Як ввести рахунки аналітичного обліку до субрахунків Робочого плану рахунків

4825
Із 1 січня 2017 року бюджетні установи почали користуватися новим планом рахунків. Аби кожна установа могла врахувати галузеві та виробничі особливості, вона може ввести власні аналітичні рахунки до субрахунків Робочого плану рахунків і закріпити їх у своїй обліковій політиці. Відповідно, наразі слід внести зміни до облікової політики. А оскільки формування змін до облікової політики досить копітка та виважена робота, пропонуємо у цьому свою допомогу.

Із 1 січня 2017 року бюджетні установи нарешті перейшли на Новий план рахунків.

Так, Мінфін затвердив План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі своїм наказом від 31.12.2013 № 1203 ще наприкінці 2013-го, а визначив, коли цей нормативний акт почне діяти ще наприкінці 2015 року — наказом від 29.12.2015 № 1219.

І ось тепер настав його зірковий час — всі бюджетні установи мають для узагальнення інформації про факти своєї діяльності використовувати рахунки і субрахунки тільки Нового плану рахунків.

А оскільки Новий план рахунків передбачений для всіх суб’єктів державного сектору (як-то розпорядники бюджетних коштів, державні цільові фонди, органи Казначейства), бюджетна установа має вибрати з наведених у ньому кодів (номерів) й найменувань свої синтетичні рахунки й субрахунки.

Зауважимо: Новий план рахунків побудований так:

 • перша цифра балансового рахунку визначає клас рахунків;
 • друга — номер синтетичного рахунку;
 • третя — ідентифікатор суб’єкта державного сектору (1 - розпорядники бюджетних коштів; 2 — державні цільові фонди; 3 — державний бюджет; 4 — місцеві бюджети, 5 — рахунки органів Казначейства);
 • четверта — номер субрахунку (крім рахунків класу 9 та класу 0).

Вирішальною для визначення користувача цими рахунками є третя позиція (цифра) у структурі балансового рахунка. Скажімо, цифра «1» на третій позиції означає, що саме цими рахунками мають користуватися бюджетні установи — розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів.

Як затвердити власний Робочий план рахунків

З огляду на зазначене, установа має сформувати власний Робочий план рахунків і ввести рахунки аналітичного обліку до його субрахунків.

Робочий план рахунків розпорядника бюджетних коштів див. тут.

Робочий план рахунків є одним із елементів облікової політики установи. Тож установа наразі має внести зміни до облікової політики та затвердити Робочий план рахунків своїм розпорядчим документом — наказом про зміну облікової політики.

Як це зробити, ми розповіли тут.

Зауважимо: за потреби міністерства, інші центральні органи виконавчої влади у межах своєї компетенції відповідно до галузевих особливостей мають право розробляти методичні рекомендації стосовно порядку застосування Нового плану рахунків в установах, які їм підпорядковані, з урахуванням специфіки їх діяльності. Тож Робочий план рахунків установи має їх враховувати.

Водночас бюджетні установи у зв’язку із галузевими чи виробничими особливостями можуть вводити аналітичні рахунки до субрахунків Робочого плану рахунків.

Як ввести рахунки аналітичного обліку

Введення аналітичних рахунків до субрахунків Робочого плану рахунків установи також є елементом облікової політики установи.

Тобто установа має оформити як додатки до Положення про облікову політику установи:

 • Робочий план рахунків установи;
 • Порядок відкриття аналітичних рахунків, що містить структуру рахунків аналітичного обліку до субрахунків Робочого плану рахунків установи.

Зразок Порядку відкриття аналітичних рахунків див. тут.

Формуючи власні рахунки аналітичного обліку, слід обов’язково врахувати, що структура рахунків аналітичного обліку має забезпечити:

1) деталізацію інформації про кошти, грошові документи, розрахунки, інші доходи та витрати, доходи та витрати від обмінних та необміних операцій, майбутніх періодів (у т. ч. в іноземній валюті), витрати на амортизацію та матеріальні цінності за загальним і спеціальним фондами й кодами програмної та економічної класифікації видатків бюджетів і кредитування бюджетів. Аналітичні рахунки бухгалтерського обліку відкривають також у розрізі видів коштів спеціального фонду (груп, підгруп) та за звітними сегментами (діяльності, географічними);

2) складання фінансової та бюджетної звітності згідно з вимогами законодавства.

Насамкінець нагадаємо: зміни облікової політики бюджетна установа зобов’язана передати на погодження. Зробити це потрібно у такому порядку:

 • розпорядники бюджетних коштів нижчого рiвня передають розпорядчий документ про облiкову полiтику на погодження за вiдомчою пiдпорядкованiстю розпорядникам бюджетних коштів вищого рiвня;
 • якщо розпорядники бюджетних коштів мають подвiйну пiдпорядкованiсть, зміну облікової політики погоджує той розпорядник бюджетних коштів вищого рiвня, який затверджує кошторис.

А ось головнi розпорядники бюджетних коштiв затверджують облiкову полiтику самостiйно. Підставою для цього є розпорядчий документ їх керiвника.

Детально про зміну елементів облікової політики в Положенні про облікову політику установи читайте в статті В. Іщенко, І. Іскрижицької «Вносимо зміни до Положення про облікову політику установи» тижневика «Головбух: Бюджет» № 3/2017.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль