Демобілізація-2016: готуємося до повернення мобілізованих працівників

114
Оголошена чергова хвиля демобілізації, тож бюджетні установи мають бути готовими до повернення на роботу мобілізованих працівників. А для цього варто почитати наші поради.

Скільки матерів, сестер, дружин, коханих не сплять ночами, хвилюючись за своїх рідних — військовослужбовців. З яким нетерпінням чекають хоча б якоїсь звістки від них.

Аж ось нарешті оголошено чергову хвилю демобілізації 2016 року — повертаються додому звільнені в запас, що були призвані під час третьої черги мобілізації (за Указом Президента України від 26.09.2016 № 411/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15»).

(!) Зауважимо: призовники першої черги повертаються в період з 29 березня по 30 квітня 2016 року; другої — з 30 червня по 31 липня 2016 року; третьої — з 28 вересня по 31 жовтня 2016 року.

Тепер колишні військовослужбовці мають звикати до мирного життя, а ті, які до призову на військову службу працювали в бюджетних установах та організаціях, — повернутися до своїх обов’язків.

Своєю чергою, установи мають бути готовими до повернення демобілізованих працівників до роботи. Адже ситуації, які можуть при цьому виникнути, бувають різними і не завжди передбачуваними. Як їх уникнути, ми розкажемо далі.

Коли демобілізований працівник має стати до роботи

По-перше, варто нагадати, що звільнення з військової служби цього року (як, до речі, і минулого) провадиться у 3 етапи. Тож установа має відстежувати строки демобілізації працівників. Ця інформація наявна на офіційних сайтах та у пресі.

Аби зрозуміти, як швидко працівник має стати до роботи після демобілізації, звернімося до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008. Воно встановлює, що проходження військової служби завершується у день вилучення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, а дату звільнення визначають з урахуванням часу на дорогу додому.

Усі необхідні службові відмітки вносять до військового квитка військовослужбовця у військовій частині. У документі вказують дати початку та закінчення проходження військової служби згідно з наказом командира.

Тож стати до роботи працівник має з дня, наступного за днем демобілізації.

Як документально оформити вихід демобілізованого працівника на роботу

Для уникнення будь-яких непорозумінь бажано (хоча і не обов’язково) оформляти вихід працівника на роботу відповідним наказом (розпорядчим документом). Не треба розглядати це, як примхи бюрократів. Адже іноді може виникнути потреба у додатковому медогляді працівника або ж в інструктажі з техніки безпеки.

З наказом має бути ознайомлена також особа, відповідальна за ведення табеля обліку використання робочого часу у відповідному підрозділі.

Як бути, якщо працівник після демобілізації вчасно не вийшов на роботу

Якщо демобілізований працівник вчасно не вийшов на роботу, це дає всі підстави установі для початку його розшуку, щоб уникнути необгрунтованої виплати заробітної плати. Нагадаємо: на час мобілізації працівник має отримувати середню заробітну плату.

До того ж коли демобілізований  працівник не вийшов вчасно на роботу, мотивуючи своє рішення потребою часу на адаптацію, установа не має підстав для його звільнення, але має повне право не оплачувати ці дні.

Після повернення додому працівник повинен надати письмові пояснення щодо причин відсутності. Установа, своєю чергою, має видати наказ, де:

 • визначає, чи є причини поважними;
 • коригує календарні дати відсутності робітника на роботі;
 • зазначає дату, з якої працівник має стати до роботи.

Водночас особа, відповідальна за складання табеля обліку використання робочого часу, має скласти скоригований табель.

Обов’язково треба зазначити, що час відсутності працівника не може бути необмеженим. Якщо він затягнувся, а ще до того й причини виявляться неповажними, керівник установи має всі підстави для звільнення працівника за прогул.

Ще раз повернімося до питання строку повернення працівника на роботу. За законодавством про працю за працівником, мобілізованим до лав Збройних Сил України на особливий період, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток.

Останній етап мобілізації триватиме до кінця жовтня, тому демобілізовані мають стати до роботи, приміром, 1 листопада 2016 року (чи найближчого робочого дня). До цієї дати демобілізований працівник має звернутися до установи і повідомити про своє бажання стати до роботи. У разі, якщо цього не сталося, установа припиняє виплату середнього заробітку. Надалі бажано отримати будь-яку інформацію щодо демобілізованого, з’ясувати причини відсутності працівника, а вже потім розглядати питання про його звільнення.

Як бути, коли мобілізований працівник залишився служити за контрактом

Варто згадати ще одну ситуацію, з якою стикаються останнім часом установи. Не всі демобілізовані повертаються додому після закінчення строку мобілізації. Частина з них залишається надалі на військовій службі, але вже на умовах контракту. У такому разі за працівниками і надалі зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток, але не більше ніж на строк укладеного контракту.

Отже, у наказі (розпорядчому документі) слід зазначити, що працівник є увільненим від роботи зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку з дати укладення контракту. Наказ видають на підставі підтвердних документів.

Ми розглянули основні ситуації, які можуть виникнути у бюджетних установах з огляду на оголошення третьої хвилі демобілізації 2016 року. Як бачимо, урегулювання окремих з них вимагатиме часу та певних зусиль від установи.

Тож бажаємо тепла і розуміння у роботі з демобілізованими, адже вони захищають мирне небо і нас з вами.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль