Бюджетні новації — 2017: чого чекати розпорядникам коштів

2680
Із січня 2017 року законодавчими змінами відкориговано, зокрема, порядок передачі бюджетних призначень для реалізації державних інвестиційних проектів, оприлюднення інформації головними розпорядниками. Окремі видатки розпорядників бюджетних коштів обмежено наявними фінансовими ресурсами. Про це і розповімо детальніше.

Головні розпорядники та розпорядники нижчого рівня за коштами держбюджету у 2017 році мають врахувати Закони України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII (далі — Закон № 1801) та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 20.12.2016 № 1794-VIII (далі — Закон № 1794), які набрали чинності 01.01.2017. Цими актами унесено корективи до бюджетного процесу в частині внесення змін до Держбюджету, розроблення і реалізації державних інвестиційних проектів, оприлюднення інформації головними розпорядниками, обмеження окремих видатків наявними фінансовими ресурсів держбюджету.

Прогноз Держбюджету на плановий рік

У 2017 році для Уряду відтерміновано строк для уточнення та схвалення прогнозу Держбюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди (2018-2019 рр.). Тож у поточному році КМУ уточнюватиме і схвалюватиме його протягом І кварталу поточного року — до 01.04.2017 (абз. 9 ч. 1 ст. 21 БК). Нагадаємо, що раніше відповідний проект Держбюджету КМУ зобов’язувався уточнювати і схвалювати у місячний строк з дня опублікування закону про Державний бюджет України.

Внесення змін до Держбюджету

Порядок внесення змін до закону про Державний бюджет України, який визначено статтею 52 БК, оновився. Відтепер зміни до закону про Державний бюджет України можуть вноситися виключно законами про внесення змін до закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Державні інвестиційні проекти

Цьогоріч головним розпорядникам за коштами держбюджету потрібно слідкувати за строками розроблення або реалізації протягом бюджетного періоду державного інвестиційного проекту. Це пов’язано з новим механізмом перерозподілу між головними розпорядниками бюджетних призначень для реалізації державних інвестиційних проектів, який визначає частина 15 статті 23 БК.

Так, у разі порушення цих строків бюджетні призначення для реалізації такого проекту можуть передаватися для реалізації інших державних інвестиційних проектів від одного головного розпорядника коштів держбюджету до іншого головного розпорядника коштів держбюджету, бюджетні призначення щодо яких визначено у Законі № 1801. Факт відповідного порушення встановлює Міжвідомча комісія з питань державних інвестиційних проектів.

Передаватимуть бюджетні призначення згідно з рішенням КМУ, проект якого готуватиме Мінекономрозвитку на підставі рішення Міжвідомчої комісії з питань державних інвестиційних проектів. Проект рішення КМУ обов’язково погоджуватиме Комітет Верховної Ради України з питань бюджету.

Оприлюднення інформації головними розпорядниками

Нагадаємо, що головні розпорядники оприлюднюють шляхом розміщення на своїх офіційних сайтах:

 • паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період (включаючи зміни до паспортів бюджетних програм) — у триденний строк з дня затвердження таких документів;
 • звіти про виконання паспортів бюджетних програм за звітний бюджетний період — у триденний строк після подання таких звітів до Мінфіну (абз. 5 ч. 5 ст. 28 БК).

Водночас Законом № 1789 уточнено, що у триденний строк після подання цих звітів головні розпорядники починаючи з 2017 року оприлюднюватимуть інформацію про стан реалізації інвестиційних проектів за бюджетними програмами із зазначенням ступеня їх готовності та обсягів коштів, необхідних для завершення таких проектів.

Обмеження наявними фінансовими ресурсами

У 2017 як і в минулому році окремі норми і положення ряду нормативно-правових актів застосовують у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету (п. 6 розд. «Прикінцеві положення» Закону № 1801, п. 26 розд. VI БК).

Водночас у поточному році виходячи з наявних фінансових ресурсів держбюджету розпорядники за коштами держбюджету виплачуватимуть також:

 • працівникам у сфері культури, педагогічним працівникам закладів освіти сфери культури надбавки за почесне звання, доплати за науковий ступінь, вислугу років залежно від стажу роботи в державних і комунальних закладах культури, закладах освіти сфери культури, інших надбавок та доплат, премій, винагород за творчу діяльність;
 •  працівникам бібліотек допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та доплату за вислугу років.

Однак у повному обсязі мають бути забезпечені видатки на виплату:

 •  допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року, або 3200 грн. особам, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII);
 • ·матеріальної допомоги в розмірі середньої місячної зарплати за останнім місцем роботи за рахунок коштів держбюджету, що виплачується особам, звільненим із строкової військової служби та взятим на військовий облік за місцем проживання (п. 3 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII).

Орендна плата

Нагадаємо, у 2016 році оренда плата за оренду держмайна не індексувалась, оскільки дію норми статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII в частині індексації орендної плати було зупинено. На 2017 рік таких обмежень Закон № 1801 не встановлює, тож у 2017 році орендну плату індексуватимуть на загальних підставах.

Іван ЛЕВАДСЬКИЙ, експерт MCFR: ГоловбухПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль