Проведення інвентаризації під час ревізії: на що звертають увагу ревізори

762
Під час ревізії в установі ревізори часто ініціюють проведення інвентаризації активів та зобов’язань. І як правило, виявляють у таких ревізіях як лишки матеріальних цінностей, що роками не обліковувалися на балансі установи, так і нестачі. Відповідно, керівника чи посадових осіб установи притягують до відповідальності.

Інвентаризація активів і зобов’язань є тим інструментом, що дає можливість бюджетній установі підтвердити достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності установи. Адже саме під час інвентаризації особи, визначені відповідальними за її проведення перевіряють і документально підтверджують наявність, стан та оцінку усіх активів і зобов’язань установи.

Усю перевірену в результаті інвентаризації інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій установа відображає, зокрема, у річній фінансовій звітності.

Варто зазначити, що така інформація є надзвичайно важливою, окрім того, вона може напряму вплинути у подальшому на рішення, які ухвалює керівник установи. Тому результати проведеної в установі інвентаризації зазвичай є одним із важливих питань програми ревізії, якої має дотримуватися кожен фінінспектор під час перевірки фінансово-господарської діяльності в установі.

А для того щоб перевірити, як протягом періоду, що перевіряється, проводилася в установі інвентаризація, фінінспектори ініціюють проведення під час ревізії ще однієї інвентаризації.

Порядок проведення інвентаризації під час ревізії

Так, пункт 4 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII установлює  право органу державного фінансового контролю у ході проведення ревізії вимагати від керівників установ проведення інвентаризацій:

 • основних фондів;
 • товарно-матеріальних цінностей;
 • коштів;
 • розрахунків.

У разі відмови керівника установи — провести інвентаризацію його примусить своїм рішенням суд.

Оскільки закон не залишає у цій ситуації керівнику установи права вибору, він мусить видати наказ і створити інвентаризаційну комісію.

Що робить фінінспектор у разі проведення інвентаризації під час ревізії

Нормативні акти не зобов’язують установу вводити до складу інвентаризаційної комісії фінінспектора, як і не наділяють його повноваженнями підписувати акти інвентаризації як член комісії.

Тож фінінспектор лише буде присутнім у разі проведення інвентаризації під час ревізії і прискіпливо відстежуватиме:

 • фактичну наявність основних засобів та інших необоротних матеріальних активів і розрахунків;
 •  стан збереження основних засобів та інших необоротних матеріальних активів.

______________________________________________________________________________________

На що передусім звертають увагу ревізори у разі проведення інвентаризації під час ревізії, дізнавайтеся із публікації Л. Кравченко «Неякісне проведення інвентаризації: наслідки та відповідальність».

Там ви зможете прочитати також про таке:

що саме перевірять ревізори в установі, що обліковує на балансі продукти харчування;

чому краще не розраховувати на кошторисні призначення, за якими ще не проведено фінансування;

чого чекати керівнику установи, необоротні матеріальні активи якої

що ревізори трактують як завищення кредиторської заборгованості в обліку.

____________________________________________________________________________________

А звіривши фактичну наявність активів установи з даними бухгалтерського обліку, фінінспектор зможе установити, чи є лишки чи нестачі таких активів.

І як підтверджує досвід, фінінспектори вміють добре шукати. Бо знаходять як лишки матеріальних цінностей, що роками не обліковувалися на балансі установи, так і їх нестачі.

Скажімо, іноді видатки на ремонт об’єктів можуть проводити (ну як не пофарбувати сільраді пам’ятник в центрі села), а на баланс такі об’єкти взяти забувають. А що вже й говорити про нестачі матеріальних цінностей, якщо під час приймання-передачі справ від однієї матеріально відповідальної особи до іншої —  інвентаризації в установі взагалі не проводили.

Чого чекати установі, якщо фінінспектор при інвентаризації виявив порушення

Усі випадки (схожі на ті, що ми описали), виявлені у разі проведення інвентаризації під час ревізії, фінінспектор збирає докупи. І трактує їх в акті ревізії як неякісне проведення інвентаризацій бюджетною установою.

А за несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій коштів і матеріальних цінностей статтею 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність.

Тому так ревно за результатами проведеної ревізії контролюючі органи вживають заходів для притягнення посадових осіб об’єкта контролю, винних у допущенні порушень, до адміністративної відповідальності. І у такому разі на них обов’язково буде складений протокол про адміністративне правопорушення.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль