Як укласти в установі колективний договір

1821
Колективний договір між установою та працівниками покликаний врегулювати трудові відносини. У т. ч. ті їх моменти, які не розтлумачені законодавством. А чітко прописані умови оплати праці спростять життя не лише бухгалтеру, працівникам, а й керівнику установи. Тож про колективний договір 2016 року та його основні умови і поговоримо.

Найвірогідніше, кожен керівник установи, де працюють наймані працівники, знає про потребу укласти з працівниками колективний договір. Однак наша країна особлива. Доволі часто найліпшим стимулом зробити ту чи ту дію для громадян є страх понести відповідальність. Немає відповідальності — значить, і робити це не обов’язково.

Тож оскільки відповідальності за відсутність трудового договору не передбачено, більшість установ не поспішає розробляти та затверджувати цей документ.

Але так діяти можна до пори до часу. Момент істини настає, коли до установи на перевірку фінансово-господарської діяльності приходять ревізори. Ось тут і виявляється, що начебто керівник установи і про працівників дбав, коли окремі виплати їм виплачувалися, але видатки установи на такі виплати визнають незаконними. Чим аргументують свої висновки ревізори? Тим, що в установі немає колективного договору, а отже, немає і чітко прописаного порядку таких виплат працівникам.

І наслідки таких дій як для установи, так для її керівника можуть бути доволі неприємними. Тож закривши двері за ревізорами і сплативши всі виписані за результатами ревізії штрафи, навчений гірким досвідом керівник починає складати колективний договір. Що ж допоможемо йому з цим швидко впоратися.

Сторони колективного договору 2016

Так, колективний договір — це угода, що укладається:

 • з однієї сторони — установою як роботодавцем;
 • з іншої сторони — одним або кількома профспілковими органами, якщо ж їх в установі немає, то представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом.

Сторони колективного договору визначають його зміст в межах їх компетенції. Оскільки конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів працівників бюджетних установ встановлюються централізовано, вони не можуть бути предметом перемовин. А от про усі інші питання з трудових і соціально-економічних відносин сторони можуть домовлятися під час укладання колективного договору. Звичайно, у межах їх компетенції та фінансових можливостей установ.

Варто нагадати, що законодавство про працю надає установам право обирати та встановлювати розміри надбавок, доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у колективному договорі. Головне, аби при цьому були дотримані норми і гарантії, передбачені законодавством.

Тривалість та межі дії колективного договору

(!) Запам’ятаймо найважливіший постулат: положення колективного договору поширюються на всіх працівників установи (як на членів профспілки, так на решту працівників) і є однаково обов’язковими як для установи, так і для працівників установи.

Основні часові точки відліку:

 1. Вступ в дію. Колективний договір вступає в дію як тільки-но його підписали обидві сторони або ж з дня, обумовленого самим договором.
 2. Закінчення строку дії обумовлюють у договорі. Якщо на дату, коли термін дії договору минув, сторони договору ще не уклали нового або не переглянули чинний, — дія колективного договору продовжується.

Окрім цього чинність колективного договору зберігається, якщо:

 • змінилися склад, структура, найменування роботодавця, від імені якого укладено цей договір;
 • відбулася реорганізації установи (звичайно, за бажання сторони можуть його переглянути);
 • змінився керівник установи. Законодавство відводить цілий рік для цієї ситуації для того, аби допоки діє старий колективний договір сторони розпочали перемовини і або уклали новий, або внесли зміни чи доповнення до чинного договору;
 • установа ліквідовується — протягом усього строку ліквідації.

У новоствореній установі колективний договір укладають за ініціативою однієї із сторін:

 • у тримісячний строк після реєстрації установи — якщо законодавством передбачено реєстрацію; або
 • після рішення про заснування установи — якщо не передбачено реєстрації.

(!) Установа має обов’язково ознайомити з умовами колективного договору усіх працівників, які працюють в установі, а також новоприйнятих в установу працівників.

Про які обов’язки сторін слід вказати в колективному договорі

Як ми вже говорили, зміст колективного договору дуже важливий.

Зокрема, у договорі сторони мають чітко прописати взаємні зобов’язання, що мають на меті врегулювати всі виробничі, трудові, соціально-економічні відносини.

На особливу увагу при цьому заслуговують питання нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.), а також умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.

Не можна забувати і про гарантії, компенсації, пільги (до передбачених законодавством сторони можуть додати інші). Важливо також чітко обумовити режим роботи, тривалості робочого часу і відпочинку, умови і охорони праці тощо.

Реєстрація колективного договору

Колективний договір потрібно зареєструвати. Це дасть змогу врахувати його умови уповноваженим органам під час розгляду трудових спорів (чи-то індивідуальних, чи-то колективних).

Для цього примірники колективного договору (їх кількість має відповідати кількості сторін договору) та його копію подають на повідомну реєстрацію до районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих комітетів сільських, селищних або міських рад.

Повідомну реєстрацію проводять протягом 14 робочих днів з дня, наступного після надходження колективного договору до реєструючого органу.

Контроль та відповідальність

Обов’язок контролювати виконання умов колективного договору законодавство не покладає на якийсь спеціальний орган. Сторони самі контролюють, як виконує ту чи ту умову інша сторона.

Сторони, що підписали колективний договір, щорічно в строки, передбачені колективним договором, звітують про його виконання.

За ухилення від укладення колективного договору чи за порушення зобов’язань щодо колективного договору, законодавством передбачено відповідальність. А саме, на представників установи чи профспілки:

 • які ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору — накладається штраф до 10 нмдг і дисциплінарна відповідальність аж до звільнення з посади;
 • з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, угоди, — накладається штраф до 100 нмдг і дисциплінарна відповідальність аж до звільнення з посади.

Окрім цього, на вимогу профспілки установа має вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання щодо колективного договору.

Тож можемо підбити підсумки нашої розмови.

По-перше, у колективному договорі слід обов’язково прописати ті умови праці, які за законодавством про працю мають бути закріплені в договорі.

По-друге, хочемо ми того чи ні, але на діяльність багатьох установ суттєво впливає загострення соціально-економічної кризи, зростання вартості комунальних послуг та товарів першої необхідності, потреба скорочувати штати та працівників. Тому значення колективного договору за таких обставин тільки зростає. Отже, у 2016 році, формуючи умови колективного договору, слід подбати про:

 • збереження та недопущення зменшення гарантій для працівників порівняно з раніше досягнутими домовленостями за колективними договорами;
 • конкретизацію норм, встановлених законодавством, замість  їх дублювання;
 • недопущення порушень норм законодавства про працю;
 • вдосконалення контролю за виконанням колективних договорів.

Своєю чергою, працівники мають відстежувати норми, якими установа прагне «заморозити» рівень оплати праці або навіть їх знизити, припинити виплати стимулюючого характеру, запровадити режим скороченого робочого часу, передбачити масове скорочення працівників тощо.

Адже законом забороняється включати до колективного договору умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників.

Тільки повний, змістовний колективний договір може стати надійною правовою основою для створення відповідних умов праці, в т. ч. їх належної оплати в конкретній установі. Тільки колективний договір може забезпечити такі відносини між трудовим колективом і установою, де чітко визначені права і зобов’язання обох сторін.

Не варто забувати і про адміністративну відповідальність, передбачену за ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, а також порушення або невиконання колективного договору.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль