Фінансування галузі освіти — 2016: ураховуємо зміни

131
Із початку року законодавчі норми, що регулюють використання матеріальних, фінансових та кадрових ресурсів у галузі освіти, зазнали змін. Їх поява змушує місцеві органи влади переглянути фінансування навчальних закладів.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII (далі — Закон № 911), який набрав чинності 01.01.2016, оновив норми низки законів у сфері освіти, культури, соціального захисту дітей.

Про зміни, які очікують на галузь освіти з набранням чинності Законом № 911, розповімо окремо за відповідними установами і закладами.

ДНЗ: плата за харчування

Розміри плати за харчування дітей у державному чи комунальному дошкільному навчальному закладі (ДНЗ) тепер визначає орган місцевого самоврядування або відповідний орган управління (для ДНЗ державної форми власності), як того вимагає оновлена Законом № 911 частина п’ята статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III (далі — Закон № 2628).

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади мають забезпечити безкоштовним харчуванням у державних і комунальних ДНЗ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі — Закон № 1768). Тобто для цих потреб такі органи повинні знайти відповідне фінансування.

До того ж на власний розсуд та за власним рішенням органи місцевого самоврядування можуть надавати пільги з оплати харчування дітям із багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки. Звичайно, якщо коштів відповідного місцевого бюджету достатньо, аби забезпечити надання цих пільг.

ЗНЗ: гарантії учням

На повному державному утриманні залишаються вихованці шкіл-інтернатів усіх типів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV).

Водночас органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади мають забезпечити безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону № 1768. Утім, на вимогу пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VIII безкоштовне харчування перелічених категорій дітей на місцевому рівні забезпечуватимуть тоді, коли у місцевих бюджетах будуть наявні фінансові ресурси.

ЗНЗ: оптимізація мережі

Із 01.09.2016 освітню субвенцію не спрямовуватимуть на фінансування тих ЗНЗ, кількість учнів у яких становить менше 25 осіб. Це правило не стосуватиметься початкових шкіл. Вони фінансуватимуться у старий спосіб навіть тоді, коли у них навчатиметься менше ніж 25 учнів.

Відповідно, до того часу органи місцевого самоврядування мають оптимізувати мережу ЗНЗ, скоротивши їх кількість за рахунок реорганізації, об’єднання малокомплектних шкіл або зміни їх типу та/або ступеня.

Окрім того, школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, переформатують в дитячі будинки для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, або у ЗНЗ.

Аби матеріальні, фінансові, кадрові ресурси регіону використовувалися ефективно, обласні, Київська міська державні адміністрації, органи місцевого самоврядування подбають зокрема, про перепрофілювання закладів освіти, реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Водночас на плечі цих органів покладено і доволі нелегку місію: вжити заходів із скорочення працівників ЗНЗ (крім педагогічних) щонайменше на 10% (пп. 4 п. 6 Прикінцевих положень Закону № 911).

ПТНЗ: укрупнення закладів

Кардинально зміняться у 2016 році джерела фінансування ПТНЗ.

Субвенцію на підготовку робітничих кадрів з  Державного бюджету України місцевим бюджетам більше не надаватимуть, тож фінансування ПТНЗ забезпечуватиметься лише коштом обласних бюджетів та бюджетів міст обласного значення.

Аби зняти навантаження на місцеві бюджети, Закон № 911 передбачає проведення модернізації мережі ПТНЗ та вишів І-ІІ рівнів акредитації, зокрема шляхом їх укрупнення (пп. 5 п. 6 Прикінцевих положень Закону № 911).

До того ж на базі цих закладів планується проводити підготовку та перепідготовку незайнятого населення.

Виші: унормування безоплатного навчання

Законотворці у 2016 році оновили і порядок формування державного замовлення на здобуття громадянами вищої освіти в державних і комунальних вишах.

Як установлює абзац 9 пункту 5 Перехідних положень Закону № 911, Уряд має розробити до 01.03.2016 законопроекти, спрямовані на те, щоб показники державного замовлення на підготовку фахівців відповідали потребам економіки та суспільства.

Відтепер громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних вишах на конкурсній основі.

У 2016 році особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО, діти-сироти та особи, яких визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в АТО, забезпеченні її проведення, мають право брати участь у конкурсі за результатами вступних іспитів з конкурсних предметів у виші у межах установлених квот прийому до вишів. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль