text
Головбух: Бюджет

Переоцінка (індексація) вартості об’єктів житлового фонду

 • 20 серпня 2015
 • 467

На балансі бюджетної установи перебувають будівлі житлового фонду, у т. ч. гуртожиток. Установа на 15.02.2015 мала проіндексувати їх вартість. Водночас за нормами національних стандартів бухобліку основні засоби можуть бути переоцінені. З’ясуємо, чи потрібно переоцінювати (індексувати) вартість об’єктів житлового фонду та який механізм для цього застосовувати.

Індексацію вартості об’єктів житлового фонду проводять задля щорічного приведення їх балансової вартості у відповідність з реальною вартістю будівництва житла.

Під час проведення індексації вартості об’єктів житлового фонду слід керуватися, зокрема, такими постановами КМУ:

 • «Про проведення індексації балансової вартості об’єктів житлового фонду» від 09.03.1995 № 163, що затверджує Методику визначення балансової вартості об’єктів житлового фонду (далі — Методика № 163);
 • «Про порядок індексації вартості об’єктів житлового фонду» від 31.08.1996 № 1024 (далі — Постанова № 1024).

Коли проводити індексацію

Відповідно до пункту 4 Методики № 163 індексацію балансової вартості об’єктів житлового фонду (далі — індексація) провадять один раз на рік за станом на 1 січня наступного року.

Водночас цю норму уточнено пунктом 2 Постанови № 1024, а саме: індексацію проводять до 15 лютого кожного року за станом на 1 січня відповідно до індексів, які затверджує Мінрегіон.

Попри те, що наказ Мінрегіону «Про затвердження Індексів до балансової вартості об’єктів житлового фонду станом на 01 січня 2015 року» від 15.05.2015 № 107 (далі — Наказ № 107) опублікований в «Офіційному віснику України» лише 30.06.2015, затверджені ним індекси у 2015 році мали застосувати всі бюджетні установи, на балансі яких перебувають об’єкти житлового фонду, у т. ч. гуртожитки.

Тобто проіндексувати вартість кожного об’єкта на індекс, затверджений Наказом № 107, мали всі ті установи, на балансі яких числяться об’єкти житлового фонду.

Проводити індексацію чи переоцінку

У бухгалтерському обліку інформацію про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи бюджетні установи формують, дотримуючись Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС № 121).

Пункт 3 розділу ІІІ НП(с)БОДС № 121 дозволяє переоцінювати об’єкт основних засобів тоді, коли його залишкова вартість суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу.

Порогом суттєвості для проведення переоцінки об’єктів основних засобів є величина, що дорівнює 10%-вому відхиленню залишкової вартості об’єктів основних засобів від їх справедливої вартості (п. 4 розд. ІІІ НП(с)БОДС 121).

Як бачимо, бюджетна установа за настання таких умов може проводити переоцінку основних засобів (а не зобов’язана).

Отже, можемо зробити висновок, що проведення індексації вартості груп необоротних активів, у т. ч. об’єктів житлового фонду, нормативними актами з бухобліку наразі не передбачено. А бюджетні установи, на балансі яких перебувають об’єкти житлового фонду (гуртожитки), дотримуючись НП(с)БОДС № 121, у 2015 році проводять їх переоцінку.

Аби провести переоцінку вартості об’єктів житлового фонду (а в розумінні Постанови № 1024 та Методики № 163 — індексацію), бюджетні установи застосовують норми Методики № 163, Постанови № 1024, НП(с)БОДС 121, Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11. І при цьому ураховують індекси до балансової вартості об’єктів житлового фонду, затверджені Наказом № 107. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль