text
Головбух: Бюджет

Порядок зміни облікової політики та оформлення наказу про внесення змін

 • 19 січня 2017
 • 13340

Бюджетні установи останнім часом можуть самі формувати власну облікову політику, а за потреби — вносити до неї зміни. Із початку 2017 року якраз і виникла така потреба. Адже Мінфін як орган, який затверджує стандарти бухобліку, змінив вимоги із запровадженням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Тож далі — про те, як має діяти установа, аби змінити облікову політику на 2017 рік.

Так, бюджетна установа наразі сама обирає методи оцінки, обліку, процедури, які застосовуватиме в бухгалтерському обліку, якщо нормативні акти передбачають більше ніж один їх варіант. Далі вона фіксує обрані методи і процедури у власному розпорядчому документі — Положенні про облікову політику і постiйно (iз року в рiк) застосовує ухвалену облiкову полiтику.

Утім, за потреби установа може внести зміни до облікової політики.

Як це правильно зробити, детально прописано у двох нормативних актах:

Тож аби змінити облікову політику на 2017 рік, ви можете перечитати ці нормативи і дотримати їх норм. А можете разом з нами розставити акценти на ключових моментах зміни облікової політики.

Коли можна вносити зміни до облікової політики

Змінити облікову політику установа може у виняткових випадках, що їх прямо встановлюють нацiональні положення (стандарти) бухгалтерського облiку в державному секторi (розд. III Методрекомендацій).

Читаємо, що ж саме нам прямо встановлюють норми національних положень.

Облікова політика може змінюватися тільки у разі, якщо:

 •  змінюються вимоги положення (статуту),
 •  змінюються вимоги органу, який затверджує національні положення бухгалтерського обліку;
 •  зміни забезпечать достовірне відображення подій або господарських операцій у фінансовій звітності. 

Окрім того, нацiональні положення бухгалтерського облiку містять ще й такі прямі вказівки:

Зміною облікової політики вважається

Не вважається зміною облікової політики

Перехід на застосування нового принципу бухгалтерського обліку

Прийняття облікової політики для подій або господарських операцій, які відрізняються за змістом від попередніх подій або господарських операцій

Зміна підходу до визнання або вимірювання господарської операції чи події в межах одного принципу бухгалтерського обліку

Прийняття нової облікової політики для подій або господарських операцій, які не відбувалися раніше або які не були суттєвими

Тож оскільки цьогоріч Мінфін як орган, який затверджує національні положення бухгалтерського обліку, змінив вимоги стосовно ведення бухобліку, установа має повне право зафіксувати оновлені процедури, шляхом зміни облікової політики. Головне — обгрунтувати таку зміну. А запроваджені 10 нових національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку дають чималенько для цього підстав. Адже вони із 1 січня кардинально:

 • змінюють порядок складання фінансової звітності;
 • встановлюють нові принципи ведення бухгалтерського обліку, підходи до визнання господарських операцій та подій, пов’язаних з доходами, витратами, інвестиційною нерухомістю, орендою, фінансовими інструментами, будівельними контрактами.

Коли можна застосовувати зміни облікової політики

За загальним правилом облікова політика застосовується щодо подій та господарських операцій з моменту їх виникнення.

Не поширюється це правило лише на випадки, коли суму коригування фінансового результату попередніх періодів на початок звітного року неможливо визначити достовірно. У таких випадках облікова політика застосовується лише стосовно подій та операцій, які відбуваються після дати зміни облікової політики.

У які строки слід змінити облікову політику на 2017 рік

Як прописано в Методрекомендаціях, облiкова полiтика може бути змiнена, як правило, з початку року.

Оскільки і підстави для зміни облікової політики — нові національні положення бухгалтерського обліку — у нас з’являються також з перших днів поточного року, найліпше було би змінити облікову політику на 2017 рік вже з 1 січня.

Як оформити зміни облікової політики

Як ми вже говорили, установа визначає власну облікову політику в розпорядчому документі — наказі про облікову політику. Ним вона затверджує Положення про облікову політику установи, де і фіксує обрані для відображення господарських операцій та подій методи оцінки, обліку і процедури бухгалтерського обліку.

Так само наказом про внесення змін до облікової політики установа має затвердити зміни до Положення про облікову політику установи.

Зауважимо: пропозиції стосовно зміни облікової політики з урахуванням особливостей діяльності установи готує головний бухгалтер (пп. 7 п. 13 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою КМУ від 26.01.2011 № 59). У них варто передбачити лише ті елементи обліку, які мають постійний характер.

Детально про зміну елементів облікової політики в Положенні про облікову політику установи читайте в статті В. Іщенко, І. Іскрижицької «Вносимо зміни до Положення про облікову політику установи» тижневика «Головбух: Бюджет» № 3/2017.

Зразок оформлення наказу про внесення змін до Положення про облікову політику установи див. тут.

Чи обов'язково погоджувати зміни облікової політики

Так, установа мусить обов’язково погодити зміни облікової політики з розпорядником бюджетних коштів вищого рівня як контролюючого органу, до сфери управління якого ця установа належить.

Адже попри те що кожна юридична особа самостійно визначає власну політику, як випливає із абзацу другому частини п’ятої статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, без погодження їй не обійтися.

Опираючись на норми бюджетного законодавства, за погодженням установі доведеться звернутися саме головного розпорядника бюджетних коштів. А вже він має подбати, аби в його мережі було дотримано єдиних пiдходів до облiкової полiтики.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль