На скільки днів відпускати працівника у чорнобильську відпустку та хто її профінансує

1626
Якщо в установі працює чорнобилець, бухгалтер має ознайомитися з переліком тих пільг і гарантій, які за законодавством належить забезпечити такому працівнику. Однією з них є додаткова, як її ще називають чорнобильська, відпустка. Оскільки ця відпустка і за умовами надання, і за фінансуванням має певні особливості, варто поговорити про неї детальніше.

В Україні є така категорія громадян, яких називають «чорнобильцями». Кого мають на увазі? Громадян, які постраждали через аварію на ЧАЕС.  Згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796) такі особи мають певні пільги і гарантії, які надає їм держава.

Однією з таких гарантій є додаткова відпустка працюючим громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто чорнобильці 1-ї та 2-ї категорій мають право на додаткову відпустку зі збереженням зарплати тривалістю 14 робочих днів на рік.

Хто має право на чорнобильську відпустку

Для встановлення пільг і компенсацій визначаються чотири категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Нас цікавлять тільки чорнобильці 1-ї та 2-ї категорій, оскільки тільки їм надається така додаткова відпустка. Чорнобильці 3-ї та 4-ї категорій права на таку відпустку не мають.

Тож:

 • до 1-ї категорії належать інваліди — учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу;
 • до 2-ї категорії — учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

– з моменту аварії до 1 липня 1986 року — незалежно від кількості робочих днів;
– з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року — не менше 5 календарних днів;
– у 1987 році – не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
– евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
– особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Зауважимо, що отримати чорнобильську відпустку може також один із батьків дитини-інваліда, інвалідність якої пов’язана з Чорнобильською катастрофою, або особа, яка замінює батьків (опікун).

Підтвердженням того, що особа є постраждалою від Чорнобильської катастрофи, і підставою для оформлення додаткової відпустки (чорнобильської) є посвідчення чорнобильця встановленої форми.

Зауважимо, що до посвідчення чорнобильця 1-ї категорії і дитини, якій встановлено інвалідність, додається вкладка встановленого зразка. Без такої вкладки посвідчення вважається недійсним.

Умови надання чорнобильської відпустки

Оскільки за Законом № 796 чорнобильська відпустка для громадян 1-ї та 2-ї категорій надається як компенсація, тому вона не належить до щорічних відпусток.

Пам’ятайте, що термін чорнобильської відпустки НЕ:

 • розривається;
 • подовжується;
 • переноситься на інший бюджетний період.

Зауважимо, що незалежно від режимів і графіків роботи працівників за законодавством про відпустки тривалість відпусток розраховують у календарних днях. Тому відпустку, встановлену в робочих днях, слід перераховувати й надавати у календарних днях. Як ми вже говорили, тривалість чорнобильської відпустки установлена в 14 робочих днів. Тому її треба перерахувати в календарних днях.

Як це зробити, розповіло Мінсоцполітики у листі від 14.06.2006 № 206/13/116-06.

Ми лише підсумуємо: додаткову відпустку чорнобильцям 1-ї та 2-ї категорії слід надавати з розрахунку 16 календарних днів.

Це необхідно враховувати при заповненні заяви на чорнобильську відпустку і встановлення дати її закінчення. До того ж, святкові та неробочі дні включаються при розрахунку до тривалості чорнобильської відпустки та оплачуються з дотриманням порядку, встановленого законодавством України.

Якщо ж працівник-чорнобилець захворів під час перебування в чорнобильській відпустці, її термін на дні хвороби не продовжують і не переносять.

Як розраховується сума відпускних

Розмір відпускних за чорнобильською відпусткою визначається, як і для інших видів відпусток, — за показником середньоденного заробітку. Постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати.

Згідно з цим Порядком виплати за час додаткової чорнобильської відпустки нараховуються шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат множиться на число календарних днів відпустки.

Отже, сума відпускних за додаткову відпустку обчислюється як добуток середньоденного заробітку і 16 календарних днів.

Особливості фінансування додаткової відпустки чорнобильцям

Наголосимо: оплачують додаткову відпустку за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, а не за рахунок установи. Це є важливою особливістю цієї відпустки. Витрати на оплату таких відпусток відшкодовують коштом Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.

Тому якщо в штаті установи рахуються чорнобильці 1-ї та 2-ї категорій, для отримання компенсацій на виплату відпускних із бюджету він має зареєструватись/подати до уповноваженого органу не пізніше ніж за два місяці до початку бюджетного року такі документи:

 • відомості про установу з визначенням кількості чорнобильців за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги;
 • список чорнобильців із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера;
 • графік відпусток чорнобильців та розрахунок витрат для оплати додаткової відпустки на наступний бюджетний рік.

До речі, під уповноваженим органом маються на увазі центри з нарахування і виплати соціальної допомоги, відповідні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій та виконавчих органів міських, районних у містах рад, які є розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за бюджетною програмою КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

(!) Для отримання компенсації на оплату відпустки працівника-чорнобильця установа подає уповноваженому органу до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, документи щодо розрахункових витрат, а також реєстр отримувачів таких виплат. Вона має повідомляти уповноважений орган і про зміни, які сталися в штаті, пов’язані з чорнобильцями, протягом 20 днів наступного після змін місяця.

Якщо установа порушила означені строки для реєстрації підприємства в уповноважених органах та подання документів на отримання компенсації, це може стати причиною відмови в її відшкодуванні.

Уповноважений орган перевіряє розрахунки та подає їх до Казначейства для проведення відповідних виплат із бюджету.

Буває, що компенсація оплати додаткової відпустки надходить не своєчасно. У такому разі установі доведеться виплатити працівникам-чорнобильцям відпускні власним коштом у строки, призначені для виплати зарплати. А вже потім понесені витрати їй відшкодують.

Насамкінець для тих установ, де працівники-чорнобильці працюють за сумісництвом, наголосимо: додаткова відпустка чорнобильцям 1-ї та 2-ї категорій — сумісникам не надається. На цьому наполягає Мінсоцполітики у листі від 18.05.2011 № 164/13/116-11. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль