Переведення державних службовців: коли можливе

1019
У державному органі окремих держслужбовців у зв’язку зі скороченням штатів переводять на інші вакантні посади. Тож з’ясуємо, за яких умов можливе таке переведення та на яку заробітну плату може розраховувати переведений державний службовець.

Згідно з Законом про держслужбу призначення на посаду державної служби відбувається виключно за умовами конкурсу. Якщо ж ідеться про переведення державних службовців, то з посади на посаду, то проводити конкурс не потрібно.

Як випливає зі статті 41 Закону про держслужбу, переведення держслужбовця без проведення конкурсного відбору з урахуванням його професійних компетенції та підготовки можливе:

1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у т. ч. в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), ─ за рішенням керівника державної служби;

2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у т. ч. в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), ─ за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.

Неприпустимим є переведення до державного органу, що розташований в іншій місцевості, таких державних службовців:

 • вагітних жінок та жінок, на піклуванні яких знаходяться діти, що не досягли 14-річного віку;
 • осіб, що були визнанні інвалідами у встановленому законодавством порядку;
 • державних службовців при виникненні у них складних сімейних або інших особливих обставин.

(!) Зауважимо, що відповідно до другої частини статті 41 Закону про державну службу переведення працівника може відбутися лише за його згодою.

Водночас, якщо державного службовця призначено на посаду без конкурсу, він не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу.

Варто зазначити, що у разі переведення державного службовця на іншу посаду йому виплачується заробітна плата, що відповідає посаді, на яку його переведено.

Рівнозначна посада на державній службі

Як бачимо, важливою умовою переведення працівника на іншу посаду без проведення конкурсу є переведення на рівнозначну або нижчу вакантну посаду. Що слід розуміти під цими визначеннями?

Звернімося до пункту шостого частини 1 статті 2 Закону про держслужбу. Відповідно до нього рівнозначними слід вважати посади, що належать до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Наразі встановлено чіткий розподіл посад державної служби на 9 груп оплати праці. У державних органах відповідної юрисдикції забезпечується наявність усіх груп оплати праці. Частина друга статті 51 Закону про держслужбу вказує, що  задля встановлення посадових окладів за посадами державної служби передбачено розмежування державних органів за юрисдикцією, яка поширюється на територію:

 • всієї України;
 • міст Києва та Севастополя, а також території однієї або декількох областей;
 • району або декількох районів, окремих міст обласного значення.

Нюанси переведення з державної служби державну службу

Розглянемо кілька нюансів застосування зазначених положень про переведення на практиці.

Можливе переведення працівника з посади головного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію району, на посаду головного спеціаліста, провідного спеціаліста або спеціаліста того ж або іншого державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію району. Не допускається переведення такого державного службовця на посади спеціалістів будь-якої з категорій у державних органах, юрисдикція яких поширюється на території області або України.

Державний службовець, що обіймає посаду начальника відділу у складі самостійного структурного підрозділу державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію області, може бути переведений на посаду керівника відділу самостійного структурного підрозділу іншого державного органу, якщо юрисдикція останнього поширюється на територію області.

Отже, при переведенні державних службовців на рівнозначні або нижчі посади слід зважати на два чинники:

 • належність посад до однієї групи оплати праці;
 • належність органів державної служби, між якими відбувається переведення, до однієї юрисдикції.

Стосовно переведення державного службовця на вищу посаду або на будь-яку посаду в державному органі іншої юрисдикції, то таке переведення можливе лише за результатами конкурсу.

При цьому державний службовець подає до розгляду конкурсної комісії усі передбачені чинним законодавством документи на загальних підставах.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль