Ранги державної служби: окремі нюанси присвоєння

3696
Державним службовцям присвоюють особливий вид спеціальних звань — ранги. Із травня 2016 року роблять це за новими правилами. Розглянемо, як саме це відбувається.

Правове регулювання питань, пов’язаних із присвоєнням на державній службі рангів державним службовцям, істотно змінилося після 1 травня. Тобто після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889).

 Тепер ранги державних службовців — це особливий вид спеціальних звань, аналогічний спеціальним званням працівників податкової та митної служби, дипломатичної служби, поліції тощо.

(!) Черговий ранг присвоюють державному службовцю:

 • у межах певної категорії посад;
 • через кожні три роки;
 • з огляду на результати оцінювання його службової діяльності.

Державна служба: категорії, ранги

Зі вступом в дію Закону № 889 змінилися і категорії в державної служби.

Посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Наразі встановлюються такі категорії посад державної служби:

 • категорія «А» (вищий корпус державної служби);
 • категорія «Б»;
 • категорія «В» (інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б».

Присвоєння рангів в межах категорії посад державної служби

Відповідно до категорій кожному державному службовцю присвоюється ранг, а саме:

 • ранги 1, 2, 3 — можуть присвоюватися державним службовцям, які обіймають посади державної служби категорії «А»;
 • ранги 3, 4, 5, 6 — посади державної служби категорії «Б»;
 • ранги 6, 7, 8, 9 — посади державної служби категорії «В».

Одночасно з Законом № 889 набрала чинності постанова КМУ від 20.04.2016 № 306 (далі — Постанова № 306), якою визначено механізм присвоєння рангів державним службовцям та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями.

Ранг особі, яка вперше зараховується на державну службу

Чітке правило, як встановлюєвати ранг особі, яка вперше зараховується на державну службу, містить частина п’ята статті 39 Закону № 889. За ним державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.

Ранги державної служби і спеціальні звання

Наразі співвідношення між рангами державних службовців і вiйськовими званнями, дипломатичними рангами та iншими спецiальними званнями затверджує Постанова № 306.

За цим співвідношенням присвоюється ранг особi, яка має вiйськове звання, дипломатичний ранг чи iнше спецiальне звання та призначається на посаду державного службовця.

Спiввiдношення мiж рангами державних службовцiв та рангами посадових осiб мiсцевого самоврядування визначається з урахуванням категорiї посад державної служби та посад в органах мiсцевого самоврядування.

Співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У цьому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів (ч. 2 ст. 39 Закону № 899).

Ранг і дисциплінарна відповідальність держслужбовця

Черговий ранг державному службовцю присвоювати заборонено:

 • протягом строку застосування дисциплінарного стягнення;
 • протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності.

До того ж такі періоди не зараховують до трирічного строку, необхідного для присвоєння чергового рангу.

На відміну від умов, що діяли раніше, наразі не передбачено такого виду дисциплінарного стягнення (впливу), як затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу.

Дострокове присвоєння чергового рангу за особливе досягнення

Дострокове присвоєння рангу визначено як один із видів заохочень, які застосовуються до державних службовців за бездоганну та ефективну державну службу, особливі заслуги.

Тож державному службовцю можуть присвоїти достроково черговий ранг, якщо він:

 • виконав особливо відповідальні завдання;
 • має особливі досягнення.

Однак зауважимо: дострокове присвоєння чергового рангу можливе не раніше ніж через один рік після присвоєння попереднього рангу.

Періоди, які не зараховуються до стажу роботи для присвоєння рангу

Не зараховується до стажу роботи для присвоєння чергового рангу період перебування державного службовця:

 • у вiдпустцi для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку;
 • у вiдпустцi без збереження заробiтної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирiчного вiку

За таких обставин стаж роботи для присвоєння чергового рангу обчислюється з урахуванням сумарно перiоду роботи до зазначених вiдпусток та перiоду роботи пiсля виходу з них.

Варто нагадати, що відповідно до того чи того рангу державному службовцю установлюють надбавку за ранг. Розмір надбавки за ранг державного службовця визначає КМУ щороку під час затвердження схеми посадових окладів на посадах державної служби.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль