ютерного набору, секретаря керівника;
 • а також технічні працівники та обслуговуючий персонал?

Відповіді на ці запитання знаходьте в статті В. Купчанко «Люстраційна перевірка в органах місцевого самоврядування: посадові та службові особи, виборні посади».

Належність  інших працівників органів місцевого самоврядування до категорії посадових або службових осіб у кожному конкретному випадку визначають з огляду на місце посади в структурі органу, посадові обов’язки, закріплені в положеннях, посадових інструкціях, регламентах, порядках тощо. А головним критерієм віднесення посади до зазначеної категорії є здійснення працівником організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль