Пояснювальна записка до річної звітності: складаємо за зразком

1492
Бухгалтер установи, який складає річну фінансову та бюджетну звітність, має пам’ятати не лише про вимоги Порядку № 44, а й про норми національних положень бухгалтерського обліку. Як не розгубитися у цій ситуації і все правильно врахувати у Пояснювальній записці до річної звітності, розповімо далі.

Завершивши бюджетний рік, бухгалтер установи має скласти річну фінансову та бюджетну звітність. І важливо при цьому, аби:

 • інформація, наведена у фінансовій та бюджетній звітності, була достовірною, тобто не мала помилок і перекручень;
 • у звітності містилася інформація про всі проведені господарські операції, які відображені в бухгалтерському обліку.

Звичайно ж, допомогти бухгалтеру у цьому покликані результати проведеної напередодні інвентаризації.

(!) Нагадаємо, що звітним періодом для складання річної фінансової та бюджетної звітності є бюджетний період, що становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того самого року, якщо не буде визначено інший період у випадках, визначених законодавством.

Порядок складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів затверджений наказом Мінфіну від 24.01.2012 № 44 (далі — Порядок № 44).

За його вказівкою для розкриття елементів фінансової та бюджетної звітності слід використовувати відповідні форми, а також Пояснювальну записку (додаток 14). На особливостях відображення інформації у Пояснювальній записці до звітності ми і зупинимося детальніше.

Хто складає Пояснювальну записку до звітності

Пояснювальну записку складають розпорядники бюджетних коштів. Тож вона насамперед має містити таку інформацію про розпорядника бюджетних коштів:

 • найменування та місцезнаходження;
 • короткий опис основної діяльності;
 • найменування розпорядника вищого рівня.

Як відображати інформацію у Пояснювальній записці до звітності

Інформацію, яку розпорядник має зазначити та описати у Пояснювальній записці, детально перелічено у пункті 4.2 Порядку № 44.

Водночас зауважимо: наразі інформацію про  необоротні активи у річній звітності, зобов’язання, фінансові інвестиції і спільну діяльність відображають у річній фінансовій та бюджетній звітності за вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у державному секторі (далі — НП(с)БОДС).

Тож аби з’ясувати, якою саме інформацією слід доповнити Пояснювальну записку до річної звітності, слід звернутися до НП(с)БОДС. А саме:

про основні засоби; нематеріальні активи; незавершені капітальні інвестиції в основні засоби та нематеріальні активи; фінансові інвестиції — слід порівняти вимоги пункту 4.3 Порядку № 44 щодо заповнення Звіту про рух необоротних активів (форма № 5; додаток 15) із вимогами:

 • розділів VII НП(с)БОДС 121 «Основні засоби» та НП(с)БОДС 122 «Нематеріальні активи», затверджених наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202;
 • розділу V НП(с)БОДС 133 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568;

про запаси — слід порівняти вимоги пункту 4.4 Порядку № 44 щодо заповнення Звіту про рух матеріалів і продуктів харчування (форма № 6; додаток 16) із вимогами:

 • розділу V НП(с)БОДС 123 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202;

про зобов’язання — слід порівняти вимоги пункту 4.2 Порядку № 44 із вимогами:

 • розділу ІII НП(с)БОДС 128 «Зобов’язання», затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2010 № 1629;
 • розділу IV НП(с)БОДС 130 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Мінфіну від 11.08.2011 № 1022.

Окрім цього, у Пояснювальній записці у звітності відображають інформацію про зміни в облікових оцінках, обліковій політиці та виправлення суттєвих помилок з урахуванням розділу IV НП(с)БОДС 125 «Зміни облікових оцінок та виправлення помилок», затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2010 № 1629.

Аби врахувати всі вимоги окреслених нормативних документів, пропонуємо переглянути Зразок Пояснювальної записки.

Читайте про фінансову звітність за новим порядкомВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль