Рамкові угоди в державних закупівлях: коли можна застосовувати

324
Закупівлю за рамковими угодами було запроваджено у жовтні 2011 року внаслідок змін до попереднього Закону про закупівлі. Однак лише з середини 2012 року такий специфічний вид закупівель став можливим.

Рамкова угода — це правочин, який укладається одним чи кількома замовниками (генеральним замовником) у письмовій формі в порядку, встановленому цим Законом про закупівлі, з одним чи кількома учасниками процедури закупівлі з метою визначення основних умов закупівлі окремих товарів і послуг для укладення відповідних договорів про закупівлю протягом строку дії рамкової угоди.

Закупівлі за рамковими угодами близькі до закупівель на засадах координації, що були передбачена в законодавстві раніше.

Варто нагадати, що до набрання чинності положеннями про закупівлю за рамковими угодами частина перша статті 13 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289 (у редакції, яка діяла до 03.10.2011; далі — Закон 2289), надавала право Уряду за поданням Мінекономіки:

 • затвердити перелік товарів, закупівлю яких здійснюють на засадах координації за кошти держбюджету;
 • визначити генерального замовника.

Утім, за цей період Уряд лише двічі скористався правом здійснення закупівель на засадах координації.

Тож з легкої руки законодавця на заміну інституту координації закупівель були запроваджені норми стосовно здійснення закупівель за рамковим угодами.

Світовий досвід роботи за рамковими угодами

На відміну від України, у світі доволі поширеною є практика проведення державних закупівель за рамковими угодами. Наведемо кілька прикладів.

У США рамкові угоди застосовують регулярно для закупівель продукції широкого асортименту. У цій країні створена спеціальна організація — Адміністрація загальних послуг, яка є своєрідним куратором з питань централізованих закупівель за рамковими угодами. За твердженнями міжнародних експертів, здійснення закупівель за рамковою угодою дає можливість істотно здешевити саму процедуру закупівлі.

У Швеції механізм здійснення закупівель за рамковими угоди зазвичай застосовують для закупівель у великій кількості таких стандартних товарів, як меблі чи комп’ютерна техніка.

Данці створили у себе такий державний орган, як Датська компанія з рамкових закупівель. Саме він і займається закупівлями на державному рівні, приміром, книг для шкіл, меблів, послуг з охорони та безпеки, спортивного обладнання, які замовники здійснюють за рамковими договорами. А учасниками рамкових угод можуть бути не лише великі компанії (як це дозволено в США), а й представники малого та середнього бізнесу. Запровадження механізму рамкових закупівель у Данії, на думку експертів, дало змогу значно заощадити і державні кошти, і значні ресурси, і адміністративний час.

Маємо сказати й про світовий досвід контролю закупівель за рамковими угодами. Наприклад, у Швеції при Міністерстві юстиції створено таку штабну установу, як Камер-колегія. До її складу входить окремий підрозділ, що координує державні закупівлі на центральному рівні державного управління за допомогою контролю за укладенням рамкових угод. Камер-колегія визначає відповідальне відомство, зобов’язує його провести закупівлі за рамковими угодами від імені інших відомств і підписати договір про закупівлю на підставі наданих йому Камер-колегією довіреностей.

Як бачимо, світовий досвід роботи за рамковими угодами має позитивні результати. Тож цілком логічним є прагнення України запровадити на власних теренах механізм здійснення державних закупівель за рамковими договорами.

Нормативне підгрунтя

Загальні положення стосовно закупівлі за рамковою угодою прописані у статті 13 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 20.04.2014 № 1197 (далі — Закон про закупівлі). Тож здійснюють рамкову закупівлю відповідно до цієї статті та у порядку, установленому для процедури відкритих торгів, двоступеневих торгів і попередньої кваліфікації.

Механізм проведення закупівлі та виконання рамкових угод врегульовано підзаконними нормативно-правовими актами, виданими КМУ та  Мінекономрозвитку. А саме:

 • постановою КМУ «Про затвердження Порядку визначення генеральних замовників та взаємодії замовників з генеральним замовником за рамковими угодами» від 04.07.2012 № 602;
 • постановою КМУ «Про особливості виконання рамкових угод» від 04.07.2012 № 603;
 • наказом Мінекономрозвитку «Про затвердження переліку товарів і послуг, які можуть закуповуватися за рамковим угодами» від 24.04.2012  № 503;
 • наказом Мінекономрозвитку «Про особливості укладення рамкових угод» від 24.04.2012  № 504.

Рамкова угода і договір про закупівлю — не є тотожними

Закупівля за рамковою угодою — це особливий спосіб державної закупівлі як процесу придбання продукції за державні кошти. Не варто плутати рамкову угоду й договір про закупівлю.

Адже, як зазначалося, рамкова угода — це правочин, вчинений за спеціальним порядком, встановленим статтею 13 Закону про закупівлі та прийнятими на її виконання підзаконними нормативно-правовими актами. На підставі цього правочину укладають договір про закупівлю у розумінні пункту 4 статті 1 Закону про закупівлі. А договором про закупівлю вважається договір, який укладають замовник і учасник за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари. Укладають договір про закупівлю на підставі рамкової угоди, укладеної за результатами повноцінної процедури закупівлі.  

Перелік товарів і послуг, які можна закуповувати за рамковими угодами

У переліку товарів та послуг, які можна закуповувати за рамковим угодами, наказом Мінекономрозвитку від 24.04.2012 № 503 виділено 93 позицій.

До переліку включено продовольчі товари, зокрема:

 • плоди та овочі, оброблені та законсервовані, крім картоплі;
 • овочі коренеплідні, цибулинні та бульбоплідні;
 • овочі листкові;
 • овочі свіжі;
 • м’ясо великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней та інших тварин родини конячих, свіже чи охолоджене;
 • продукція рибна, свіжа, охолоджена чи заморожена;
 • молоко та вершки, рідинні, оброблені;
 • масло вершкове та молочні пасти;
 • сир сичужний та кисломолочний сир;
 • вироби хлібобулочні, зниженої вологості, та кондитерські, борошняні, тривалого зберігання;
 • цукор-сирець, тростинний і очищений тростинний чи буряковий цукор (сахароза); меляса;
 • крупи, крупка, гранули та інші продукти з зерна зернових культур.

Із непродовольчої групи товарів за рамковими договорами замовник має право закуповувати, зокрема:

 • паливо рідинне та газ; оливи мастильні;
 • папір і картон оброблені;
 • ліки;
 • препарати фармацевтичні, інші.
 • При цьому до переліку включено в тому числі й окремі види послуг. Так, за рамковою угодою замовник може закуповувати:
 • послуги щодо передавання даних і повідомлень;
 • послуги зв’язку інтернету проводовими мережами;
 • послуги щодо оренди та лізингу автомобілів і маловантажних автотранспортних засобів;
 • ремонтування комп’ютерів і периферійного устатковання;
 • мило, засоби мийні та засоби для чищення.

Цей перелік містить товари, ціна на які може коливатися залежно від сезону здійснення закупівлі.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль