Операції в іноземній валюті у річній звітності установ

358
Бюджетні установи, які протягом року проводили операції в іноземній валюті, мають відзвітувати про них у річній фінансовій та бюджетній звітності. Про те, як це зробити, йтиметься далі.

Так, бюджетна установа може проводити господарські операції в іноземній валюті — однак лише дотримуючись напрямів витрат, встановлених законодавством.

Бухгалтерський облік таких операцій ведеться на рахунках тих самих класів, що й операції в національній валюті, за відповідними субрахунками.

Аналогічно іншим, усі операції, проведені установою в іноземній валюті на поточних рахунках в установах банку, слід відобразити в фінансовій звітності. Як саме відобразити інформацію про операції в іноземній валюті, розглянемо разом. Утім, спочатку дещо зупинимося на нюансах їх проведення.

Операції в іноземній валюті: нюанси проведення

Які господарські операції потрібно зарахувати до операцій в іноземній валюті?

Операції в іноземній валюті це:

 • розрахунки в іноземній валюті з нерезидентами за поставлені товари, надані послуги, оплату послуг банків-нерезидентів, розрахунки за службовими закордонними відрядженнями;
 • надання платних послуг розпорядниками бюджетних коштів, що мають право відповідно до законодавства України отримувати плату в іноземній валюті за послуги, які вони надають відповідно до своєї основної діяльності;
 • відсотки від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів в іноземній валюті, отриманих вищими та професійно-технічними навчальними закладами за надання платних послуг;
 • гранти, надані міжнародними фондами;
 • позики міжнародних фінансових організацій.

Для здійснення операцій в іноземній валюті розпорядники бюджетних коштів відкривають рахунки в установах банків за відповідними балансовими рахунками згідно з вимогами нормативних актів Національного банку України (п. 13.1 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженому наказом Мінфіну від 24.12.2012 № 1407; далі — Порядок № 1407).

Після відкриття в установі банку рахунка для обліку операцій в іноземній валюті розпорядник бюджетних коштів подає до відповідного органу Казначейства довідку банку про відкриття рахунка на його ім'я.

При проведенні операцій в іноземній валюті розпорядники бюджетних коштів (одержувачі бюджетних коштів) складають довідку про операції в іноземній валюті за формою, наведеною в додатку 39 до Порядку № 1407.

Її подають на паперових та електронних носіях до органу Казначейства протягом трьох робочих днів місяця, що настає за звітним, за кожним видом (кодом) іноземної валюти окремо.

(!) Зауважимо: за достовірність інформації, відповідність проведених операцій вимогам законодавства, правильність складання та своєчасність подання до органу Казначейства довідки про операції в іноземній валюті відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів).

Операції в іноземній валюті: відображення у річній звітності

Порядок складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів затверджений наказом Мінфіну від 24.01.2012 № 44 (далі — Порядок № 44).

Залежно від того, кошти якого фонду для проведення операцій в іноземній валюті використовує розпорядник, він подає форми звітності, в яких відображає суми коштів у національній та іноземній валюті, а також зведену звітність за формами:

 • Звіт про надходження та використання коштів загального фонду (форма № 2д, № 2м; додаток 4 до Порядку № 44),
 • Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги (форма № 4-1д, № 4-1м; додаток 5 до Порядку № 44),
 • Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м; додаток 6 до Порядку № 44),
 • Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій) (форма № 4-3д.1, № 4-3м.1; додаток 9 до Порядку № 44).

(!) Якщо розпорядник проводить операції в кількох іноземних валютах, він складає Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду (позики міжнародних фінансових організацій) (форма № 4-3.1; додаток 9 до Порядку № 44) за кожним цифровим кодом валюти. А також — зведений звіт, в якому відображає загальну інформацію у національній валюті.

Звичайно, звітуючи про операції в іноземній валюті, не можна забувати й про інші звітні форми з Порядку № 44.

Зокрема, суми коштів на рахунках в установах банків на звітну дату — в національній валюті України — відображають в рядку 243 «Рахунки в іноземній валюті» Балансу (ф. № 1; додаток 1 до Порядку № 44).

Водночас такі суми розшифровують у Довідці про залишки коштів в іноземній валюті, що перебувають на поточних рахунках, відкритих в установах банків (додаток 24 до Порядку № 44; далі — Довідка про залишки коштів). Зокрема у графі 4 Довідки про залишки коштів розпорядники відображають залишки коштів загального і спеціального фондів на рахунках, відкритих в установах банків в іноземній валюті.

У разі використання грантів, що надійшли в іноземній валюті, розпорядник бюджетних коштів має скласти Довідку про використання іноземних грантів (додаток 32 до Порядку № 44). У ній він наводить інформацію про використання коштів грантів, отриманих від міжнародних фінансових організацій та країн-донорів за звітний рік. У разі якщо отримані кошти розпорядник ще не використав, їх залишок він відображає в Довідці про залишки коштів.

Суму курсових різниць при збільшенні/зменшенні курсу чи переоцінки зобов’язань, узятих в іноземній валюті слід відобразити в рядках 060 та/або 800 «Інші видатки» Звіту про результати фінансової діяльності (форма № 9; додаток 2 до Порядку № 44).

Якщо розпорядник обліковує заборгованість за позиками міжнародних організацій, він відображає суму заборгованості в:

 • рядку 200 «Розрахунки за окремими програмами» та/або рядку 440 «Розрахунки за окремими програмами» Балансу;
 • Звіті про заборгованість за окремими програмами (форма № 7д.1, № 7м.1; додаток 11 до Порядку № 44).


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль