Відпустку використали, а гроші як повертати?

304
Часто-густо трапляється так, що працівник вже відгуляв свою щорічну відпустку авансом і має намір звільнитися з роботи, не відпрацювавши робочий рік. Як правильно вирішити і фінансові, і документальні питання за таких обставин? Розглянемо разом.

Не завжди у житті все вдається спланувати і розрахувати  заздалегідь. Трапляються випадки, коли, чи за сімейними обставинами, чи ще з якихось причин, конче потрібно звільнитися з роботи терміново. У такий момент навіть і не згадуєш про те, що відпустку, яку вже відгуляв і забув, не зароблено у повному обсязі. Пишеш заяву на звільнення, підписуєш у начальника, потім — по кабінетах збирати інші підписи для кінцевого розрахунку. І отут починається найцікавіше… Але про все по порядку.

За законодавством працівник має право на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи після закінчення шести місяців безперервної роботи в установі.

У виняткових випадках, про які зазначено у статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), працівник може скористатися щорічною відпусткою повної тривалості у перший рік роботи до настання шестимісячного терміну безперервної роботи.

За другий та наступні роки роботи у відпустку працівник може піти у будь-який час відповідного робочого року.

Тобто отримати відпустку повної тривалості до закінчення робочого року може і працівник зі стажем, і зовсім «новенький», який пропрацював менше року в організації.

Якщо працівник вирішив звільнитися, а відпустку використав наперед, він має повернути кошти, отримані як оплату за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року. А бухгалтер, своєю чергою, має подбати про відрахування із заробітної плати за використану наперед відпустку. Як вчиняти, щоб утримати ці кошти?

Розрахунки та оформлення відрахування із заробітної плати працівників заборгованості

Передусім треба визначити, чи є підстави для відрахувань із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки.

За статтею127 Кодексу законів України про працю (КЗпП) відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Пункт 2 частини другої статті 127 КЗпП та частина перша статті 22 Закону про відпустки надають установі право провадити відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

Водночас у нормативних актах знаходимо й переліки випадків, коли відрахування із заробітної плати не провадяться. Саме «переліки». У Законі про відпустки і  КЗпП вони трохи різняться, тому бажано використовувати зведений перелік.

Далі розраховуємо кількість днів відпустки, наданих авансом.

Якщо за законодавством утримання із заробітної плати можливе, необхідно розрахувати кількість днів відпустки, наданої в рахунок невідпрацьованої частини робочого року. Наприклад, робочий рік працівника починається 01.02.2016. У червні 2016 року він використав щорічну основну відпустку повної тривалості (24 календарних дні), а в липні вирішив піти з роботи за власним бажанням і написав заяву про звільнення з 22.07.2016.

За розрахунком отримуємо 11 календарних днів відпустки, які працівник заробив. Тож утримати маємо заробітну плату за 13 календарних днів відпустки, наданої в рахунок невідпрацьованої частини робочого року (24 к. дн. – 11 к. дн. = 13 к. дн.).

Далі для відрахування із заробітної плати працівників заборгованості в установі слід видати наказ (розпорядження).

До речі, згоди працівника на відрахування не потрібно. Якщо в наказі про звільнення не зазначено про відрахування із заробітної плати за дні відпустки, наданої авансом, видають окремий наказ.

При звільненні працівника усі суми, що належать йому від установи, виплачують у день звільнення. Зазвичай напередодні звільнення працівнику письмово повідомляють про нараховані суми. Повідомлення про нараховані суми надає бухгалтерська служба установи, використавши для цього типову форму № П-6 «Розрахунково-платіжна відомість працівника», затверджену наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489.

Як доводить життєва практика, не завжди належних працівнику при звільненні коштів вистачає для покриття заборгованості установі. Якщо сума, яку слід виплатити працівникові при звільненні, менша за суму заборгованості, потрібно запропонувати працівникові внести кошти добровільно у касу або на розрахунковий рахунок установи.

Аналогічно слід вчинити у разі, якщо працівнику взагалі не нараховували заробітної плати, з якої можна провести відрахування суми коштів за використану наперед відпустку, або питання покриття заборгованості установи під час звільнення з якихось причин не вирішувалося.

Відрахування із заробітної плати за використану наперед відпустку через суд

На практиці в таких ситуаціях, на жаль, доволі часто виникають конфліктні моменти. Приміром, працівник відмовляється добровільно покрити заборгованість установі. У такому разі установа змушена звертатися до суду та стягувати заборгованість у судовому порядку.

(!) Нагадаємо, що установа має для звернення до суду з приводу стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної їй, один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди (ст. 233 КЗпП).

Судова практика у справах зі стягнення заборгованості з колишніх працівників свідчить про те, що позовні вимоги роботодавців задовольняються у повному обсязі.

Тож не радимо зволікати з розрахунками. Якщо працівник відмовляється добровільно покрити заборгованість установі, не буде зайвим повідомити йому про наслідки. А саме: у випадку ухвалення судом рішення про стягнення з колишнього працівника заробітної плати за дні відпустки, наданої в рахунок невідпрацьованої частини робочого року, він змушений буде відшкодувати установі не лише суму заборгованості на незароблену відпустку, а ще й суму судового збору. А це, до речі, додаткові кошти! Тож думайте, рахуйте, плануйте. І, бажано, вчасно.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль