Перерахунок лікарняних на початку року: як не припуститися порушення

1202
Бухгалтер установи нарахував і виплатив заробітну плату працівникам за грудень. Утім, у новому році у січні працівник приніс листок непрацездатності, що підтверджує його хворобу наприкінці грудня. Що ж, тепер доведеться провести перерахунок лікарняних і заробітної плати. А як свідчить практика, ревізори під час перевірок прискіпливо перевіряють такі виплати і часто-густо знаходять при цьому порушення. Розповімо яке.

Насамперед зауважимо: безпосередньо сам перерахунок лікарняних на початку року не є порушенням.

Аргументуємо, чому сам  перерахунок лікарняних не порушення

На момент нарахування зарплати за грудень бухгалтер, як правило, не знає точно, яким буде фактично відпрацьований час у цьому місяці працівниками установи.

Утім, діяв бухгалтер цілком правильно. За рекомендацією Казначейства установи можуть виплачувати заробітну плату працівникам раніше за встановлені терміни. І ніхто не винен у тому, що саме на зимові місяці припадає найбільше захворювань працівників.

Тому перерахунок лікарняних і заробітку таким працівникам у цій ситуації — доволі звична справа.

Коли перерахунок лікарняних може спровокувати порушення

Сам процес перерахунку лікарняних і заробітної плати зазвичай не викликає у бухгалтера труднощів. Однак далі бухгалтер чомусь забуває важливе бюджетне правило: з початком нового календарного року настає і новий бюджетний період.

Що з цього випливає?

Оскільки попередній бюджетний період закінчився, всі доходи, отримані установою, а також усі видатки, проведені в цей період, мають бути списані на результат виконання кошторису. От і випливає, що суму зайво нарахованої працівнику заробітної плати за грудень, яку потрібно утримати із заробітку працівника в січні, слід обов’язково повернути до бюджету.

Тобто якщо бухгалтер не пригадає цих вимог бюджетного законодавства і не перерахує до бюджету заробітну плату — зайво нараховану в минулому бюджетному періоді і утриману в поточному бюджетному періоді, — а використає її, приміром, на виплату заробітної плати іншим працівникам, він скоїть порушення бюджетного законодавства.

Озвучимо ще раз приписи, про які у разі перерахунку лікарняних і зарплати  2017 року у цій ситуації має обов’язково пам’ятати бухгалтер.

По-перше, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

По-друге, бюджетні установи мають право провадити діяльність винятково в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Коли кошторис установи на поточний рік затверджувався, такі кошти (тобто утримані в поточному році із заробітної плати працівників через зайве нарахування їм заробітної плати за попередній період) у кошторисі ніхто не враховував. Тож повноважень їх використовувати у поточному році в установи немає.

По-третє, КРУ у своєму листі від 24.10.2011 № 25-18/85 визначило такий порядок для схожих ситуацій: у разі якщо з початком нового бюджетного періоду повертаються зайво виплачені в минулих бюджетних періодах кошти, то згадані кошти не можна відображати як відновлення касових видатків. Ці кошти потрібно перерахувати до загального фонду бюджету. І перерахуванню до бюджету підлягає як сума безпідставно нарахованої заробітної плати, так і сума нарахувань на неї.

Отже, не дивно, що про таку ситуацію із перерахунком лікарняних вже знають ревізори. І виявлені кошти, які бухгалтер утримав із зарплати працівника, але не перерахував до бюджету, в актах ревізії обов’язково тлумачитимуться як незаконно нараховані та виплачені суми на порушення статті 3 Бюджетного кодексу України.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль