text
Головбух: Бюджет

Внесення зміни до договору оренди землі: як бути з оподаткуванням

 • 9 листопада 2016
 • 166

Сільська рада уклала з орендерем договір оренди землі. У договорі сторони обумовили строк оренди і суму орендної оплати, яку розраховано у відсотках нормативно-грошової оцінки землі. Згодом нормативно-грошову оцінку землі було змінено. Тобто змінилися істотні умови договору і, відповідно, потрібно внести зміни до нього. Розглянемо, як внести зміни до договору оренди землі та чи вплине це на розмір плати за землю.

У складі податку на майно згідно з Податковим кодексом України (ПК) значиться і плата за землю.

(!) Нагадаємо, що податок на майно належить до місцевих податків. З огляду на це, ПК надає право місцевій раді своїм рішенням установлювати конкретний розмір плати за землю, так само як і пільги з її сплати.

Одним із видів плати за землю є орендна плата за державні та комунальні земельні ділянки.

Як визначається розмір орендної плати за землю

Як передбачено пунктом 288.4 ПК, розмір та умови внесення орендної плати встановлюють у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Цю норму доповнює частина друга статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі — Закон про оренду землі). За її приписом за згодою сторін у договорі оренди встановлюються розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються за ПК).

Розмір орендної плати — істотна умова договору оренди землі

Так, на підставі договору оренди земельної ділянки нараховується орендна плати за цю земельну ділянку (п. 288.1 ПК).

(!) Договір оренди земельної ділянки за цивільним законодавством є обов’язковим для виконання сторонами.

Розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі (ст. 15 Закону про оренду землі). Отже, за потреби змінити розмір орендної плати, вносити зміни до такої істотної умови договору оренди землі потрібно, чітко дотримуючись законодавства.

Як змінити умови договору оренди землі

Як установлює стаття 30 Закону про оренду землі, умови договору оренди землі змінюють:

 • за взаємною згодою сторін;
 • якщо згоди не досягнуто — спір вирішується у судовому порядку.

Порядок зміни господарських договорів установлює стаття 188 Господарського кодексу України (ГК), а саме:

 • спочатку сторона договору, яка вважає за потрібне змінити договір, надсилає пропозиції про це другій стороні за договором;
 • потім сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, не пізніше як за 20 днів має розглянути цю пропозицію та повідомити другу сторону про результати.

Як зазначалося, якщо сторони не досягнули згоди щодо зміни договору або ж  у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу не надійшла відповідь, заінтересована сторона може звернутися до суду.

Зобов’язання за договором оренди землі у разі зміни умов договору змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору. Окрім випадків, якщо інше не встановлено договором чи не зумовлено характером його змін. Якщо ж договір змінюється у судовому порядку, то зміна зобов’язання настає з моменту набрання чинності рішенням суду про таку зміну чи іншого строку, встановленого рішенням суду.

Отже, можемо зробити висновок, що орендар має сплачувати орендну плату в розмірі, закріпленому в договорі оренди земельної ділянки, до досягнення сторонами згоди про зміну розміру орендної плати або до набрання чинності рішенням суду щодо такої зміни.

Утім, думка податківці та думка Верховного Суду України є іншою.

Коли змінюється податкове зобов’язання з орендної плати за землю

Податківці послідовно дотримуються позиції, за якою річна сума податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності змінюється, коли змінюється база оподаткування для плати за землю — нормативна грошова оцінка землі.

Тобто, коли рішенням місцевої ради запроваджено нову нормативну грошову оцінку і її в установленому порядку оприлюднено, платники повинні:

 • звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, аби отримати довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки;
 • перерахувати суму податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
 • подати зазначену довідку з податковою звітністю до податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки.

Таку позицію податківці підтримує і Верховний Суд України. У своїй постанові від 18.05.2016 у справі № 6-325цс16 він установлює, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому, оскільки внаслідок зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінився й розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, то положення договору оренди землі щодо розміру орендної плати слід вважати зміненим із дати застосування нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку зазначено у рішенні місцевої ради про її затвердження.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль