Перерозподіл видатків бюджету наприкінці року: що врахувати

343
Наприкінці року буває так, що бюджетна установа змушена відкоригувати доходи та видатки свого кошторису, адже не всі зобов’язання можуть бути належно профінансовані. Тобто установа має провести перерозподіл видатків бюджету за окремими КЕКВ.

Якщо у бюджетної установи виникла потреба у перерозподілі бюджетних асигнувань у розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ) в межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним і спеціальним фондами бюджету, ця установа вносить зміни, зокрема, до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувача), помісячного плану використання бюджетних коштів. Таку вказівку містить пункт 47 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.2002 № 228.

Однак аби вносити зміни до розпису бюджету та плану асигнувань, розпорядник бюджетних коштів має врахувати вимоги до внесення змін до розпису бюджету і кошторису, в т. ч. в розрізі КЕКВ, установлені статтею 23 Бюджетного кодексу України (БК).

Вимоги БК стосовно перерозподілу видатків бюджету

Як установлює частина сьома статті 23 БК, перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі, в розрізі КЕКВ проводиться за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів — у межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету.

А от перерозподіл видатків бюджету за бюджетними програмами, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету) у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів здійснюють за рішенням КМУ (Ради міністрів АР Крим, місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної місцевої ради), погодженим з Комітетом ВРУ з питань бюджету (відповідною комісією Верховної Ради АР Крим, місцевої ради). Порядок такого перерозподілу визначений Порядком передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків бюджету і надання кредитів з бюджету, затвердженим постановою КМУ від 12.01.2011 № 18.

Під час перерозподілу видатків бюджету між КЕКВ потрібно врахувати також обмеження, встановлені БК.

Зокрема, частиною одинадцятою статті 23 БК заборонено без внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами державного бюджету (місцевого бюджету) на:

 •   оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків;
 •   видатки за бюджетними програмами, пов'язаними з функціонуванням органів державної влади (органів влади АР Крим та органів місцевого самоврядування), за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами.

Окрім цього, не можна забувати і про захищені видатки бюджету, перелік яких установлює стаття 55 БК.

Підстави для перерозподілу видатків бюджету

Внесення змін до розпису бюджету урегульовує розділ 3 Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України, затвердженої наказом Мінфіну від 28.01.2002  № 57 (далі — Інструкція № 57).

Унесення змін до розпису за загальним і спеціальним фондом державного бюджету передбачає затвердження довідок про внесення змін до кошторисів, планів асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету, та планів спеціального фонду бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) за формами згідно з додатками 11, 12, 14 до Інструкції № 57 у порядку, встановленому для затвердження цих документів.

Отже, розпорядник бюджетних коштів, який збирається провести перерозподіл видатків бюджету в розрізі КЕКВ, джерел надходження та місяців, складає:

 • довідку про зміни до кошторису;
 •  довідку про зміни до плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету;
 • довідку про зміни до плану спеціального фонду бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків).

Своєю чергою, головний розпорядник бюджетних коштів за зверненням розпорядника має погодити перерозподіл асигнувань в розрізі КЕКВ з Мінфіном (місцевим фінорганом), а для збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків — отримати рішення КМУ, місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної місцевої ради, які є головними розпорядниками коштів державного/місцевого бюджетів.

За якими КЕКВ можна проводити перерозподіл

Розписи державного і місцевих бюджетів і помісячні плани асигнувань загального фонду можуть містити КЕКВ: 2110 «Оплата праці», 2120 «Нарахування на оплату праці», 2220 «Медикаменти та перев'язувальні матеріали», 2230 «Продукти харчування», 2270 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв», 2281 «Дослідження і розробки, окремі заходи розвитку по реалізації державних (регіональних) програм», 2282 «Окремі заходи розвитку по реалізації державних (регіональних) програмам, не віднесені до заходів розвитку», 2700 «Соціальне забезпечення», 5000 «Інші видатки».

Саме за КЕКВ 5000 «Інші видатки», до якого входять всі інші, окрім перелічених КЕКВ, найчастіше й проводять зміни асигнувань. Адже решта КЕКВ належать до захищених видатків, обсяг яких скорочувати не можна.

Зазвичай наприкінці бюджетного періоду головний розпорядник за зверненням бюджетної установи може збільшити асигнування за окремим КЕКВ — у межах своїх призначень за бюджетною програмою (скажімо, за КЕКВ 2110 у разі підвищення заробітної плати). Можливим є і перерозподіл інших бюджетних асигнувань у межах КЕКВ 5000.

Аби перерозподілити асигнування за КЕКВ 5000, установа оформлює і подає до головного розпорядника:

 • звернення про перерозподіл КЕКВ з обгрунтуванням і поясненнями;
 • довідку про зміни до кошторису;
 • зміни до розрахунків до кошторису з обґрунтуванням змін і наведеними розрахунками, які є невід'ємною частиною довідки про зміни до кошторису.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль