Оплата надурочних годин за підсумованого обліку робочого часу

547
Установа нещодавно запровадила підсумований облік робочого часу працівників і розробила графік роботи (змінності) працівників. Однак один працівник захворів, тож іншим довелося відпрацювати надурочний час. З’ясуємо, як правильно вести облік надурочних годин роботи та оплатити надурочну роботу.

Нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Це правило, встановлене статтею 50 Кодексу законів про працю України, відоме кожному бухгалтеру.

Проте, на жаль, цю законодавчу норму робочого часу у встановленому за підсумованого обліку робочого часу обліковому періоді не завжди вдається дотримати, тож неминуче виникає потреба у надурочному робочому часі. І особливої уваги потребує облік надурочних годин роботи працівників, які працюють на умовах підсумованого обліку робочого часу.

(!) Нагадаємо, що обліковим періодом для обліку робочого часу за умов підсумованого обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовують інші облікові періоди — декаду (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо.

Облік надурочних годин 

Час, відпрацьований понад норму робочого часу за обліковий період, є надурочним.

Нагадаємо, що у разі підсумованого обліку робочого часу використовують форму № П­5 «Табель обліку використання робочого часу» (далі — Табель), затверджену наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489. У ній особа, відповідальна за ведення Табеля проставляє робочий час працівників.

Далі бухгалтер установи, проаналізувавши затверджений графік роботи (змінності) за обліковий період і дані Табеля, обчислює кількість надурочних годин. А також він має врахувати години, відпрацьовані працівниками у вихідні дні або додаткові за графіком дні відпочинку (приміром, за відсутності працівників в інших змінах).

Загальну кількість надурочних годин за обліковий період визначають як різницю між фактично відпрацьованим часом згідно з Табелем та нормою тривалості робочого часу за цей період.

А кількість додаткових вільних від роботи днів розраховують, поділивши час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу, на нормальну тривалість робочого часу.

Під час підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду не враховують час:

 • відпустки;
 • виконання державних або громадських обов’язків;
 • тимчасової непрацездатності тощо.

(!) Приміром, у Табелі на підставі наказу про надання щорічної основної відпустки проставляється позначка «в» за кожен календарний день відпустки й цей час не включається до робочого часу.

Аби визначити нормальну тривалість робочого часу, потрібно від норми тривалості робочого часу в обліковому періоді, розрахованої за графіком шестиденного чи п’ятиденного робочого тижня, відняти час, упродовж якого працівник перебував у відпустці, хворів, чи інший часу, коли він не працював згідно із законодавством.

Отже, для обчислення кількості надурочних годин за обліковий період слід від фактично відпрацьованого працівником часу відняти норму тривалості робочого часу, яку цей працівник має відпрацювати.

Розрахунок оплати надурочних годин

Надурочні години підлягають оплаті згідно зі статтею 106 Кодексу законів про працю України та пунктом 10 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138.

(!) Компенсація надурочних робіт за рахунок наданого відгулу не допускається.

Тобто роботу працівника у надурочний час оплачують так:

 • за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки;
 • за відрядною системою оплати праці — за всі відпрацьовані надурочні години виплачують доплату в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою.

У разі роботи на умовах підсумованого обліку робочого часу оплата за всі години надурочної роботи провадиться наприкінці облікового періоду.

Варто взяти до уваги, що роботу понад норму робочого часу, передбачену графіком змінності, в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, якщо норму робочого часу за обліковий період дотримано, не можна вважати надурочною роботою. Роботу понад норму робочого часу, що виникає в окремі дні, в такому разі можна компенсувати додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.

Якщо працівник працював у святкові чи неробочі дні за графіком роботи (змінності), цей час включають до норми робочого часу за обліковий період, встановленої в установі. Години роботи понад цю норму, вважають надурочними й оплачують у подвійному розмірі.

Тому, обчислюючи надурочні години, роботу у святкові та неробочі дні, виконану понад встановлену норму робочого часу, за обліковий період не враховують, оскільки її вже оплачено у подвійному розмірі.

Приміром, працівник відпрацював 40 год. у святкові та неробочі дні понад норму робочого часу за обліковий період. Години такої роботи не будуть надурочними, оскільки вони вже враховані під час обчислення норми робочого часу за обліковий період і оплачені у загальному порядку.

Розглянемо далі приклад розрахунку надурочних годин працівникові.

ПРИКЛАД. Розрахунок надурочних годин за підсумованого обліку робочого часу

Оператор котельні працює за умовами підсумованого обліку робочого часу. Обліковий період — місяць.

У жовтні він відпрацював 160 год. Норма тривалості робочого часу в жовтні 2016 року становить 159 год. (за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями в суботу і неділю та в разі 8­годинної тривалості щоденної роботи при 40­годинному робочому тижні). Працівник із 03.10.2016 по 06.10.2016 не працював у зв’язку із тимчасовою непрацездатністю. Тобто загалом 32 год. (4 р. дн. х 8 год.).

Як правильно розрахувати працівникові надурочні години?

Нормальна тривалість робочого часу, яку має відпрацювати працівник у жовтні, становить 127 год. (159 год. – 32 год.).

Якщо оператор котельні відпрацював у лютому 160 год., з них кількість надурочних годин становить 33 год. (160 год. – 127 год.).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль