Дебіторська і кредиторська заборгованість бюджетних установ: підбиваємо підсумки року

371
Лічені дні залишилися до кінця цього бюджетного року. А це означає, що установи мають встигнути проаналізувати проведені впродовж року видатки і стан розрахунків, підтверджений результатами інвентаризації. А ще — ліквідувати дебіторську та кредиторську заборгованість, що виникла, і, відповідно, усі отримані показники відобразити у річній фінансовій звітності.

Бухгалтер бюджетної установи має пам’ятати важливе правило: дебіторська і кредиторська заборгованість бюджетних установ має бути приведена у відповідність із кошторисними призначеннями на рік.

Бо ж недарма пункт 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 № 228 (далі — Постанова № 228) встановлює, що обсяг бюджетних зобов’язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, має забезпечити:

 • зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов’язаннями минулих періодів;
 • недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов’язаннями в поточному році.

Тож установа має знайти джерела для погашення дебіторської та кредиторської заборгованості. Аби вирішити це завдання, бухгалтер установи повинен, детально проаналізувавши дебіторську та кредиторську заборгованість, відшукати шляхи для її усунення.

Так, наприклад, у окремих випадках для ліквідації дебіторської заборгованості установи доведеться провести претензійно-позовну роботу і стягнути цю заборгованість з боржників. Допоможе владнати ситуацію і перерозподіл бюджетних асигнувань між кодами економічної класифікації видатків. Або ж — понадпланові власні надходження спеціального фонду, спрямовані на погашення кредиторської заборгованості з оплати комунальних послуг та енергоносіїв, охорону приміщень тощо.

Під час перевірки стану дебіторської і кредиторської заборгованості установи рекомендуємо скористатися нашими порадами.

Розрахунки з підзвітними особами

Бухгалтер, який перевірятиме стан заборгованості, має уважно вивчити всю інформацію про розрахунки з підзвітними особами.

Нагадаємо, що підзвітні особи зобов’язані вчасно надавати до бухгалтерської служби установи авансові звіти, а також повертати залишки невикористаних сум.

Відшкодування ФСС коштів на виплату лікарняних та декретних

Варто подбати і про своєчасне відшкодування Фондом соціального страхування України коштів на оплату листків непрацездатності за грудень 2016 року працівникам установи.

Розрахунки із орендарями державного майна

Якщо установа надає в оренду державне майно, бухгалтер установи має проконтролювати, аби орендар сплатив всі рахунки до кінця 2016 року. Адже якщо орендну плату, приміром, за грудень установа отримає у січні 2017 року, вона змушена буде зарахувати отримані кошти до доходів відповідного бюджету.

Та й комунальні послуги установа може оплатити тільки у випадку, якщо орендар відшкодує їй вартість таких послуг. У разі відшкодування таких витрат орендарем кошти надійдуть на реєстраційні рахунки установи як орендодавця за КЕКВ 0000. За операціями поточного року кошти зараховують як відшкодування понесених витрат та відносять на відновлення касових видатків. Залежно від проведених операцій коригують фактичні видатки.

Аби не допустити виникнення кредиторської заборгованості, установа-орендодавець має надавати рахунки за комунальні послуги орендарям до кінця року. І звичайно, має простежити, аби орендар до кінця року оплатив ці рахунки. Про це свого часу нагадувало у своєму листі від 31.05.2011 № 17-04/1412-7555 Держказначейство.

Тож для зменшення кредиторської та дебіторської заборгованості бюджетна установа, яка надає в оренду приміщення, що перебуває в неї на балансі, протягом року перевіряє дотримання строків оплати орендарями комунальних послуг і сама своєчасно оплачує свої рахунки.

Прострочена дебіторська заборгованість за передоплатою

Інколи установи проводять попередню оплату при закупівлі обладнання, інших товарно-матеріальних цінностей. Якщо ж обладнання чи інші матеріальні цінності установи не отримують, у у їхньому обліку виникає прострочена дебіторська заборгованість.

У цій ситуації керівник установи має розпочати проведення претензійно-позовної роботи. Адже його бездіяльність кваліфікуватиметься як порушення бюджетного законодавства. І загрожуватиме заходами впливу з боку Казначейства, а також притягненням до відповідальності ревізорами у разі перевірок в установі.

Окрім цього, аби вдало завершити рік, бюджетна установа має провести ще низку заходів, наприклад:

 • своєчасно надати до органу Казначейства всі документи щодо виконання державного і місцевих бюджетів;
 • забезпечити своєчасне використання коштів загального фонду бюджету і залишків асигнувань у повному обсязі;
 • залишки коштів спеціального фонду за відсутності відповідних бюджетних призначень на наступний бюджетний період перерахувати до загального фонду бюджету;
 • провести узагальнення за бухгалтерськими рахунками тощо.

Не прогавте  актуальну і корисну публікацію!

Детально про дії бухгалтера і установи під час проведення цих заходів дізнавайтеся у статті Л. Кравченко «Зробив діло — гуляй сміло, або Як завершити бюджетний рік правильно».Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль