Як формуватимуться місцеві бюджети 2017 року: нові правила гри

1668
Наприкінці минулого року майже всі місцеві органи влади затвердили місцеві бюджети 2017 року. Утім, як відомо, наші законотворці особливо плідно полюбляють працювати чомусь саме в останні дні року. І, як наслідок, під ялинку ми отримуємо низку переписаних та нових положень законодавства. Так, наприклад, із 1 січня 2017 року новими законодавчими нормами змінено структуру надходжень до місцевих бюджетів, ставки загальнодержавних та місцевих податків і зборів тощо.

Так, на місцеві бюджети 2017 року чекає чимало новацій. Законотворці наприкінці минулого року  стосовно них внесли і до Бюджетного кодексу України (БК), і до Податкового кодексу України цілу купу змін. Стосуються вони, зокрема:

 • порядку внесення змін до місцевих бюджетів;
 • переліку надходжень до місцевих бюджетів;
 • нових ставок місцевих податків і зборів, що вплине на надходження до місцевих бюджетів;
 • механізму оцінки, відбору та фінансування інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку.

Тож розповімо далі про все докладніше.

Як вносити зміни до місцевих бюджетів 2017 року

Насамперед зауважимо, що тепер останнім днем для затвердження місцевого бюджету є 25 грудня року, наступного за плановим (раніше місцеві бюджети мали затвердити до 25 грудня).

По-новому тепер слід вносити зміни до рішення про місцевий бюджет, якщо дохідна частина загального фонду місцевого бюджету перевиконана.

Керуючись оновленим бюджетним законодавством, місцеві фіноргани зможуть констатувати факт перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за підсумками першого кварталу (раніше підсумки підбивали за перше півріччя).

На основі таких офіційних  висновків відповідна місцева рада може ухвалити рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет. Причина — перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету.

Отже, якщо дохідну частину загального фонду місцевого бюджету перевиконано, відповідна місцева рада зможе ухвалити рішення та внести зміни до рішення про місцевий бюджет 2017 року вже за результатами І кварталу поточного року.

Коли повинні оприлюднювати інформацію головні розпорядники коштів місцевого бюджету

Як відомо, на рівні місцевих бюджетів, які мають взаємовідносини з держбюджетом, у 2017 році застосовується програмно-цільовий метод.

З огляду на це, головні розпорядники за коштами таких місцевих бюджетів 2017 року на своїх офіційних сайтах мають оприлюднити:

 • паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період (зміни до паспортів бюджетних програм) — у триденний строк з дня їх затвердження;
 • звіти про виконання паспортів бюджетних програм за звітний бюджетний період — у триденний строк після подання таких звітів до місцевих фінорганів.

Окрім того, у триденний строк після подання таких звітів головні розпорядники мають оприлюднити інформацію про стан реалізації інвестиційних проектів за бюджетними програмами із зазначенням ступеня їх готовності та обсягів коштів, необхідних для завершення таких проектів.

(!) Нагадаємо, що наприкінці року Мінфін оновив:

 • Структуру кодування програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, затверджену наказом Мінфіну від 02.12.2014 № 1195;
 • Типову програмну класифікацію видатків та кредитування місцевих бюджетів/Тимчасову класифікацію видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу, затверджену наказом Мінфіну від 02.12.2014 № 1195.

Які надходження спрямовуватимуть до місцевих бюджетів 2017 року

Цьогоріч дещо змінився перелік надходжень до місцевих бюджетів.

Із надходжень, що складаються з доходів загального фонду бюджетів міст обласного значення, м. Києва, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад (ОТГ), міст районного значення, сільських, селищних бюджетів у 2017 році частину спрямують до спецфонду держбюджету. Скажімо, 14% надходжень єдиного податку, сплаченого платниками єдиного податку четвертої групи. А передбачені вони для надання фінансової допомоги сільгосптоваровиробникам.

Натомість до місцевих бюджетів 2017 року зараховуватимуть частину надходжень, що складається з доходів загального фонду держбюджету:

 • 13,44% акцизного податку з виробленого в Україні пального;
 • 13,44% акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального (п. 43 розд. VI БК).

(!) Зауважимо: обсяг таких надходжень не може бути меншими, ніж обсяг нарахувань у 2016 році акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального.

Установлює БК і нову схему зарахування таких надходжень (див. табл.).

Період 2017 року

Як зараховуватимуть надходження до місцевих бюджетів

І півріччя

Пропорційно частці нарахувань за даними декларацій сум акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального за 2016 рік на відповідній території у загальному обсязі таких нарахувань за 2016 рік в цілому по Україні

ІІ півріччя

Пропорційно обсягу реалізованого суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального на відповідній території за І півріччя 2017 року в загальному обсязі такого реалізованого пального в цілому по Україні за І півріччя 2017 року

Окрім цього, місцеві бюджети 2017 року за рахунок спецфонду держбюджету отримуватимуть субвенції, зокрема на:

 • формування інфраструктури ОТГ;
 • погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг й тарифами, що затверджувалися (погоджувалися) органами держвлади чи місцевого самоврядування;
 • проведення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій.

Збільшаться надходження окремих місцевих бюджетів в рамках експерименту з фінансування заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення. Цей експеримент проводитиметься цьогоріч у всіх областях.

З огляду на потребу його фінансування, до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету міста Києва у 2017 році зараховуватимуть 50% перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), ПДВ з увезених на митну територію України товарів (продукції)), визначених у розписі держбюджету за загальним фондом (п. 33 розд. VI БК). Розподілятимуться кошти між цими бюджетами пропорційно сумі перевиконання на відповідній території загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях відповідних областей та міста Києва.

Корисно прочитати

Детально про те, як наповнюватимуть місцеві бюджети податки і збори та куди спрямовуватимуть кошти Державного фонду регіонального розвитку, читайте у статті І. Левадського «Місцеві бюджети: чого чекати у 2017 році»Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль