Ревізія в бюджетній установі: порядок проведення

599
На утримання бюджетних установ щороку держава витрачає чималі кошти. Своєю чергою, кожна установа має вести фінансово-господарську діяльність лише відповідно до норм законодавства. А перевірити, чи так це відбувається та як витрачаються бюджетні кошти, покликана ревізія фінансово-господарської діяльності установи. Тож хочеш не хочеш, а доводиться очікувати на візит ревізорів.

Використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильність визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов’язань, ефективне використання коштів і майна, достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності — все це перебуває під пильним оком органів державного фінансового контролю.

(!) Варто нагадати, що нині органом, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, є Держаудитслужба. Вона з’явилася нещодавно, замінивши на поприщі фінансового контролю Держфінінспекцію.

Одним із видів державного фінансового контролю, який проводять органи Держаудитслужби, є інспектування.

Інспектування проводить орган державного фінансового контролю у формі ревізії.

Ревізія — це документальна та фактична перевірка певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, що має на меті:

 • виявити наявні факти порушення законодавства;
 • встановити винних у їх допущенні посадові і матеріально відповідальні особи.

Яким нормативом керуються під час проведення ревізії

Допоки Уряд не потурбувався про прийняття відповідного нормативного акта, який би урегульовував порядок проведення ревізії Держаудитслужбою.

Тож з цією метою нині вона користується Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою КМУ від 20.04.2006 № 550.

Не варто забувати і про вимоги Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі — Закон № 2939), які є основоположними під час проведення державного фінансового контролю.

Перевірки (планові та позапланові)

Щоб уникнути негативних наслідків ревізій маємо знати особливості їх проведення. Тобто проведення планової та позапланової перевірки ревізії.

Планова ревізія

Планові виїзні перевірки (ревізії) обов’язково передбачені в плані роботи органу державного фінансового контролю, який проводить їх один раз на календарний рік за місцезнаходженням юридичної особи чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого організована ця перевірка.

Перед проведенням планової виїзної перевірки органи державного фінансового контролю повідомляють об’єкт перевірки (установу) не пізніше ніж за 10 днів до дня її проведення, надіславши письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення перевірки.

Пам’ятайте, що планова виїзна перевірка має тривати не більше 30 робочих днів. Якщо виникає необхідність подовжити термін проведення такої перевірки, то це можна зробити тільки на підставі рішення суду, і то не більше ніж на 15 робочих днів.

Зауважимо, що представники органу державного фінансового контролю, які проводять таку перевірку, повинні обов’язково ознайомити з цим рішенням представників установи, що перевіряється.

Якщо потрібно провести зустрічну звірку, планова виїзна ревізія зупиняється. Період, протягом якого здійснюється зустрічна звірка, не враховується у термін проведення перевірки.

Позапланова ревізія

Позапланова виїзна перевірка (ревізія) проводиться не частіше ніж один раз на квартал і тільки за наявності підстав для її проведення (перелік підстав для проведення такої перевірки наведено в статті 11 Закону № 2939) і не передбачена в планах.

Про її проведення об’єкт перевірки не повідомляють.

(!) Позапланова виїзна перевірка (ревізія) проводиться переважно за рішенням суду або у разі ліквідації установи і триває не більше 15 робочих днів.

Термін її проведення може бути подовжено, але тільки на 5 робочих днів і тільки за рішенням суду.

Порядок проведення ревізій та перевірок

Як вже зазначалося, про проведення перевірки об’єкту перевірки надсилають повідомлення за 10 днів до дати її початку. Працівники органів фінансового контролю обов’язково пред’являють направлення на перевірку (ревізію), в якому зазначено:

 • дату його видачі;
 • назву органу, який проводитиме перевірку;
 • мету, вид, підстави перевірки;
 • дату початку і дату закінчення перевірки;
 • посади, звання та прізвища посадових осіб, які проводитимуть ревізію.

А якщо проводиться позапланова перевірка (ревізія), то ще й копію рішення суду про дозвіл на її проведення, а також номер кримінального провадження.

Під час перевірки (ревізії) перевіряються:

 • установчі, фінансові, бухгалтерські документи, статистична, фінансова та бюджетна звітність, господарські договори тощо;
 • фактична наявність грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних та нематеріальних цінностей за допомогою інвентаризації, обстеження і контрольного обміру виконаних робіт тощо.

Таким чином, можемо сказати, чим ревізія відрізняється від перевірки інших контролюючих органів. На відміну від перевірок органів Держпраці чи Фонду соціального страхування, що мають на меті проконтролювати дотримання законодавства про працю чи, відповідно, витрачання коштів ФСС, під час ревізії фінансово-господарської діяльності установ перевіряється загалом ефективне використання державних  коштів і майна.

Варто наголосити, що об’єкт перевірки повинен забезпечити працівникам органів державного фінансового контролю безперешкодний доступ на свої склади, у сховища, виробничі та інші приміщення у разі як планових, так і позапланових перевірок.

Водночас проведення перевірки не повинне порушувати нормального режиму роботи об’єкта перевірки. Тобто перевірку мають проводити у робочий час, встановлений в установі. А працівники органу державного фінансового контролю не мають права розголошувати комерційну та службову таємницю об’єкта перевірки.Акт ревізії — як документ для фіксування результатів проведення ревізії

Насамкінець нагадаємо, що результати ревізії (перевірки) оформляються актом ревізії, правила оформлення якого визначені постановою КМУ від 20.04.2006 № 550.

Акт ревізії  — це офіційний документ, яким оформляються результати обстеження господарсько-фінансової діяльності установи. Акт ревізії має відображати достовірні документально підтверджені дані про виробничу і господарсько-фінансову діяльність об’єкта контролю, законність і економічну ефективність матеріальних, трудових і грошових витрат.

Саме на основі акта ревізії приймається рішення про усунення порушень, відшкодування матеріальних збитків, притягнення винних осіб до відповідальності.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль