Передплата-2017 і допорогові закупівлі: як вберегтися від недобросовісних постачальників

463
У розпалі передплатна кампанія 2017 року. А оскільки вартість друкованих видань, як правило, невисока, замовники придбавають їх скориставшись допороговими закупівлями. У більшості замовників співпраця із видавництвами чи передплатними агентствами вже налагоджена, тож, здавалося, проблем під час закупівлі друкованих видань не повинно виникнути. Утім, вони не забарилися...

Так, за рішенням окремих органів місцевого самоврядування усі допорогові закупівлі замовників перевели в ProZorro. Тобто вибір постачальника професійних видань проводиться на електронному аукціоні за найнижчою запропонованою ціною. І, на жаль, іноді така ціна є навіть нижчою, ніж ціна, безпосередньо озвучена виробником (видавництвом).

Як має діяти замовник, аби вберегтися у цій ситуації від недобросовісних постачальників та забезпечити своїх працівників професійними виданнями?

Які вимоги висуває законодавство до проведення допорогових закупівель

Правовi та економiчнi засади проведення закупiвель товарiв, робiт i послуг для забезпечення потреб держави та територiальної громади установлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі).

Під час проведення закупівель, вартість яких є меншою за ту, що встановлена в абзацах 2 і 3 частини 1 статті 2 Закону про публічні закупівлі (тобто для товарів, послуг є меншою за 200 тис. грн., а робіт — 1,5 млн. грн.), замовники мають дотримуватися принципів проведення публічних закупівель та можуть використовувати електронну систему з метою відбору постачальника/виконавця робіт для укладення договору.

Тобто за Законом про публічні закупівлі, якщо очікувана вартість закупівлі більше 50 тис. грн., замовники:

 • можуть проводити закупівлю через ProZorro (спрощена процедура без законодавчих вимог до строків та обов’язкових документів);
 • обов’язково публікують звіт у ProZorro про укладені договори (якщо не використовували електронну систему закупівель).

Як бачимо, проведення допорогових закупівель через ProZorro в обов’язковому порядку Законом не передбачено.

Чи може огран місцевого самоврядування прийняти рiшення про допорогові закупівлі в ProZorro

Роз’яснити цю ситуацію мав на меті лист Мінекономрозвитку від 30.09.2016 № 3302-06/31462-06. У ньому Уповноважений орган з питань закупівель нагадує, що повноваження органiв мiсцевого самоврядування та мiсцевих державних адмiнiстрацiй щодо надання рекомендацiй стосовно використання електронної системи закупiвель не є предметом регулювання Закону про публічні закупівлі.

Так, повноваження органiв мiсцевого самоврядування та мiсцевих державних адмiнiстрацiй визначенi Законом України «Про мiсцеве самоврядування в Українi» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Законом України «Про мiсцевi державнi адмiнiстрацiї» від від 09.04.1999 № 586-XIV  та iншими нормативно-правовими актами.

Тож Мінекономрозвитку наголошує, що замовник самостiйно приймає рiшення про використання електронної системи закупiвель пiд час здiйснення закупiвель токарiв, робiт i послуг, вартiсть яких є меншою за вартiсть, що встановлена в абзацах другому i третьому частини першої статтi 2 Закону про публічні закупівлі.

Однак замовникам під час прийняття рішення, чи проводити допорогові закупівлі у системі, слід враховувати рішення органу вищого рівня щодо порядку проведення допорогових закупівель, а саме — визначення їх мінімальної вартості.

Як себе убезпечити від недобросовісних постачальників

Як ми вже сказали,  наразі почастішали випадки, коли замовник для закупівлі друкованих видань оголошує допорогову закупівлю в ProZorro.

Участь в аукціоні беруть: виробник (видавець), передплатні агентства та ФОП. Останні знижують ціни й виграють тендер. Проте постачання товару (видання) за ціною нижчою, ніж у виробника, у такій ситуації неможливе. І замовник ризикує оплатити передплату на 2017 рік за нижчою (виграною у системі) ціною, але в результаті залишитися без товару.

У такому випадку поза межами аукціону учасники, найімовірніше, пропонуватимуть змінити ціну договору в бік збільшення, оскільки ціна такого виду товару може бути найменшою тільки у виробника (видавця). Окрім того, такий замовник може й не знати, яка ціна за один примірник буде у 2017 році.

Звичайно, якщо передплата друкованого видання коштує менше 3000 грн., замовник може закупити його, уклавши з виробником (видавцем) прямий договір. Адже за Порядком здійснення допорогових закупівель, затвердженим наказом Мінекономрозвитку від 13.04.2016 № 35, коли вартість предмета закупівлі менша 3000 грн., таку закупівлю не проводять у ProZorro, а укладають прямий договір.

Аби зменшити ризики, у разі, коли вартість передплати дорівнює або вища за мінімальну суму (тобто 3000 грн.) і є розпорядження органу вищого рівня проводити через ProZorro допорогові закупівлі, вартість яких вища за 3000 грн., замовнику, який зобов’язаний дотримуватися принципу здійснення публічних закупівель економно та ефективно, рекомендуємо:

 • прописати у документації вимогу щодо надання гарантії від виробника (видавця) про постачання друкованого видання із зазначенням його ціни на відповідний передплатний період. Це допоможе уникнути ризику, що ціна договору після аукціону може збільшитися чи взагалі не відбудеться постачання товару;
 • прописати у внутрішньому Порядку проведення допорогових закупівель перелік товарів (за можливості), на закупівлі яких не поширюється дія цього нормативного акта. З-поміж таких товарів варто вказати друковані видання;
 • звернутися до органу вищого рівня з проханням надати можливість укладати прямі договори з виробником про закупівлю друкованих видань для економії бюджетних коштів з обгрунтуванням переваг такої закупівлі.



Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією












  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль