Основні мотиви щодо зайняття посади державної служби

15093
Цьогорічна реформа державної служби, в результаті якої змінилися умови вступу на державну службу, зробила її не такою доступною широкому колу громадян. Це, в певній мірі, сприяло зростанню її рейтингу. І відповідно, вплинуло на збільшення кількості охочих потрапити на державну службу. Спробуємо узагальнити основні мотиви щодо зайняття посади державної служби

Державна служба — це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність, що передбачає виконання завдань і функцій держави.

Відповідно, особу, яка обіймає посаду державної служби, одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, вважають державним службовцем. Йдеться про посади державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті.

До того ж не будь-який громадянин України може стати державним службовцем. Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон про держслужбу), який є наразі основним регуляторним актом з питань державної служби, передбачає проходження конкурсу громадянами, які бажають обіймати посади держслужби.

Для того щоб пройти конкурсний відбір, особа подає, зокрема, письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби.

Кандидати, документи яких пройшли перевірку, далі проходять тести на зайняття посад державної служби, співбесіду та/або інші види оцінювання відповідно до Порядку проведення конкурсу, затвердженого КМУ. І не кожен із бажаючих може досягнути мети і обійняти омріяну посаду державної служби. Але від того кандидатів на вакантні посади держслужбовців не меншає.

Спробуємо проаналізувати, які мотиви можуть спонукати особу до зайняття посади державної служби

На нашу думку, чи не основними чинниками, які мотивують на вибір особою місця роботи (служби), є розмір заробітної плати і так званий соціальний пакет. Державна служба за цими показниками посідає чільне місце в рейтингу роботодавців в багатьох населених пунктах країни.

Тож зупинимося на підґрунті для цих мотивів зайняття державної служби детальніше.

Оплата праці як мотив зайняття державної служби

Частиною першою статті 7 Закону про держслужбу передбачено право державного службовця, зокрема, на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби та рангу. Тобто за державну службу, державні службовці, як і решта працівників, отримують заробітну плату.

Заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) надбавки за ранг державного службовця;

4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника;

5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою;

6) премії (у разі встановлення).

Зауважимо, що виплати державному службовцю за додаткове навантаження можливі лише у разі:

 • наявності посади, працівник, за якою тимчасово відсутній, або вакантної посади,
 • виконання обов’язків за однією з вищевказаних посад;
 • відповідного рішення керівника державної служби за поданням безпосереднього керівника державного службовця.

Також залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу державним службовцям можуть встановлюватися премії:

 • за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
 • місячна або квартальна премія.

(!) Варто наголосити, що премії державним службовцям можуть встановлюватися у межах наявних коштів на оплату праці (фонду преміювання), передбачених у кошторисі (тобто не є обов’язковими) і лише керівником державної служби.

Схема посадових окладів на посадах державної служби визначається щороку КМУ. На розмір посадових окладів державних службовців впливає належність посади державної служби на певної групи оплати праці (1–9 груп оплати праці). Із 01.05.2016 мінімальний розмір посадового окладу державного службовця становить 1723 грн. відповідно до постанови КМУ «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016  № 292 (далі — Постанова № 292).

Державні службовці мають право і на виплату їм надбавок, а саме:

 • надбавки за ранги державної служби — у розмірах, установлених постановою КМУ  від 06.04.2016  № 292;
 • надбавка за вислугу років на державній службі — встановлюється на рівні 3%  посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.

Соціальні мотиви щодо зайняття посади державної служби

Державному службовцю у випадках і порядку, визначених КМУ, можуть надавати службове житло та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Для державних службовців установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Тривалість робочого часу державного службовця становить 40 годин на тиждень.

Водночас для виконання невідкладних або непередбачуваних завдань державні службовці, для яких законом не передбачено обмежень щодо роботи, на підставі наказу (розпорядження) керівника державної служби, зобов'язані з'явитися на службу і працювати понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час, з компенсацією відповідно до законодавства. Тривалість роботи у таких випадках не повинна перевищувати для кожного державного службовця чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.

Законодавство про працю гарантує працівникам щорічну основна відпустка тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. І разом з тим передбачає, що для деяких категорій працівників може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки. Саме до цієї категорії належать державні службовці. Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Також за кожний рік державної служби після досягнення п'ятирічного стажу державної служби державним службовцям надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.

Так, тривала оплачувана щорічна відпустка, додаткові відпустки (у т. ч. оплачувані), а також оплата тимчасової непрацездатності є важливою складовою соціального пакету державної служби. І, відповідно, вагомим мотивом одержання посади державної служби.

Можливо, хтось скаже, що і оплачувані відпустки, і оплачувані дні тимчасової непрацездатності є обов’язковими також для роботодавців недержавного сектору економіки. Так, згодні, ці виплати гарантує держава відповідно до законодавства. Та враховуючи заробітну плату «в конверті», низький рівень офіційної заробітної плати, відпускні і лікарняні, в недержавному секторі економіки досить часто є мізерними.

Заохочення як мотив зайняття державної служби

Окрім перелічених, мотивом для  одержання посади державної служби для громадян можуть бути заохочення, передбачені для державних службовців.

Так, за бездоганну та ефективну державну службу та особливі заслуги до державних службовців можуть застосовуватися такі види заохочень:

 • оголошення подяки;
 • нагородження грамотою, почесною грамотою, іншими відомчими відзнаками державного органу;
 • дострокове присвоєння рангу;
 • представлення до нагородження урядовими відзнаками та відзначення урядовою нагородою (вітальний лист, подяка, почесна грамота);
 • представлення до відзначення державними нагородами.

Які ще є мотиви до зайняття посади державної служби

З огляду на зазначене, можна з впевненістю стверджувати, що державна служба має свої «плюси». І попри те що в оголошеннях про вакансії в недержавному секторі економіки часто зустрічається вимога про досвід роботи за фахом, було б неправильно зробити висновок, що державна служба не дає належної практики і досвіду за фахом.

І на окремих приватних підприємствах є робота, практика і досвід за якою не є такими, що можуть широко застосовуватися і фахівці, які її виконують, не є широко затребуваними на ринку праці, так само, як і на державній службі. Однак жоден університет не дасть такого розуміння механізму державної влади та його функціонування, процедури створення законів та прийняття рішень як державна служба.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль