Відмова у виплаті лікарняних комісією: чи можливо

1252
Трапляється так, що працівники бюджетних установ під час хвороби не дотримують режиму, прописаного лікарем. Та навряд чи вони знають, що такою поведінкою ставлять під загрозу отримання лікарняних. Адже лікар має чесно вказати про все в листку непрацездатності. А комісія із соціального страхування установи за лікарняним з написом «порушення режиму» надасть відмову у виплаті лікарняних.

У разі хвороби працівник бюджетної установи, як правило, розраховує на виплату йому лікарняних. На перший погляд, він правий. Бо ж таке право з настанням страхового випадку в період роботи має кожна застрахована особа за статтею 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування).

А підзаконні нормативні акти, своєю чергою, нагадують про підставу для такої виплати — листок непрацездатності. І наголошують: такий листок має бути оформлений та виданий в установленому порядку.

Однак для виплати працівнику лікарняних самого листка непрацездатності замало. Потрібно ще й рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування (далі — комісія) про призначення матеріального забезпечення.

І тут (хоча й ніде правди діти — лише в окремих випадках) на працівника може очікувати відмова у виплаті лікарняних.

Адже комісія із соціального страхування зобов’язана розглянути підставу, перевірити, чи правильно виданий і заповнений листок непрацездатності, та затребувати інші підтвердні документи. І тільки переконавшись у дотриманні всіх умов для надання працівнику матеріального забезпечення, комісія ухвалить рішення про його призначення.

Якщо ж у членів комісії виникли сумніви, то рішення може бути протилежним — відмова у виплаті чи-то припинення виплати лікарняних (скажімо, у разі порушення застрахованою особою призначеного лікарем режиму).

Варто зазначити, що нормотворці наперед визначили випадки, коли комісія може відмовити працівнику у виплаті лікарняних. Адже наперед прописані правила гри у цій ситуації дають можливість членам комісії діяти в рамках закону, а застрахованим особам — оскаржувати рішення комісії, прийняті з порушенням законодавчих вимог.

Окремі повноваження  комісії з соціального страхування

Так, комісію із соціального страхування створюють в установі, де працюють понад 15 застрахованих осіб. Натомість, коли кількість застрахованих осіб менша, на загальних зборах працівників установи обирають уповноваженого із соціального страхування.

(!) Засідання комісії із соціального страхування проводять відповідно до затвердженого плану, але не рідше двох разів на місяць.

Члени комісії беруть участь у засіданнях комісії особисто без права передання своїх повноважень іншим посадовим особам. Рішення комісії мають бути оформлені протоколом в день їх прийняття.

Установлює законодавство і часові рамки для призначення/непризначення соціальних виплат.

По-перше, документи для призначення лікарняних чи декретних комісія має розглянути не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

По-друге, повідомлення про відмову в призначенні допомоги комісія видає або надсилає заявнику не пізніше п’яти днів після винесення відповідного рішення.

До того ж у разі відмови комісія вказує:

 • причини відмови у виплаті лікарняних;
 • посилання на пункти Інструкції про порядок заповнення листків непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406, які були порушені при заповненні листка непрацездатності;
 • порядок оскарження її рішення.

(!) Якщо допомогу працівник не одержав з вини комісії, то її суму виплачують працівнику за минулий час з дотриманням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Утім, із зверненням за виплатою лікарняних працівникам не варто зволікати. Адже лікарняні їм не виплачують у разі звернення за призначенням лікарняних після того, як минуло 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності.

Підстави для відмови у виплаті лікарняних

Перелік умов, коли працівникам не варто розраховувати на виплату лікарняних, містить стаття 23 Закону про соцстрахування. За її вимогами лікарняні не надаються, якщо працівник:

 • одержав травму чи захворів при вчиненні злочину;
 • заподіяв шкоду здоров’ю навмисно для того, аби ухилитися від роботи чи інших обов’язків;
 • симулює свою хворобу;
 • перебуває під арештом або ж щодо нього триває судово-медична експертиза;
 • перебуває на примусовому лікуванні, яке йому призначено за постановою суду;
 • якщо тимчасова непрацездатність настала у зв’язку із захворюванням або травмою, спричиненими алкогольним, наркотичним, токсичним сп’янінням або діями, пов’язаними з таким сп’янінням;
 • захворів у період відпустки без збереження заробітної плати, творчої відпустки, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням.

Тому комісія із соціального страхування, знаючи ці норми, приміром тоді, коли в листку непрацездатності є позначка лікаря «порушення режиму», цілком справедливо може прийняти рішення, що передбачає відмову у виплаті лікарняних.

Варто згадати тут і про тих працівників, яким за листком непрацездатності вже призначені лікарняні але які в цей період порушують режим, встановлений для них лікарем, чи-то взагалі не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у т. ч. на лікарсько-консультативну комісію чи медико-соціальну експертну комісію. На таких працівників також чекає відмова у виплаті лікарняних, адже вони втрачають право на такі виплати з дня порушення на строк, який встановлює своїм рішенням комісії (ч. 2 ст. 23 Закону про соцстрахування).

Звичайно, буває й так, що листок непрацездатності, який працівник приносить в установу, не містить позначки «порушення режиму». Утім, за даними комісії, працівник не міг дотримати режиму, визначеного лікарем на період його хвороби, бо був у цей час на відпочинку за кордоном. Оскільки до обов’язків комісії входить перевірка дотримання працівниками режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності, вона може навіть звернутися до прикордонників із відповідним запитом. А після того, як прикордонники підтвердять, що працівник перетинав кордон під час тимчасової непрацездатності, комісія приймає рішення про відмову у виплаті лікарняних такому працівнику.

Насамкінець наголосимо на праві працівника оскаржити рішення комісії про відмову у призначенні лікарняних. Для цього він має п’ять днів з моменту отримання відповідного повідомлення. Звертатися треба до робочого органу відділення ФСС, де перебуває на обліку установа. А у разі бажання працівник може спробувати вирішити цю справу у суді.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль