Обчислення середньої заробітної плати працівникам: оплачуємо відпускні за неповного робочого часу

57
Розглянемо порядок обчислення середньої заробітної плати для оплати часу перебування працівника у відпустці у випадку, коли працівник працює в бюджетній установі на умовах неповного робочого тижня.

Статтею 74 Кодексу законів про працю України (КЗпП) гарантовано право на щорічні (основну та додаткові) відпустки громадянам, які перебувають у трудових відносинах з установами та організаціями незалежно від галузевої належності. При цьому передбачено, що щорічні відпустки надаються із збереженням на їх період:

 • місця роботи (посади);
 • заробітної плати.

Закон України «Про відпустки» від 16.11.1996 № 504/96-ВР встановлює загальну класифікацію відпусток, виокремлюючи з них такі:

1) щорічні відпустки:

 • основна відпустка;
 • додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
 • додаткова відпустка за особливий характер праці;
 • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством;

2) додаткові відпустки у зв'язку з навчанням;

3) творча відпустка;

4) відпустка для підготовки та участі в змаганнях;

5) соціальні відпустки:

 • відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • відпустка у зв'язку з усиновленням дитини;
 • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи;

6) відпустки без збереження заробітної плати.

А не так давно цей список поповнився ще й додатковою відпусткою окремим категоріям ветеранів війни.

Крім відпустки без збереження заробітної плати, всі інші відпустки є оплачуваними. Тож період перебування в такій відпустці установа має працівникам оплатити. А для цього слід розрахувати середню заробітну плату.

Обчислення середньої заробітної плати для нарахування відпускних

Аби обчислити середню заробітну плату для оплати часу перебування у відпустках, установи діють за уніфікованим порядком.

За приписом пункту 1 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок 100), саме цей нормативний акт застосовується, зокрема, у випадках надання працівникам щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.

Обчислюють середню заробітну плату для оплати відпустки на основі виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Працівникові, який пропрацював в установі менше року, середню заробітну плату обчислюють на основі виплат за фактичний час роботи.

А от час, протягом якого працівник згідно із законодавством або з інших поважних причин не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Разом з тим, під час  обчислення середньої заробітної плати бухгалтер має пам’ятати не лише про виключення з розрахунку вказаного часу, коли працівник не працював. Порядок 100 встановлює також загальні правила щодо виплат, які потрібно і які не потрібно враховувати під час розрахунку середньої заробітної плати.

Отже, до розрахунку (у всіх випадках збереження середньої заробітної плати, включаються:

 • основна заробітна плата;
 • доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками -почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші);
 • виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді;
 • винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.

(!) Зауважимо, що усі перелічені нами виплати потрібно враховувати у розрахунку середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані. Тобто разом із сумами для відрахувань на податки, стягнення аліментів тощо (окрім відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі).

Також до фактичного заробітку включають:

                             виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток:

 • за час попередньої щорічної відпустки;
 • за час виконання державних і громадських обов'язків;
 • за час службового відрядження тощо);
                     допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Порядок 100 містить чітку формулу для нарахування виплат за час відпустки. Дотримуючись її, бухгалтер має поділити сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). А отриманий результат помножити на кількість календарних днів відпустки.

Якщо на період відпустки припадають святкові та неробочі дні, вони до розрахунку тривалості відпустки не включаються і, відповідно, не оплачуються.

Ну от порядок обчислення середньої заробітної плати працівникам установи ми вже проштудіювали. Тепер, аби з’ясувати, чи є нюанси у разі нарахування відпускних працівникам, які працюють на умовах неповного робочого часу, пригадаємо спочатку особливості роботи за таким режимом.

Обчислення середньої заробітної плати для відпускних за умов неповного робочого часу

Як встановлюють стаття 82 КЗпП та стаття 9 Закону про відпустки, до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час фактичної роботи (у т. ч. на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка.

Законодавство про працю передбачає можливість для керівника установи встановлювати працівникам за потреби режим роботи на умовах неповного робочого часу.

Неповний робочий час — це:

 • неповний робочий день,
 • неповний робочий тиждень.

У першому випадку мається на увазі робота, коли працівник зайнятий на ній менше часу, ніж встановлено правилами внутрішнього трудового розпорядку.

У другому — за неповного робочого тижня для працівника зменшується кількість робочих днів (кількість робочих годин) на тиждень.

(!) Неповний робочий тиждень може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом, за ініціативи роботодавця або працівника.

Роботу працівникам, які працюють на умовах неповного робочого часу, оплачують пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Як установлює законодавство про працю, робота на умовах неповного робочого тижня не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників, у т. ч. з оплати відпусток.

Отже, розрахунок середньої заробітної плати працівникам, які працюють на умовах неповного робочого часу проводимо за загальними правилами.

Мінпраці свого часу роз'яснило (лист від 21.07.1997 № 04-3022), що нарахування виплат у випадках, коли з незалежних від працівника причин йому встановлювався, зокрема скорочений робочий тиждень, середньоденний заробіток розраховується так: сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців (або за менший фактично відпрацьований період) ділять на відповідну кількість календарних днів року (або меншого фактично відпрацьованого періоду), зменшену на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством, а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при скороченому робочому тижні. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль