Єдиний соціальний внесок 2017 року: мінімальні та максимальні величини

18555
До Закону про ЄСВ законотворчі цьогоріч внесли певні зміни. Та й підвищення розміру заробітної плати вплинуло на зростання мінімальної бази нарахування ЄСВ. Розповімо, на що потрібно звернути увагу роботодавцям насамперед.

Так, з легкої руки законотворців Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII  вніс окремі зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі ― Закон про ЄСВ).

Однак стосуються вони підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. А ось ставки єдиного соціального внеску (ставки ЄСВ) та порядок його нарахування роботодавцями залишились незмінними. Тож новації в нарахуванні ЄСВ роботодавцями-страхувальниками, у т. ч. бюджетними установами, спричинені лише новим розміром мінімальної заробітної плати і, як наслідок, новими:

 • розміром мінімального страхового внеску 2017 року;
 • максимальною величиною бази нарахування ЄСВ.

Проілюструємо сказане в таблицях.

Ставки ЄСВ 2017 року

Ставки ЄСВ 2017 року не змінилися для роботодавців ―  установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за договорами ЦПХ, у т. ч. представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів цих установ і організацій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Вид доходів

Ставка ЄСВ, яку нараховують і сплачують роботодавці

Фонд оплати праці найманих працівників, у т. ч. іноземців

22%

Винагорода фізичним особам за договорами ЦПХ (крім договору ЦПХ, укладеного з фізособою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб ― підприємців)

22%

Допомога по тимчасовій непрацездатності (оплата перших п'яти днів непрацездатності коштом роботодавця, допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах)

22%

Заробітна плата і допомога по тимчасовій непрацездатності працівників-інвалідів

8,41%

Нагадаємо, що єдиний соціальний внесок 2017 року обчислюється  на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону про ЄСВ нараховується ЄСВ.

Мінімальний страховий внесок 2017 року

Із початку 2016 року роботодавці застосовують правило:  якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). І цьогоріч змін до цього правила законодавці не вносили. Отже, роботодавці мають і надалі його дотримувати.

Розмір мінімальної заробітної плати протягом цього року становитиме 3200 грн. Відповідно, мінімальний страховий внесок 2017 року — 704,00 грн. (3200,00 грн. × 22%).

Платники

Місячний розмір мінімального страхового внеску

Роботодавці на базу нарахування ЄСВ, визначену щодо основного працівника, з якої справляється внесок за ставкою 22 %

704,00 грн.

Якщо ж фізична особа не перебуває з установою у трудових відносинах, і відповідно, не отримує за певний звітний місяць жодних інших доходів від установи, крім винагороди за договором ЦПХ, вимоги стосовно сплати мінімального страхового внеску в такому випадку не застосовуються і базою для нарахування ЄСВ є сума винагороди за договором ЦПХ.

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ 2017 року

Нагадаємо, що максимальна величина бази нарахування ЄСВ ― це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується ЄСВ.

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ тричі змінюватиметься протягом 2017 року:

·         з 1 січня — 40 000,00 грн. (1600,00 грн. × 25);

·         з 1 травня — 42 100,00 грн. (1684,00 грн. × 25);

·         з 1 грудня — 44 050,00 грн. (1672,00 грн. × 25).

Із 1 січня 2017 року

Із 1 травня 2017 року

Із 1 грудня 2017 року

40 000,00

42 100,00

44 050,00

Нарахування ЄСВ роботодавцями

Як вже говорилося, правила нарахування ЄСВ для роботодавців загалом не змінилися. Водночас роботодавці мають звернути увагу на особливості нарахування ЄСВ, пов’язані зі збільшенням розміру мінімальної зарплати до 3200 грн. і потребою проводити доплату до заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці, аби забезпечити її мінімальний розмір.

Розглянемо це на Прикладі нарахування ЄСВ на заробітну плату працівника.

Приклад нарахування ЄСВ на заробітну плату працівника

Посадовий оклад працівника 1-го тарифного розряду, який працює в бюджетній установі за основним місцем роботи, із 1 січня 2017 року становить 1600 грн. У січні цей працівник відпрацював повний місяць і виконав норму робочого часу.

Отже, установа має забезпечити мінімальний розмір заробітної плати (3200 грн.) цьому працівнику і нарахувати йому доплату. Тобто до фонду оплати праці цього працівника входитиме оплата відпрацьованого робочого часу за посадовим окладом 1600 грн. та доплата до розміру мінімальної заробітної плати — 1600 грн. 

Базою для нарахування ЄСВ є нарахована працівнику заробітна плата у розмірі 3200 грн. (а не посадовий оклад працівника).

Відповідно, буде виконана і вимога щодо мінімального страхового внеску — 704 грн.

Перевірки нарахування ЄСВ роботодавцями

Цьогоріч дещо розширено повноваження органів фіскальної служби та ПФУ щодо збору та обліку ЄСВ.

Так, органи ПФУ отримали додаткове право у разі виявлення за результатами аналізу даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру недостовірних відомостей про застрахованих осіб вимагати від платників ЄСВ інформацію про ці відомості та усунення порушень (п. 51 ст. 131 Закону про ЄСВ).

Окрім цього, задля виявлення фактів використання праці неоформлених працівників і порушень законодавства про працю передбачено обмін інформацією між Держпраці й ДФС. Однак, як саме він відбуватиметься, ще має визначити ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль