Відображаємо в бухобліку інформацію про фінансові інструменти

275
Запровадження з 01.01.2017 нових національних положень бухгалтерського обліку примушує бюджетні установи дослухатися нових норм. Зокрема тих, що регулюватимуть по-новому облік фінансових інструментів.

Так, із 1 січня 2017 року усі бюджетні установи як суб’єкти державного обліку формуватимуть в бухгалтерському обліку інформацію про фінансові інструменти за Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 134 «Фінансові інструменти», затвердженим наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568 (далі — НП(с)БОДС 134).

Нагадаємо, що запровадження в дію НП(с)БОДС 134 Мінфін на деякий час відтермінував, і лише норми наказу Мінфіну від 29.12.2015 № 1219 (далі — Наказ № 1219) закріпили його остаточно серед нормативних актів, що визначають методологію бухобліку.

Поки що бюджетні установи формують у бухгалтерському обліку інформацію про операції з грошовими коштами, розрахунками в національній валюті із дебіторами та кредиторами, керуючись Порядком бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затвердженому наказом Мінфіну від 02.04.2014 № 372. Однак за Наказом № 1219 норми цього Порядку втрачають чинність 01.01.2017.

Відповідно до НП(с)БОДС 134 фінансовий інструмент — це контракт, який одночасно приводить до виникнення (збільшення) фінансового активу в одного суб'єкта держсектора (суб'єкта господарювання, далі - СГ) та фінансового зобов'язання або інструмента власного капіталу СГ у іншого суб'єкта держсектора (СГ).

В цілях бухгалтерського обліку пункт 1 розділу  ІІ НП(с)БОДС 134 запроваджує класифікацію фінансових інструментів (див. табл.).

Фінансові активи

1) грошові кошти, не обмежені для використання, та їх еквіваленти;

2) дебіторську заборгованість, не призначену для перепродажу;

3) фінансові інвестиції, що утримуються до погашення;

4) фінансові активи, призначені для перепродажу;

5) інші фінансові активи

Фінансові зобов'язання

1) фінансові зобов’язання, призначені для перепродажу;

2) інші фінансові зобов’язання

Інструменти власного капіталу суб’єктів господарювання

1) акції;

2) частки;

3) інші види власного капіталу суб’єктів господарювання

Похідні фінансові інструменти

1) ф’ючерсні контракти;

2) форвардні контракти;

3) інші похідні фінансові інструменти

НП(с)БОДС 134 встановлює порядок визнання, оцінки, умови обліку хеджування вартості фінансових інструментів, та розкриття інформації про фінансові інструменти у примітках до фінансової звітності.

Окрім правил формування бухгалтерському обліку інформації про фінансові інструменти,  НП(с)БОДС 134 визначає також порядок розкриття цієї інформації у примітках до фінансової звітності.

(!) Зауважимо, що наразі Мінфін ще не затвердив методичних рекомендацій щодо запровадження НП(с)БОДС 134. Тож вказівок, як діяти в окремих ситуаціях, доведеться зачекати.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль