Суборенда державного майна: що врахувати установі-балансоутримувачу

163
Бюджетні установи мають право передавати в оренду нерухоме державне майно, яке не використовують в своїй діяльності. Своєю чергою, орендар може отримане в оренду майно передати в суборенду. І буває так, що згоди на суборенду такий орендар в установи не запитує. З’ясуємо, чи має орендар на це право та як установі убезпечити себе у цій ситуації.

Уявімо ситуацію: у невеличкому селі директор будинку культури має вирішити проблемне завдання. Приміщення будинку культури стоять порожніми, бо людей в селі щороку меншає. Проводити мистецькі заходи немає для кого, як і відкривати спортивну секцію чи гурток. Все, що залишилося, — це невеличкий місцевий ансамбль, учасники якого збираються в одній маленькій кімнаті, яку і прибрати, і обігріти найлегше. Тож керівник має визначитися, що робити з рештою приміщень, рахунки за утримання яких він продовжує сплачувати.

Перше, що спадає на думку, — передати приміщення в оренду. Утім, орендар може передати орендоване нерухоме майно в оренду третій особі. Тобто надати його в суборенду. За таких обставин установа-балансоутримувач далі не зможе простежити, на яких умовах її приміщення передали в суборенду. Або ж висунути якісь свої вимоги до суборендаря.

Аби директор будинку культури міг спокійно надати приміщення будинку культури в оренду і не хвилюватися у разі укладення орендарем договору суборенди державного майна, дамо кілька порад.

Чи можна заборонити передавати державне майно в суборенду

Так, за законодавством орендар державного майна має право передавати в суборенду:

 • нерухоме майно;
 • інше окреме індивідуально визначене майно (окремі верстати, обладнання, транспортні засоби, нежилі приміщення тощо).

До того ж обов’язкової згоди орендодавця у разі, коли орендар збереться передати державне майно в суборенду, законодавство не вимагає.

Водночас зауважимо: заборону передавати в суборенду нерухоме державне майно установа-балансоутримувач може передбачити у договорі оренди державного майна. У такому разі, звичайно, про суборенду не може бути й мови.

(!) Варто зазначити, що законодавство забороняє передавати в суборенду цілісні майнові комплекси.

Що врахувати в договорі оренди

Можливо, керівник бюджетної установи нині і не задумується над тим, що орендар зможе в майбутньому передати в суборенду майно, орендоване в установи. Утім, недарма кажуть, що все тече, все змінюється.

Тому, на наш погляд, під час передачі в оренду державного майна потрібно чітко прописати у договорі оренди умови, на яких орендар зможе передавати орендоване майно в суборенду.

По-перше, варто обумовити в договорі оренди, що у разі передачі орендарем державного майна в суборенду обов’язково має бути отримано згоду орендодавця.

(!) Якщо орендар передає в суборенду майно, а за умовами договору згода не передбачена, то установа-балансоутримувач має право вимагати розірвання договору оренди на підставі частини другої статті 783 Цивільного кодексу України.

По-друге, слід відповідально поставитися до строку, на який укладається договір оренди державного майна. Строк договору суборенди не може перевищувати строку договору оренди державного майна. Отже, обмеживши строк останнього, установа в майбутньому убезпечить себе від тривалих (і можливо, неприємних) стосунків із суборендарем.

До того ж варто пам’ятати: якщо дія договору оренди нерухомого майна припиняється достроково, то одночасно припиняється і дія договору суборенди.

По-третє, навіть у разі, коли орендар державного майна передав його в суборенду, це не позбавляє такого орендаря вимоги виконувати зобов’язання, передбачені договором оренди, укладеним із установою-балансоутримувачем.

По-четверте, варто нагадати орендарю про обмеження розміру плати за суборенду майна — вона не може бути більшою за плату, що її сплачує орендар установі-балансоутримувачу.

Орендну плату за нерухоме державне майно, яке передають у суборенду, визначають з урахуванням частки вартості такого майна у загальній вартості орендованого майна у цінах, що застосовувалися під час визначення розміру орендної плати, і погоджують з орендодавцем.

По-пяте, за законом суборендар відповідає за свої дії перед суборендодавцем. Якщо суборендар порушить договір суборенди, то за його дії перед установою-балансоутримувачем відповідає суборендодавець.

По-шосте, у договорі оренди державного майна слід прописати умову, що орендар може здати приміщення в суборенду, не змінюючи цільового його використання. Своєю чергою, суборендар має право користуватися об’єктом суборенди за цільовим призначенням, яке не суперечить цільовому призначенню договору оренди.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль