Укладаємо тимчасовий трудовий договір за законодавством

1147
Трапляється, що установі для роботи потрібен тимчасовий працівник. Скажімо, на кілька місяців для заміщення тимчасово відсутнього працівника. І попри те, що працівник працюватиме в установі недовго, трудові відносини з ним треба оформити за законодавством. Тобто передусім слід укласти з таким працівником тимчасовий трудовий договір.

Так, попри те що особа виконуватиме для установи роботу лише короткий період часу, діяти на свій розсуд у цій ситуації керівник установ не може. Оскільки, як попереджає стаття 7 Кодексу законів про працю України (КЗпП) особливості регулювання праці, у т. ч. тимчасових і сезонних працівників, встановлюються законодавством. А його норми зобов’язують укласти з таким працівником тимчасовий трудовий договір.

Якими нормативними актами слід керуватися під час укладення тимчасових договорів

Трудове законодавство з-поміж видів трудових договорів виокремлює договір,  що укладається на визначений строк, встановлений за погодженням сторін.

Тобто можемо сказати, що тимчасовий трудовий договір — це договір про тимчасову роботу  працівника протягом  чітко визначеного строку.

Адже між установою та працівником укладається трудовий договір на чітко обумовлений строк:

 • якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника;
 • в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Під час укладення тимчасового трудового договору слід враховувати норми:

 • Указу Президії ВР СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.1974 № 311-09 (далі — Указ № 311).
 • КЗпП.

На який строк укладається тимчасовий трудовий договір

Тимчасовий трудовий договір укладається з працівниками і службовцями терміном до двох місяців.

Буває й так, що працівника беруть на роботу для заміщення тимчасово відсутнього працівника установи, за якими зберігається місце роботи (посада). У такому разі тимчасовий договір укладається на триваліший строк — до чотирьох місяців.

Які умови слід врахувати під час укладення тимчасових договорів

Передусім зауважимо, що установа, укладаючи з працівником трудовий договір, про тимчасову роботу обов’язково має попередити працівника.

Оформлення тимчасового працівника проводять за загальними правилами. Спочатку такий працівник пише заяву про прийняття на роботу, а вже на її підставі видається наказ (розпорядчий документ).

(!) У наказі про прийняття на роботу слід зазначити, що працівника приймають на тимчасову роботу і чітко вказати строк його роботи

До того ж пам’ятайте: тимчасовий трудовий договір з випробувальним терміном укласти не вдасться. Адже пункт 4 Указу № 311 установлює, що при прийманні на роботу тимчасовими працівниками і службовцями випробування з метою перевірки відповідності робітника або службовця роботі, яку йому доручають, не встановлюється.Коли можливе розірвання тимчасового трудового договоруОсобливими також є умови розірвання тимчасових трудових договорів.

Якщо ініціативу розірвати трудовий договір проявив працівник, то тимчасові трудові відносини з ним керівник установи має припинити через три дні після того, як отримав письмову заяву працівника.

Якщо ж про припинення трудових відносин заговорили першими з боку установи, то слід зважати на підстави, коли за приписом Указу № 311 це можна зробити. А саме, у разі:

 • припинення роботи в установі, організації на строк більше одного тижня з причин виробничого характеру, а також скорочення роботи в ній;

 • нез'явлення на роботу протягом більше двох тижнів підряд внаслідок тимчасової непрацездатності. 

 • невиконання робітником або службовцем без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором чи правилами внутрішнього трудового розпорядку. 

Водночас коли жодна зі сторін тимчасового трудового договору не заявила про припинення трудових відносин і тимчасовий працівник пропрацював понад строки, обумовлені в такому договорі, то такий договір вважається продовженим на невизначений строк. Аналогічною буде розв’язка ситуації, коли установа знову прийме на роботу звільненого тимчасового працівника після перерви, яка не перевищує одного тижня, якщо при цьому строк його роботи до і після перерви загалом відповідно перевищує два або чотири місяці.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль