Чи можна продовжити дію договору на закупівлю, укладеного за старим Законом

1314
З’ясуємо, чи можуть замовники продовжити дію договорів на закупівлю, укладених за старим Законом. Приміром, договорів про закупівлю комунальних послуг, продуктів харчуванням чи ліків. Бо ж доволі часто передбачені такими договорами товари, роботи, послуги конче потрібні замовнику, аби виконувати вже з перших днів нового року ті функції і завдання, які покладені на них державою чи органами місцевого самоврядування.

Частина п’ята статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі) дає право замовникам на продовження дії договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.

Утім, до договорів про закупівлю, укладених за Законом України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі — Закон № 1197), застосувати цю норму не можна.

Як бути замовникам у цій ситуації? Чи зможе він внести зміни до договору на закупівлю, укладеного за  Законом № 1197?

Відповідь на це запитання дає пункт 7 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі. Він говорить, що процедури закупівель товарів, робіт та послуг, розпочаті до введення в дію цього Закону, завершуються відповідно до порядку, що діяв до введення в дію цього Закону.

Отже, попри те що Закон № 1197 втратив чинність, замовники можуть користуватися його нормами стосовно закупівель, проведених за цим Законом. З’ясуємо, як діяти і що слід врахувати при цьому замовникам.

Внесення змін до договору на закупівлю, укладеного за старим Законом: ураховуємо норми законодавства

Укладення договору про закупівлю відбувається з дотриманням положень Цивільного кодексу України (ЦК) та Господарського кодексу України (ГК).

Як установлює стаття 638 ЦК, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Нагадаємо, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір є обов'язковим до виконання його сторонами. А строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки відповідно до договору (ст. 631 ЦК).

Тож допоки дія договору триває, сторони мають виконувати взяті на себе зобов'язання відповідно до умов договору та з дотриманням вимог законодавства в цілому.

Оскільки Закон про публічні закупівлі не містить норм, які б регулювали відносини у сфері державних закупівель, зміну істотних умов договорів про закупівлю, укладених за Законом № 1197, замовники проводять відповідно до:

  • умов, визначених у договорах про закупівлю;
  • положень ЦК та ГК;
  • частини шостої статті 40 Закону № 1197.

Нагадаємо норму частини шостої статті 40 Закону № 1197: «дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку».

Умови для внесення змін до договору на закупівлю, укладеного за старим Законом

Замовник може продовжити договір про закупівлю, укладений відповідно до вимог Закону № 1197, уклавши додаткову угоду і визначивши в ній:

  • строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року;
  • обсяг, що не перевищує 20% суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році (з урахуванням усіх змін, внесених до нього);
  • а також подбавши про те, аби видатки на цю мету були затвердженіо в установленому порядку.

(!) Зауважимо, що продовження договору про закупівлю, укладеного за старим Законом (як, до речі і за новим) можливе лише, якщо строк його дії дотепер не закінчився.

Отже, замовник, який вновить зміни до договору про закупівлю і укладає  додаткову угоду, ураховує таке:

  • 20% слід відраховувати від остаточної (кінцевої) кінцевої вартості укладеного договору з урахуванням усіх змін, що були внесені до нього протягом року (у разі наявності);
  • у разі проведення надалі у наступному році процедури закупівлі на цей самий предмет закупівлі обсяги закупівлі, що були визначені в додатковій угоді, не потрібно враховувати під час проведення нової процедури;
  • якщо замовник — розпорядник бюджетних коштів укладає додаткову угоду до договору про закупівлю і, як наслідок, змінює умови бюджетних зобов’язань,  він повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов’язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов’язань.

(!) Нагадаємо, що за БК розпорядники бюджетних коштів можуть брати бюджетні зобов’язання та проводити платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль