Як оплачувати дні відрядження працівникам бюджетних установ

968
Працівника установи направили в службове відрядження. Тож бухгалтер підготувався провести розрахунки і оплатити дні відрядження працівник, а також понесені ним у відрядженні витрати. Утім, нарахування премії викликало у нього запитання. Розповімо, як оплачувати дні відрядження у цій ситуації.

Кодекс законів про працю України (стаття 121, частина четверта) встановлює, що працівникам, яких направлено у службове відрядження, виконану роботу оплачують відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим за середній заробіток.

Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59, визначає службове відрядження як поїздку працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Бухгалтер установи, в якій обліковується працівник, має нарахувати не лише відшкодування витрат і виплати інших компенсацій узв’язку зі службовим відрядженням, передбачених статтею 121 КЗпП, а й плату за роботу, яку працівник виконував у відрядженні. Адже період перебування працівника у відрядженні є його робочим часом.

Щоб виконати означені умови та оплатити дні відрядження працівнику, бухгалтеру спочатку треба визначити денну та середньоденну заробітну плату працівника, а потім порівняти їх. А у ситуації, коли йдеться про врахування премій при оплаті відрядження, при цьому як правило, виникають певні труднощі.

Визначення денної заробітної плати

До денної заробітної плати працівника, яка порівнюється із середньоденною заробітною платою, входить оклад, доплати, надбавки, індексація, премії постійного характеру (місячні, квартальні), встановлені йому за умовами трудового, колективного договору, в тому місяці, коли працівник перебував у відрядженні.

Слід пам’ятати, що до денної заробітної платиу не враховують матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення,одноразові виплати, виплати за період, коли за працівником зберігається середня заробітна плата відповідно до законодавства, а також одноразові виплати.

Тож визначити денну заробітну плату в місяці, коли працівник перебував у відрядженні, не важко. Потрібно поділити заробітну плату за відпрацьовані в місяці відрядження робочі дні (без урахування зазначених виплат) на кількість таких днів.

Визначення середньоденної заробітної плати

Ще однією величиною, що потрібна для обчислення плати за виконану роботу у відрядженні, є середньоденна заробітна плата.

Її визначають діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на кількість відпрацьованих робочих днів.

Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, під час обчислення такої середньої заробітної плати до розрахунку беруть:

 • основну заробітну плату,
 • доплати і надбавки, виробничі премії тощо.

Але не всі виплати за останні два календарних місяці роботи працівника, які передують відрядженню, потрібно враховувати при обчисленні. Зокрема не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо); допомога по тимчасовій непрацездатності.

Визначаємося, як оплачувати дні відрядження

Під час нарахування працівникові плати за виконану роботу у відрядженні порівнюються обчислені суми середньоденної та денної його заробітної плати. 

Роботу, виконану під час перебування працівника у відрядженні, оплачують відповідно до умов колективного (трудового) договору, коли денна заробітна плата вища за середньоденну.

Якщо ж середньоденна заробітна плата вища, на її основі обчислюють суму для оплати праці працівника у відрядженні.

Тепер поговоримо про врахування премій при оплаті відрядження.  Так, на премію, що припадає згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату в місяці перебування працівника у відрядженні, слід звертати особливу увагу. Адже у разі коли дні відрядження оплачують за середньоденною заробітною платою, її не нараховують.

Також слід пам’ятати, що на працівника, який перебуваєу відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства, до якого він відряджений.

Нижче наведемо випадки, коли потрібно враховувати премії при обчисленні середньої зарплати при оплаті відрядження працівника, а коли — ні.

СИТУАЦІЯ 1. Працівник установи перебував у відрядженні 02-­03.08.2016.

Щомісяця за наказом керівника установи працівники отримують премію за умовами колективного договору відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи.

Червень і липень є розрахунковим періодом для оплати днів відрядження. За 20 робочих днів (р. дн.) червня працівник отримав 1740,00 грн. (у т. ч. посадовий оклад 1450,00 грн., премія у розмірі 20% від посадового окладу — 290,00 грн.). За 21 р. дн. липня працівник отримав 1595,00 грн. (у т. ч. посадовий оклад 1450,00 грн., премія (10% від посадового окладу) – 145,00 грн.).

У серпні працівникові встановлено премію в розмірі 30% від посадового окладу. За 20 р. дн. серпня йому нарахували 1713,63 грн. (у т. ч. посадовий оклад 1318,18 грн., премія 395,45 грн.).

Як з врахуванням премії при оплаті відрядження  нарахувати працівнику заробітну плату?

РІШЕННЯ. Обчислення суми оплати праці за виконану у відрядженні роботу і заробітної плати за серпень відобразимо в таблиці 1.

Таблиця 1

Обчислення заробітної плати працівника, в т.ч. оплати праці у відрядженні

Найменування показника

Розрахунок

Сума, грн.

Середньоденна заробітна плата за червень і липень

(1740,00 грн. + 1595,00 грн.) ÷ (20 р. дн. + 21 р. дн.)

81,34

Денна заробітна плата за серпень

1713,63 грн. ÷ 20 р. дн.

85,68

Оплата праці у відрядженні за умовами колективного договору, в т. ч.:

-

171,37

посадовий оклад за дні відрядження

1450,00 грн. ÷ 22 р. дн. × 2 р. дн.

131,82

премія

131,82 грн. × 30%

39,55

Заробітна плата за серпень

1713,63 грн. + 131,82 грн. + 39,55 грн.

1885,00

СИТУАЦІЯ 2. Працівник установи перебував у відрядженні 02-­03.08.2016.

Щомісяця за наказом керівника установи працівники отримують премію за умовами колективного договору відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи.

Червень і липень є розрахунковим періодом для оплати днів відрядження. За 20 р. дн. червня працівник отримав 1740,00 грн. (у т. ч. посадовий оклад 1450,00 грн., премія в розмірі 20% від посадового окладу — 290,00 грн.). За 21 р. дн. липня працівник отримав 2030,00 грн. (у т. ч. посадовий оклад 1450,00 грн., премія в розмірі 40% від посадового окладу — 580,00 грн.).

У серпні працівникові встановлено премію в розмірі 20%. За 20 р. дн. серпня йому нарахували 1581,82 грн. (у т. ч. посадовий оклад  1318,18 грн., премія 263,64 грн.).

Як з врахуванням премії при оплаті відрядження нарахувати працівнику заробітну плату?

РІШЕННЯ. Обчислення суми оплати праці за виконану у відрядженні роботу і заробітної плати за серпень наводимо в таблиці 2.

Таблиця 2

Обчислення заробітної плати працівника, в т. ч. оплати праці у відрядженні

Найменування показника

Розрахунок

Сума, грн.

Середньоденна заробітна плата за червень і липень

(1740,00 грн. + 2030,00 грн.) ÷ (20 р. дн. + 21 р. дн.)

91,95

Денна заробітна плата за серпень

1581,82 грн. ÷ 20 р. дн.

79,09

Оплата праці у відрядженні за середньоденною заробітною платою

91,95 грн. × 2 р. дн.

183,90

Заробітна плата за серпень

1581,82 грн. + 183,90 грн.

1765,72

Як бачимо, встановлену працівникові премію нараховують за дні перебування у відрядженні лише тоді, коли його працю у відрядженні оплачують відповідно до умов колективного договору (звичайно, якщо він передбачає виплату такої премії).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль