Як провести закупівлю теплопостачання через Prozorro

1344
Разом із закінченням бюджетного періоду добігають кінця і договори закупівель, які замовники укладали на 2016 рік. Тож варто подбати про нові закупівлі, а особливо тих товарів і послуг, у постачанні яких не може бути перерви. Скажімо, закупівлю теплопостачання.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі) дає можливість замовнику для проведення закупівлі обрати одну із закупівельних процедур: відкриті торги, конкурентний діалог чи переговорну процедуру закупівлі. Утім, як правило, коли йдеться про закупівлю теплопостачання вибір у замовника є дуже рідко.

Огрунтування вибору процедури для закупівлі теплопостачання

Постачальники теплової енергії, гарячої води переважно мають усі ознаки монополіста на певному ринку.

Дотримуючись Закону про публічні закупівлі, у разі відсутності конкуренції на відповідному ринку, замовник, як виняток, може провести переговорну процедуру закупівлі.  А після проведення переговорів з учасником укласти договір про закупівлю.

Однак той факт, що на ринку відсутня альтернатива, замовник повинен добре обґрунтувати. Наприклад, відсутність конкуренції на ринку та монопольне становище учасника переговорної процедури закупівлі можна підтвердити, зіславшись на Закон України «Про природні монополії» від 20.04.2000 № 1682-ІІІ та Зведений перелік суб’єктів природних монополій, розміщений на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України (АМКУ).

На жаль, наразі законодавством не встановлено детального переліку документів, який є обов'язковим для обгрунтування переговорної процедури. Тож замовник наразі визначає їх самостійно. У разі закупівлі теплопостачання такими документами можуть бути: інформація щодо переліку суб’єктів природних монополій на офіційному веб-сайті АМКУ www.amc.gov.ua; ліцензія; схеми межі поділу теплової мережі тощо.

Попри те, що переговорна процедура не передбачає створення та публікації в системі тендерної документації, учасник має документально підтвердити відповідність кваліфікаційним вимогам, передбаченим у статті 16 Закону про публічні закупівлі.

Визначення предмета закупівлі

Щоб визначити предмет закупівлі теплопостачання для потреб бюджетних установ на 2017 рік, слід користуватися класифікатором ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» (абз. 2 і 4 п.1 розд. ІІ  Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 № 454; далі — Порядок № 454).

Так, предмет закупівлі (якщо він не поділений на лоти) визначається за ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» за показниками третьої — п'ятої цифр основного словника  із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги.

Якщо замовник закуповує товари, що передбачають також закупівлю послуги з постачання товару, зокрема з транспортування, і коли вартість такої послуги не перевищує вартості самого товару, предметом закупівлі є товар (п. 5 Порядку № 454).

Тобто, централізоване теплопостачання, водопостачання, гаряча вода — це товар, який включає у свою вартість транспортування.

Проведення закупівлі теплопостачання

Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV (далі  — Закон про теплопостачання) визначено, що споживачі мають право вибирати чи змінювати постачальника теплової енергії у разі, коли є така технічна можливість.

Однак  ця можливість фактично нівелюється. Наприклад, якщо на території міста є теплова електростанція та комунальне підприємство, то постачати теплову енергію може як електростанція, так і комунальне підприємство. Звичайно, що в цьому разі буде різниця у тарифах.

Відповідно до статті 20 Закону про теплопостачання тарифи на транспортування та постачання теплової енергії встановлює НКРЕКП та органи місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством. У випадку, коли підприємство — постачальних теплової енергії має свої теплогенеруючі потужності, участь у конкурсі на закупівлю тепла цього підприємства є обов’язковою.

Тож часто-густо в таких ситуаціях, аби обрати  постачальника теплової енергії, замовник не може діяти на свій розсуд, а повинен  зважати на рішення відповідної ради (в частині застосування прямих договорів із постачання теплової енергії безпосередньо ТЕС чи через комунальним підприємством). 

Закупівля централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення може відбуватися за скороченою процедурою. Тобто замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі через 5 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі (ч. 3 ст. 35 Закону про публічні закупівлі).

Якщо учасник не підписує договір про закупівлю централізованого теплопостачання протягом 20 днів з дня оприлюднення повідомлення про намір укласти договір, замовнику доведеться скасувати процедуру закупівлі. Така ситуація може виникнути, приміром,  у разі заборгованості перед комунальним підприємством за надані послуги або у разі зміни керівника, за умови реорганізації, перебування керівника під слідством (арештом).

Якщо ж подальша потреба в закупівлі централізованого теплопостачання зникає, замовник може сам скасувати переговорну процедуру закупівлі. Окрім цього, він повинен скасувати процедуру, якщо не можна усунути порушення, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань закупівель.

Насамкінець можемо зробити певні висновки

​Під час закупівлі теплопостачання на 2017 рік замовник самостійно визначає предмет закупівлі відповідно до ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник».

Поза електронною системою закупівель відбуваються такі етапи:

 1. Прийняття рішення про застосування переговорної процедури.
 2. Проведення переговорів з учасником.
 3. Прийняття рішення про намір укласти договір.

В електронній системі відбуваються такі етапи:

 1. Оприлюднення повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.
 2. Оприлюднення  договору.
 3. Оприлюднення звіту про  укладені договори та звіту про виконання договору.

Строки, про які має пам'ятати замовник під час проведення процедури закупівлі теплопостачання:

 1. Повідомлення про намір укласти договір  оприлюднюється  протягом одного дня від дня прийняття рішення.
 2. Договір про закупівлю  — протягом двох днів з дня його укладення.
 3. Звіт про укладені договори   — протягом одного дня з дня укладення договору.
 4. Звіт про виконання договору   — протягом  3 днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання.
 5. Внесення змін у договір чи розірвання відбувається —  протягом 3 дні від настання обставин.

Нагадаємо, що відповідальність за вибір і застосування процедури закупівлі покладена на членів тендерного комітету або на уповноважену особу замовника.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль