Спеціальний фонд бюджетних установ: як відкоригувати наприкінці року

590
Бюджетні установи до завершення бюджетного року мають перевірити показники кошторису за спеціальним фондом. А якщо за рік вони отримали власних надходжень менше, ніж заплановано в кошторисі, то спеціальний фонд їм доведеться відкоригувати.

Формуючи спеціальний фонд і проводячи видатки за рахунок коштів цього фонду, установа може діяти лише в правовому полі, встановленому Бюджетним кодексом України.

Він, зокрема, установлює, що витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення. Отже, їх можна проводити виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 БК), якщо БК та/або законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.

Для бюджетної установи як розпорядника бюджетних коштів основним плановим фінансовим документом є кошторис. Тому і повноваження  на отримання надходжень на бюджетний період для установи встановлює саме кошторис.

Водночас протягом бюджетного періоду розпорядники бюджетних коштів можуть вносити зміни до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями. Тобто вони можуть збільшувати або зменшувати показники кошторису на підставі:

 • довідки про підтвердження надходжень до спеціального фонду Державного бюджету України;
 • довідки про зміни до кошторису;
 • розрахунків з відповідним обгрунтуванням за довільною формою.

Окрім цього, протягом року розпорядники бюджетних коштів подають головним розпорядникам бюджетних коштів копії довідок про підтвердження надходжень на спеціальні реєстраційні рахунки, що відкриті ними у відповідному органі Казначейства за власними надходженнями. Звичайно, такі копії мають бути завірені відповідним органом Казначейства.

(!) Зауважимо: якщо установа збирається внести зміни до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями, вносити відповідні зміни до бюджетного розпису за спеціальним фондом бюджету не потрібно (п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.2002 № 228).

Спеціальний фонд бюджетних установ: вносимо зміни до кошторису

Якщо загальний обсяг фактичних надходжень до спеціального фонду кошторису разом з обсягом залишків бюджетних коштів на його рахунках на початок року буде більший, ніж відповідні надходження, передбачені у кошторисі на відповідний рік, бюджетна установа має внести зміни до спеціального фонду кошторису. А саме — збільшити надходження та видатки за спеціальним фондом кошторису.

Однак варто врахувати, що у такому разі уточнений обсяг видатків бюджету та надання кредитів з бюджету в спеціальному фонді кошторису повинен дорівнювати сумі уточненого обсягу доходів і залишків бюджетних коштів на початок року (абз. 4 п. 49 Порядку № 228).

Бюджетна установа зобов’язана внести зміни до спеціального фонду кошторису також у разі, якщо фактичний обсяг власних надходжень бюджетної установи з урахуванням залишків бюджетних коштів на початок року менший, ніж планові показники, враховані у спеціальному фонді кошторису.

При цьому у довідці про зміни до кошторису слід зазначити відомості про зменшення надходжень і видатків з урахуванням очікуваного виконання спеціального фонду кошторису у відповідному бюджетному періоді.

Зауважимо: про внесення таких змін установа повинна була подбати за три тижні до кінця бюджетного періоду (абз. 2 п. 39 Порядку № 228).

Водночас бюджетні установи як розпорядники бюджетних коштів з урахуванням внесених до спеціального фонду кошторису змін мають упорядкувати бюджетні зобов’язання.

Спеціальний фонд бюджетних установ: облік зміни

Зміни, внесені до спеціального фонду кошторису бюджетних установ, обліковуються в органах Казначейства. Адже останнім доведеться проводити видатки з урахуванням унесених змін.

Подбати про відповідність планових показників за спеціальним фондом кошторисів даним звітності Казначейства про виконання спеціального фонду державного (місцевого) бюджету мають головні розпорядники бюджетних коштів. Під час складання та подання зведеної бюджетної та фінансової звітності для відображення планових показників за власними надходженнями у зведених звітах про виконання кошторисів вони обов’язково мають врахувати дані довідок про зміни до кошторису.

Для цього головні розпорядники бюджетних коштів та розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, що мають свою мережу, складають на підставі завізованої органом Казначейства фінансової та бюджетної звітності розпорядників бюджетних коштів, що належать до сфери їх управління, зведену фінансову і бюджетну звітність.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль