Паливо за талонами: відображаємо у бухгалтерському обліку правильно

247
Під час придбання палива в АЗС бюджетні установи найчастіше використовують спосіб його відпуску за талонами. Таке паливо вони мають відобразити в обліку. Як це зробити, розглянемо разом.

Можливість придбавати паливо за талонами бюджетній установі забезпечує попередньо укладений з АЗС договір купівлі-продажу палива (далі — договір). Предметом такого договору має бути конкретний вид палива із зазначенням його марки (а не талони на паливо).

Зазвичай АЗС як постачальник палива передає установі талони на паливо після їх оплати зі складанням акта приймання-передачі талонів. У ньому зазначають: серію і номер талона, вид палива, марку палива, номінал талона (10 л, 20 л тощо), вартість палива.

Ціна палива у розрахункових документах, що підтверджують відпуск палива за талонами, має відповідати ціні, зазначеній у договорі або додатковій угоді до договору.

Також у договорі передбачають щомісячне передавання АЗС відомості (реєстру) використаних талонів, адже відповідно до пункту 14.9 Інструкції № 281 на відпущене паливо матеріально відповідальні особи АЗС складають реєстри (відомості) окремо на кожного власника палива.

Які талони на паливо можна використовувати

Форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона — АЗС.

При цьому зміст талона обов’язково має містити його серійний та порядковий номери (пп. 10.3.3.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго, Мінтрансзв’язку, Мінекономіки, Держспоживстандарту від 20.05.2008 №  281/171/­578/155; далі — Інструкція № 281).

Як сплатити за паливо, отримане за талонами

Варто наголосити, що отримане за талонами паливо бюджетні установи оплачують виключно через установи банків (абз. 1 п. 10 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою КМУ від 20.12.1997 № 1442; далі — Правила № 1442).

Як вести бухгоблік операцій з отримання палива за талонами

Оплачені талони установа обліковує відповідно до пункту 2.6 Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну від 02.04.2014 № 372, та Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну від 26.06.2013 № 611.

Для цього слід використовувати субрахунок 331 «Грошові документи в національній валюті». Наголосимо: талони на паливо не є бланками документів суворої звітності. Отже, відображати їх на рахунку позабалансового обліку 08 «Бланки документів суворої звітності» не потрібно.

У бюджетній установі призначають особу, яка відповідає за зберігання і видачу талонів, заводять журнал видачі талонів, установлюють відповідальність за втрату талона тощо.

Аби на АЗС водієві установи відпустили паливо за талоном, йому в установі під звіт видають талон. А після отримання визначеної в талоні кількості палива — на АЗС видають відповідний розрахунковий документ. Цей документ разом зі звітом про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, він має здати до бухгалтерії установи.

Розглянемо бухгалтерський облік операцій з отримання палива за талонами у робочій ситуації.

СИТУАЦІЯ. Установа відповідно до укладеного з постачальником договору отримала бензин А-92 в кількості 4500 л за ціною 22 грн./л (у  т.  ч. ПДВ) у талонах на бензин та перерахувала кошти в сумі 99 000 грн. (у т. ч. ПДВ).

Протягом місяця водіям під звіт видано талони на 280 л бензину. За подорожніми листами використано 280 л бензину марки А-92.

Потрібно відобразити проведені господарські операції у бухгалтерському обліку установи.

РІШЕННЯ. Відображення в бухгалтерському обліку установи проведених операцій з оприбуткування та списання палива, отриманого за талонами, унаочнимо у Таблиці.

Таблиця

Кореспонденція субрахунків за операціями з придбання за талонами палива, його оприбуткування та списання

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума,

грн.

Меморіальний ордер

Д-т

К-т

форма

Оприбутковано талони на бензин у кількості  4500 л (у т. ч. ПДВ)

331

675

99 000

6

409 (бюджет)

Перераховано з реєстраційного рахунку кошти для оплати вартості бензину (у т. ч. ПДВ)

675

321

99 000

6,
2

409 (бюджет),
381 (бюджет)

Видано талони на бензин під звіт водіям

362

331

6160

8

386 (бюджет)

Заправлено автомобілі паливом за талонами

235

362

6160

8

386 (бюджет)

Списано вартість бензину у кількості 280 л на підставі подорожніх листів

801

235

6160

13

396 (бюджет)



Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією




  Розсилка









  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль