Індексація аліментів: короткі відповіді на основні питання

627
Законодавство передбачає проведення індексації аліментів із 2012 року. Утім, тривалий час бухгалтери бюджетних установ не знали, як втілити на практиці цю норму. Бо нормотворці не могли визначити механізму для індексації аліментів. Наразі ж все стало на свої місця. Такий механізм чинний і містить детальні вказівки, як у цій справі діяти.

Індексація аліментів вже давно закріплена в нормах Сімейного кодексу України (СК).

Так, стаття 184 СК прямо наголошує: розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Утім, недарма ж у народі говорять, що від слова до діла — найдовша верста. Тому і втілення в життя цієї норми нам довелося чекати чимало часу. Бо законотворці чомусь забули включити аліменти до переліку доходів, які потрібно проіндексувати.

Лише минулого року у Парламенті згадали про вимогу статті 184 СК, і справедливість відновили.

До того ж тепер не лише можна знайти аліменти у переліку доходів, які підлягають індексації, в Законі України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII. Нині ми можемо спокійно керуватися механізмом для індексації аліментів, який після чергового оновлення містить Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

І він, до речі, стосується не всіх аліментів.

Коли можна проводити індексацію аліментів

Так, пункт 2 Порядку № 1078 з поміж доходів, які не мають разового характеру і підлягають індексації, називає тепер і розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Зауважимо, що і в статті 184 СК, і в пункті 2 Порядку №1078 говориться про індексацію аліментів, але не всіх. Йдеться про розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Тобто законом передбачена лише індексація аліментів у твердій грошовій сумі. Тобто тоді, коли, скажімо, за рішенням суду з платника утримують 800 грн. аліментів щомісячно.

Натомість аліменти, призначені у частці доходу, не індексують. Якщо, приміром, суд ухвалив утримувати щомісячно аліменти у розмірі 1/3 доходів платника, то зміна такого доходу потягне за собою і зміну суми аліментів, яку сплачуватиме цей платник.

Хто має проводити індексацію аліментів 2017 року

Пункт 6 Порядку № 1078 говорить: виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню. І далі деталізує правила проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі.

По-перше, індексація проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

По-друге, індексацію проводять підприємства, установи, організації, фізособи — підприємці, які утримують відповідні аліменти із доходу платника аліментів.

У якій сумі проводиться індексація аліментів

Під час індексації аліментів не має значення вік дитини (на відміну від визначення мінімального розміру аліментів).

Адже за загальним правилом, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

З якого часу можна проводити індексацію аліментів

Зміни, що урегулювали механізм проведення індексації аліментів, з’явилися у Порядку № 1078 із 24.11.2016. Отже, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації саме з листопада.

Які обмеження установлено законом для виплати аліментів

Законодавство встановлює обмеження для:

 • мінімального розміру аліментів. Так, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

 • максимального розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі. Разом із сумою індексації він не має перевищувати 50% грошового доходу платника аліментів (п. 104 Порядку № 1078). При цьому граничний розмір аліментів визначають із суми, що залишається після утримання податків і зборів.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль