text
Головбух: Бюджет

Облік палива: дотримуємося національних стандартів

 • 8 травня 2015
 • 78

Із 01.01.2015 методологія бухгалтерського обліку палива, яке придбаває установа для свого транспортного засобу, змінилася. Зокрема, змінилося формування первісної вартості. Тож установа, яка обліковує такі запаси як паливо, має вести облік уже за новими правилами.

Бухгалтерський облік запасів (у т. ч. і палива, приміром, бензину, дизельного палива, газу) у бюджетній сфері змінився з 01.01.2015. Саме з цієї дати набрало чинності Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС 123).

Запроваджені нововведення стосуються, зокрема, формування первісної вартості запасів. Перш ніж розглянути, як зміни в методології обліку запасів вплинули на відображення в обліку придання палива, пригадаємо основні способи відпуску палива. Адже вони мають безпосередній вплив на облік палива.

Способи отримання палива

Пунктом 10.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго, Мінтрансзв’язку, Мінекономіки, Держспоживстандарту від 20.05.2008 №  281/171/­578/155 (далі — Інструкція № 281), визначено такі чотири способи відпуску АЗС палива, як відпуск за:

 • готівку;
 • відомостями;
 • талонами;
 • платіжними картками.

Для того аби мати можливість придбавати паливо за відомостями, талонами або платіжними картками, установа попередньо укладає з АЗС договір купівлі-продажу палива (далі — договір).

Тут варто згадати також і про окремі вимоги до здійснення державних закупівель.

Незалежно від способу відпуску палива предметом договору має бути конкретний вид палива із зазначенням його марки. До того ж предмет договору повинен відповідати предмету закупівлі, зазначеному у:

 • річному плані закупівель — якщо вартість предмета закупівлі перевищує 100 тис. грн. без ПДВ;
 • додатку до річного плану закупівель — якщо вартість предмета закупівлі не перевищує 100 тис. грн. без ПДВ.

У договорі обов’язково слід передбачити спосіб отримання палива, порядок і строки розрахунків та отримання підтвердних документів. Водночас, з огляду на економічну ситуацію в країні, у договорі мають бути урегульовані дії обох сторін у разі зміни ціни на паливо (скажімо, шляхом укладання додаткової угоди або припинення дії договору).

Своєю чергою, в розпорядчому документі про організацію бухгалтерського обліку установа:

 • прописує порядок обліку палива (бухгалтерського, аналітичного) залежно від способу отримання палива;
 • затверджує форми облікових документів (журналів, відомостей), які використовуватимуться під час аналітичного обліку палива.

Первісна вартість за НП(с)БОДС № 123

У бухгалтерському обліку паливо обліковують за первісною вартістю.

Первісною вартістю палива відповідно до пункту 8 розділу ІІ НП(с)БОДС 123 і пункту 5 розділу ІІ Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації до НП(с)БОДС № 123), є собівартість палива, що складається з таких фактичних витрат:

 • суми, яку сплачують постачальнику палива, без непрямих податків;
 • суми непрямих податків, що їх не відшкодовують.

За таких обставин транспортно-заготівельні та інші витрати не виникатимуть, оскільки паливо потрапляє в бак транспортного засобу безпосередньо на АЗС.

Варто нагадати про новий непрямий податок, введений із 01.01.2015. Це акцизний податок із реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (далі — акцизний податок), який АЗС включає до вартості палива, придбаного громадянами та іншими кінцевими споживачами для їх особистого некомерційного використання.

Об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з відпуску палива АЗС. На цьому наполягає ДФС у своєму листі від 18.03.2015 № 9132/7/99-99-19-03-03-17.

Отже, до первісної вартості палива включають:

 • вартість палива (без непрямих податків);
 • суму ПДВ (за ставкою 20%);
 • суму акцизного збору (за ставкою 5%).

Первісну вартість одиниці придбаного палива, за якою його слід відобразити в бухобліку установи, визначають діленням фактичних витрат, пов’язаних із придбанням одного виду і марки палива, які надійшли однією партією, на загальну кількість літрів придбаного палива (п. 7 розд. ІІ Методрекомендацій до НП(с)БОДС № 123).

Насамкінець нагадаємо про первинні документи, які установа має скласти для оформлення господарських операцій з надходження, руху та вибуття запасів. Використовують при цьому типові форми, затверджені наказом Держказначейства «Про затвердження типових форм обліку та списання запасів бюджетних установ та інструкції про їх складання» від 18.12.2000 № 130 та наказом Мінстату «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів» від 21.06.1996 № 193 (п. 3 розд. I Методрекомендацій до НП(с)БОДС № 123).

А оприбутковують паливо на підставі розрахункового документа (виданого АЗС на вимогу пункту 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР) або видаткового документа.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль