Робота близьких осіб в сільській раді: чи можливо

682
На посаду бухгалтера в сільській раді претендує особа, що є близькою особою для головного бухгалтера цієї ради. Чи не порушить вимог антикорупційного законодавства голова сільської ради, якщо прийме на роботу цю особу?

Дійсно, усі вимоги, заборони та обмеження, які встановлює Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон про запобігання корупції), поширюються також і на посадових осіб місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що посадова особа місцевого самоврядування — це особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III; далі — Закон № 2493).

Тому в рамках дії антикорупційних вимог посадові особи місцевого самоврядування, зокрема, зобов’язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. З огляду на це, посадові особи місцевого самоврядування не можуть:

 • мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб;
 • бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.

Якщо ж на зайняття посади в органі місцевого самоврядування претендує певна особа, вона має повідомити керівнику про близьких їй осіб, які працюють у цьому органі. І якщо така особа буде у прямому підпорядковані близьким особам, то з огляду на обмеження спільної роботи близьких осіб за Законом № 2493, їй заборонено приймати на службу в цей орган місцевого самоврядування.

Які відносини вважаються прямим підпорядкуванням та кого вважають близькими особами?

Пряме підпорядкування в органі місцевого самоврядування

Під прямим підпорядкуванням маються на увазі відносини, коли підлегла особа перебуває у прямій організаційній або правовій залежності від її керівника. І така залежність стосується, вирішення (участі у вирішенні) питань:

 • прийняття на роботу;
 • звільнення з роботи;
 • застосування заохочень, дисциплінарних стягнень;
 • надання вказівок, доручень тощо;
 • контролю за їх виконанням.

Робота близьких осіб в органах місцевого самоврядування

Антикорупційне законодавство установлює доволі широкий перелік осіб, які для посадової особи місцевого самоврядування вважаються близькими особами. Такими вважаються:

 • особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають з нею взаємні права та обов’язки (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких із нею не мають характеру сімейних), у т. ч. особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі;
 • незалежно від зазначених вище умов — чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням посадової особи місцевого самоврядування.

Варто зазначити, що робота близьких осіб (які є такими за окресленим переліком) у прямому підпорядкуванні, якщо хоча б одна з них є особою, зазначеною у підпунктах «а», «в»-«з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону про запобігання корупції, у т. ч. є посадовою особою місцевого самоврядування, — заборонена.

Але щодо сільських рад Закон про запобігання корупції має іншу норму. Оскільки він установлює винятки з обмеження роботи у прямому підпорядкуванні близьких осіб.

Зокрема, це обмеження не поширюється на осіб, які працюють у сільських населених пунктах (крім тих, що є районними центрами), а також гірських населених пунктах.

Тож з огляду на наведені норми антикорупційного законодавства, можемо зробити висновок.

Попри те, що головний бухгалтер сільської ради належить до посадових осіб місцевого самоврядування (адже його посада віднесена до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування), у його прямому підпорядкуванні у сільській раді може працювати бухгалтер навіть тоді, коли ці особи є близькими особами.

Хоча це не звільняє таких близьких осіб за роботи в органі сільській раді від обов’язку вживати заходи для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а також від відповідальності за порушення відповідних вимог Закону про запобігання корупції.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль