Розукомплектування персонального комп’ютера, оприбуткованого як комплекс: чи є сенс

1022
Експерти тижневика «Головбух: Бюджет» провели нещодавно вебінар. Однією з його тем, що викликала жвавий інтерес у наших дописувачів, стало застосування національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Тож пропонуємо нині відповідь експерта на запитання, що цікавили багатьох: чи може бюджетна установа розкомплектувати персональний комп’ютер, який вона оприбуткувала два роки тому, як комплекс? Як документально оформити таку операцію та якими будуть бухгалтерські проведення у цьому разі?

Бюджетна установа має право на розукомплектування основних засобів, але, зауважимо, на стадії визнання придбаних матеріальних цінностей окремими об’єктами обліку основних засобів.

Основні вимоги до обліку об’єктів основних засобів

Визнавати елементи комплексу окремими інвентарними об’єктами обліку під час їх оприбуткування бюджетна установа може, спираючись на пункт 1 розділу ІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби». Як одиницю обліку основних засобів, цей пункт визнає такі об’єкти основних засобів:

  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки у складі комплексу, а не самостійно.

При цьому сукупні витрати на придбання (створення) такого об’єкта основного засобу розподіляються за його компонентами з окремим обліком кожного компонента, якщо цей об’єкт складається з різних компонентів, які мають:

  • різні строки корисного використання (експлуатації); або
  • надають економічні вигоди суб’єкту державного сектору різними способами; або
  • мають різний потенціал корисності, що зумовлює необхідність застосування різних норм амортизації.

Підготовчі кроки до розукомплектування основних засобів

Насамперед варто вказати на основні особливості розукомплектування комп’ютера, оприбуткованого два роки тому як комплекс.

Зрозуміло, що цей об’єкт складається з різних компонентів, які надають економічні вигоди установі по-різному. Тож коли установа проведе розкомплектування цього основного засобу, вона насамперед змінить порядок його визнання об’єктом основних засобів у процесі його експлуатації.

Наразі немає жодного нормативного акта, який би чітко прописував механізм розкомплектування основних засобів після їх оприбуткування.

Тому доцільно установі, яка все ж збирається провести розукомплектування комп’ютера, внести зміни до своєї облікової політики. Зокрема, передбачити зміну підходів до визнання та обліку персональних комп’ютерів як об’єктів обліку основних засобів — не як комплексу, а як кожного з його компонентів окремо.

(!) Однак варто зважати на те, що після внесення до положення про облікову політику відповідних змін установа зобов’язана буде застосовувати цей новий підхід до визнання та обліку всіх тих персональних комп’ютерів, які придбаватиме у своїй діяльності.

Документальне оформлення розукомплектування основних засобів

Тож бюджетна установа, що збирається розкомплектувати об’єкт обліку основних засобів, має передусім розробити окремий порядок як додаток до Положення про облікову політику установи (далі — Положення).

У ньому вона передбачає:

  • форми документів для документального оформлення розкомплектування об’єктів обліку основних засобів, у т. ч. персонального комп’ютера;
  • бухгалтерські проведення, за допомогою яких вона відсторнує виконані раніше проведення (зокрема проведення, виконані два роки тому під час оприбуткування комп'ютера) та оприбуткує компоненти, отримані від розкомплектування.

Порядок, про який йдеться, установа має погодити з розпорядником бюджетних коштів вищого рівня (приміром, затвердити рішенням сесії місцевої ради).

Окреме роз’яснення Мінфіну

Та перш ніж ухвалювати таке рішення, на наш погляд, установа мала б зважити всі «за» та «проти» розукомплектування основного засобу (зокрема, персонального комп’ютера).

Допоможе у цьому розуміння, для чого саме установа планує проводити таке розукомплектування.

Якщо кінцевою метою таких дій установи є списання тих чи тих складових об’єкта основного засобу (персонального комп’ютера), то установі не зайве ознайомитися з листом Мінфіну від 11.04.2016 № 31-11420-07-10/10433. У ньому йдеться про можливість ремонту або технічного обслуговування, а також модернізацію самого об’єкта основних засобів, якщо в процесі експлуатації складові об’єкта основного засобу (персонального комп’ютера) вийшли з ладу.

До того ж у пункті 4 Порядку списання об’єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314, наведено вичерпний перелік випадків, за настання яких бюджетні установи можуть ухвалити рішення про списання об’єктів основних засобів. У ньому списання об’єктів основних засобів з метою розкомплектування не передбачено.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль