text
Головбух: Бюджет

Пенсійне забезпечення 2017 року: враховуємо зміни

 • 1 лютого 2017
 • 1892

У законодавстві, що регулює пенсійне забезпечення, цього року не обійшлося без змін. Зокрема, змінилися розмір мінімальної пенсії за віком та максимальний розмір пенсії, який можуть отримувати громадяни, база оподаткування пенсій, сталися зміни у порядку перерахунку та виплати пенсії. Про окремі з нововведень розповімо в цій статті.

Зміни в пенсійному забезпеченні 2017 року сталися у зв’язку з набранням чинності Законами України:

Аби зрозуміти, як вони позначаться на виплаті пенсій 2017 року, зупинимося детальніше на її ключових моментах.

Розмір мінімальної пенсії за віком

Мінімальний розмір пенсії за віком визначає частина перша статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058) — він встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Тож мінімальний розмір пенсії за віком (за наявності у чоловіків 35 років, у жінок — 30 років страхового стажу) у 2017 році становитиме:

Із 01.01.2017

Із 01.05.2017

Із 01.12.2017

1 247 грн.

1 312 грн.

1 373 грн.

Максимальний розмір пенсії 2017 року

Із 1 січня по 31 грудня 2017 року розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати 10 740 грн.

(!)Зауважимо: до обмеження розміру пенсії не враховуються доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Оподаткування пенсій

Опираючись на норму пункту 164.2.19 Податкового кодексу України, у 2017 році змінився розмір пенсії, яка є базою для оподаткування.

Оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором суми пенсій (у т. ч. сума їх індексації, нарахована відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, які платник податку отримує з ПФУ чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, — у частині такого перевищення.

Отже, у 2017 року базою оподаткування є розмір пенсії, що перевищує 12 470 грн. на місяць.

Нагадаємо, що ставка ПДФО — 18%, військового збору — 1,5% бази оподаткування.

Перелік пільгових категорій осіб, пенсії яких не оподатковуються, у 2017 році залишився без змін. Як і минулого року, податки не справлятимуть з пенсій, призначених:

 • учасникам бойових дій;
 • інвалідам війни;
 • особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Перерахунок та індексація пенсій

Стаття 42 Закону № 1058, що регулює індексацію та перерахунок пенсії, із 1 січня зазнала змін.

Наразі вона передбачає індексацію пенсій відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Окрім цього, встановлює вимогу про проведення щороку перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком.

Зазначений коефіцієнт визначає щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України Кабмін.

Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою КМУ від 30.10.2013 № 795.

Зміни у порядку виплати пенсій

До порядку виплати пенсій також внесені зміни.

Із 01.01.2017 пенсію виплачуватимуть так:

 • щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія;
 • виключно в грошовій формі;
 • за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України.

Робитимуть це організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабміном.

Обмеження розміру пенсії для працюючих пенсіонерів

Особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, що діє в країні останнім часом, продовжено і на 2017 рік. Отже, ті пенсіонери, які підпадали під обмеження у виплаті пенсії минулого року, отримуватимуть і цього року пенсію на таких самих умовах.

Тобто якщо за законодавством про пенсійне забезпечення вони не втратили право на виплату пенсії під час роботи, пенсії, які призначені відповідно до законодавства України і розмір яких перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Водночас із 01.01.2017 запроваджено також обмеження розміру пенсії:

 • особам, працюючим на посадах судових експертів, службовцям Національного банку у період роботи у Національному банку, на посаді помічника-консультанта народного депутата України;
 • особам, працюючим в органах місцевого самоврядування посадовими особами місцевого самоврядування.

Пенсії таким особам виплачуватимуть у розмірах та порядку, вже описаних нами вище. І такий порядок виплати поширюється на працюючих осіб, незалежно від закону, згідно з яким їм призначена пенсія.

Виняток становлять інваліди I та II груп, інваліди війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.1998 № 203/98-ВР (далі — Закон № 203).

Виплата пенсій, призначених особам, на яких поширюється дія Закону № 203, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, у період служби в органах місцевого самоврядування здійснюється в повному обсязі.

Також особливий порядок виплати пенсії у 2017 році не застосовується до осіб, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Національній поліції України.

Підтвердні документи

Довідка (витяг з наказу) про роботу (службу, участь, виконання повноважень) є тим документом, що підтверджує:

 •  проходження військової служби чи перебування на певних посадах в органах державного управління;
 •  виконання повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції;
 •  участь в операціях та заходах із захисту суверенітету України, визначених в частині другій Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774.

Тож якщо в матеріалах пенсійних справ відповідної інформації немає, означені категорії осіб мають подати до органів ПФУ таку довідку (витяг з наказу).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль