Облік малоцінних та швидкозношуваних предметів у бюджетних установах

541
Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси» установлені основні правила обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів. Їх із 01.01.2015 мають дотримуватися бухгалтери бюджетних установ.

Малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП) відповідно до пункту 1 розділу ІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну від 12.11.2010 № 1202, є одним із видів запасів.

До МШП бюджетні установи мають відносити ті запаси, що використовуються не більше одного року або протягом операційного циклу (якщо він триває більше одного року).

Такі самі вимоги стосовно віднесення запасів до МШП встановлює План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затверджений наказом Мінфіну від 26.06.2013 № 611.

В бухгалтерському обліку інформацію про наявність та рух МШП відображають за допомогою двох субрахунків рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».

Код субрахунка

Назва субрахунка

Об’єкти обліку

2

3

4

221

Малоцінні та швидкозношувані предмети

Знаряддя лову (трали, неводи, сіті тощо).

Пилки, сучкорізи, троси для сплаву.

Спеціальні інструменти та спеціальні пристосування для серійного і масового виробництва певних виробів або для виготовлення індивідуальних замовлень.

Предмети виробничого призначення; обладнання, що сприяє охороні праці, предмети технічного призначення, які не можуть бути віднесені до необоротних активів.

Господарський інвентар – предмети конторського та господарського облаштування, столовий, кухонний та інший господарський інвентар, предмети протипожежного призначення.

Інші предмети, термін корисної експлуатації яких, як очікується, не перевищує один рік, зокрема смарт-картки

222

Малоцінні та швидкозношувані предмети спеціального призначення

Малоцінні та швидкозношувані предмети спеціального призначення, що мають специфічне призначення і обмежене короткотермінове застосування в окремих галузях

Зауважимо, що на субрахунках 221 та 222 обліковуються МШП до моменту видачі зі складу.

Як визначити первісну вартість МШП

Звичайно, МШП відображають в обліку за первісною вартістю.

Первісна вартість МШП як запасів формують:

 • витрати на придбання;
 • суми ввізного мита;
 • суми непрямих податків у зв’язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються бюджетним установам;
 • витрати на обмін і переробку та інші витрати, що виникли під час доставки запасів до місця зберігання (використання) і приведення їх у стан, у якому вони придатні для використання в запланованих цілях.

Первісну вартість одиниці МШП для відображення в обліку визначають, поділивши фактичні витрати, пов’язані з придбанням однорідних запасів, на загальну кількість придбаних запасів (п. 7 Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектора, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11).

Якщо ж сума ПДВ включається до податкового кредиту, що відшкодовується установі, її не включають до первісної вартості МШП, а відображають на субрахунку 641 «Розрахунки за податками і зборами в бюджет».

Як оприбутковуються МШП

Бюджетна установа має визначити в наказі (розпорядчому документі) про облікову політику одиницю обліку МШП. І далі, відповідно, вести облік або за найменування МШП, або їх однорідною групою.

Варто зауважити, що вартість МШП під час їх оприбуткування одразу відносять на фактичні видатки установи. 

Водночас до моменту вибуття зі складу облік МШП продовжують вести на відповідних субрахунках 221–222.

МШП, передані в експлуатацію, виключаються зі складу активів, тобто списуються з балансу. Надалі установа організовує ведення їх оперативного кількісного обліку протягом строку фактичного використання за місцями експлуатації і відповідними особами.

(!) Передані в експлуатацію МШП списуються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення господарських операцій.

Зауважимо, що на рахунках позабалансового обліку МШП не обліковуються.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль