Річний перерахунок ПДФО: як правильно провести бюджетним установам

1797
Бюджетна установа за власним бажанням і за потреби завжди може перевірити правильність оподаткування ПДФО. Однак у окремих випадках вона має це зробити обов’язково, і одним із таких випадків за вимогами податкового законодавства є річний перерахунок ПДФО. Його установа має провести під час нарахування заробітної плати працівникам за останній місяць звітного року.

Податкове законодавство вимагає від установи провести річний перерахунок ПДФО, тобто визначити правильність оподаткування за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року. І при цьому не важливо, має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (ПСП) чи ні.

Тож розглянемо, як має діяти установа, аби провести перерахунок ПДФО 2016 року.

Що перевіряє установа під час перерахунку ПДФО

Під час річного перерахунку ПДФО бухгалтер установи має перевірити (чи так би мовити уточнити):

 • чи є у працівника як платника ПДФО підстави для застосування ПСП — для цього нарахований дохід за кожен місяць порівнюють із граничною сумою доходу, яка дає право на застосування ПСП;
 • чи правильно нараховано ПДФО на доходи працівника ПДФО — для цього уточнюють податкові зобов’язання з ПДФО для кожного окремого звітного періоду, що дорівнює місяцю. Адже як вимагає пункт 163.1 ПК об’єктом оподаткування для платника податку (як резидента, так і нерезидента) є загальний місячний оподатковуваний дохід.

Далі зупинимося детальніше на означених предметах для перевірки.

Перевіряємо, чи правильно застосовували ПСП

Абзац перший підпункту 169.4.1 Податкового кодексу України (ПК) установлює такі умови для застосування ПСП:

 • ПСП застосовують до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат, компенсацій та винагород);
 • якщо розмір такого доходу не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, встановленого для праце­здатних осіб станом на 1 січня звітного податкового року у 2016 році розмір такого доходу становить 1930 грн.;
 • аби застосувати ПСП, означений дохід слід помножити на 1,4 та округлити до 10 грн.

(!) Як бачимо, ПСП застосовують лише до доходів платника податку, нарахованих йому у вигляді заробітної плати.

Є ще й інша умова, стосується вона застосування ПСП до доходів працівників, які мають дітей. Граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку і в розмірі, що передбачені підпунктом 169.1.2 та підпунктами «а» та «б» підпункту 169.1.3 ПК, визначають як добуток граничної суми для застосування ПСП і кількості дітей (абз. 2 пп. 169.4.1 ПК).

Найчастіше перерахунок ПДФО потрібен у випадках, коли працівнику виплачувалися так звані перехідні виплати. Адже на вимогу ПК доходи платника податку у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у т. ч. за час відпустки або перебування на лікарняному, для визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання ПСП, та в інших випадках їх оподаткування, слід відносити до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Тож у випадках, коли відпустка або тимчасова непрацездатність працівника припадає на два (чи більше) суміжних місяці, відпускні за час такої відпустки або лікарняні за час тимчасової непрацездатності у разі визначення граничної суми доходу, що дає право на ПСП, розподіляють за місяцями, на які припадають дні відпустки або тимчасової непрацездатності. Тобто перехідні відпускні та лікарняні, нараховані за наступні чи попередні місяці, слід відображати у складі оподатковуваного доходу місяця, за який вони нараховані.

І коли бухгалтер правильно розподілить такі перехідні відпускні чи лікарняні,  він може виявитися, що місячний оподатковуваний дохід працівника перевищить граничну суму доходу, що дає право на застосування ПСП, або ж, навпаки, виявиться меншим за нього. Тобто такий працівник у місяці нарахування такого доходу або втрачає право на ПСП, або ж навпаки, його набуває. Як наслідок, податкові зобов’язання потрібно змінити.

Перевіряємо, чи правильно у 2016 році нараховувалися доходи працівникам

Аби провести перерахунок ПДФО 2016 року, бухгалтер має перевірити помісячно всі суми доходів, нараховані працівникам протягом звітного періоду.

Головну увагу при цьому, звичайно ж, потрібно звернути на перехідні виплати в місяцях, за які їх нараховано. Також слід віднести до конкретного місяця інші виплати, які нараховані в одному місяці, але належать до попередніх місяців.

Водночас варто брати до уваги і звичайну можливість арифметичних та інших помилок. Адже бухгалтер, що нараховував заробіток працівникам, як і кожен з нас, міг під час обчислення просто помилитися.

Уточнені місячні суми оподаткованих доходів працівників розраховують окремо як об’єкти оподаткування.

Тепер настав час порівняти розраховану для кожного місяця суму оподатковуваного доходу працівника з граничним доходом, який дає право на застосування ПСП.

Після цього потрібно:

 • провести остаточне оподаткування перерахованого (уточненого) оподаткованого доходу кожного місяця;
 • визначити суму ПДФО до сплати для кожного місяця окремо.

Отримавши суми ПДФО, визначені за результатами перерахунку кожної місячної оподатковуваної суми доходу, обчислюємо на їх основі остаточну річну суму ПДФО.

Тепер залишилося лише порівняти отриманий нами після перерахунку ПДФО за 2016 рік із сумою ПДФО, яку установа фактично утримувала упродовж звітного податкового року.

Якщо обчислена за результатами перерахунку ПДФО річна сума податку вища, ніж сума ПДФО, що її фактично утримали в установі протягом року, — це означає, що установа недоплатила в бюджет ПДФО. Тож суму недоплати потрібно стягнути за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу платника податку у грудні (після його оподаткування). Якщо ж такого доходу не достатньо, щоб покрити недостачу, — стягуємо її за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців до повного погашення.

Якщо ж обчислена за результатами перерахунку ПДФО річна сума податку менша, ніж утримана фактично сума ПДФО, — має місце переплата. У такому разі потрібно на суму такої переплати зменшити суму ПДФО, що утримується з оподатковуваного доходу працівника за грудень, а якщо її не вистачає, — зменшувати суму ПДФО, що утримуватиметься з оподатковуваного доходу працівника в наступних місяцях, до повного погашення суми такої переплати.

Увага!

Аби провести річний перерахунок ПДФО приклад дивіться на шпальтах тижневика «Головбух: Бюджет» № 48/2016Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль